Mis asi see on, mida nimetatakse teaduseks?
7.7
7 hindajat

7. Mis asi see on, mida nimetatakse teaduseks?
Alan F. Chalmers

Ilmamaa, 1998 Sarjas "Avatud Eesti raamat"


Lisas kirju 01.03.2010
Pane hinne:
Antikristus
7.5
4 hindajat

8. Antikristus
Friedrich Nietzsche

„Antikristus” on Nietzsche üks tuntumaid ja enim vaidlusi põhjustanud teoseid, kirjutatud 1888. a septembris. Nietzsche laskub poleemilisse, ägedasse võitlusse kristluse moraaliga. Sellesse on koondatud tema kristluse vastu suunatud kriitika, mis oli esinenud ka Nietzsche varasemates teostes, ent nüüd kasutab ta sarkastilist tooni, väljendades vastikust selle suhtes, kuidas orjamoraal on ära rikkunud Vana-Rooma õilsad ja eluterved väärtused. Nietzsche rünnak on suunatud mitte ainult teoloogia ja ametliku kiriku vastu, vaid ka kristlusest tulenevate põhimõtete ja moraalinormide vastu, mis on levinud kaugele väljapoole kiriku piire, moodustades Lääne ühiskonna väärtustesüsteemi tuuma.


Lisas Zeus 24.09.2013
Pane hinne:
Hävitavad emotsioonid
6.3
3 hindajat

9. Hävitavad emotsioonid
Dalai-laama, Daniel Goleman

* Miks panevad pealtnäha ratsionaalsed ja intelligentsed inimesed toime julmi ning vägivaldseid tegusid? * Millised on hävitava käitumise peapõhjused? * Kuidas me saame selliseid impulsse ärgitavaid emotsioone talitseda? * Kas suudame õppida enese ja teistega rahus elama? Kujutlege, et istute dalai-laama eravastuvõtutoas koos väikese grupi esmaklassiliste teadlaste ja filosoofidega. Juhtivate mõttehiiglaste elava ja kütkestava jutuajamise käigus lahatakse ammuseid, kuid taas päevakorda tõusnud küsimusi. Rahvusvahelise bestselleri Emotsionaalne intelligentsus“ autor Daniel Goleman lisab siin raamatus sellele mõttevahetusele valgustavaid kommentaare ja tutvustab sellest ajaloolisest kohtumisest inspireeritud murranguliste uuringute tulemusi. Budistliku filosoofia kohaselt põhjustavad isikliku õnne puudumist ja kõiki inimestevahelisi konflikte Kolm Mürki: iha, viha ja väärkujutlused. Samas pakub nimetatud filosoofia hämmastavalt keerulisi psühholoogilisi vastumürke, mille tõhusust kinnitab ka nüüdisaegne neuroteadus. Uued kõrgtehnoloogilised seadmed võimaldavad teadlastel piiluda ajukeskustesse, mis rahustavad sisemisi raevu- ja vihapurskeid, ning lisaks sellele näidata, et teadlikkust treenivad meetodid, näiteks mediteerimine, tugevdavad emotsionaalset stabiilsust ning võimendavad meie positiivseid meeleolusid. Auväärsed nõukogu liikmed teavitavad meid teaduse hiljutistest avastustest ning arutlevad muudel põnevatel teemadel: Mis rolli mängivad hävitavad emotsioonid inimevolutsioonis? Kas need on inimkehasse programmeeritud? On’s niisugused emotsioonid üleüldised või määrab kultuur meie tundeelu? Kuidas arendada kaasaelamisvõimet? Saame teada, et negatiivsuse piiramine tugevdab ka immuunsüsteemi. Raamat sisaldab soovitust luua koolipõhine sotsiaalse ja emotsionaalse õppimise programm, mis aitaks tõsta laste eneseteadvust, talitseda nende viha ja aidata arendada kaastunnet. Neid provotseerivaid ideid esitavad mitmesugused säravad isiksused, arutelule lisavad värvi dalai-laama ilmekad küsimused ja tema üllatuslikult hea huumorimeel. Lihtsad vastused küll puuduvad, kuid Meele ja Elu Instituudi dialoog annab lõppkokkuvõttes võimaluse võrdlemisi lootusrikka plaani loomiseks. Kindel on, et see arutelu rajab aluse haridustöötajate, religioossete ja poliitiliste juhtide ning lapsevanemate mõttevahetustele, toetades ühtaegu kõiki neid, kes otsivad rahu nii eneses kui maailmas. DANIEL GOLEMAN, Ph.D., on ülemaailmsete bestsellerite Emotional Intelligence („Emotsionaalne intelligentsus“) ja Working with Emotional Intelligence („Töö emotsionaalse intelligentsusega“) autor, raamatu Primal Leadership („Loomulik juhtimine“) kaasautor ning kahekordne Pulitzeri auhinna kandidaat New York Timesis avaldatud aju ja käitumisteadust käsitleva ajakirjandusliku uurimistöö eest. Käesoleval ajal on ta Rutgersi ülikooli juures asuva Emotsionaalse Intelligentsi Konsortsiumi kaasesimees ning Ameerika Teaduse Edendamise Assotsiatsiooni liige.


Lisas Marge-Elin Roose 04.09.2012
Pane hinne:
Põhjuslikkus, tõlgendus ja  teadmine: valitud filosoofilised artiklid
6.3
4 hindajat

10. Põhjuslikkus, tõlgendus ja teadmine: valitud filosoofilised artiklid
Donald Davidson

Artiklikogumik koondab Donald Davidsoni (1917–2003), ühe mõjukaima 20. sajandi analüütilise filosoofi, olulisemaid artikleid keele- ja vaimufilosoofia, epistemoloogia ning metafüüsika valdkondadest. Vaatluse all on analüütilise filosoofia kesksed teemad nagu tõde, tähendus, tõlgendus, põhjuslikkus, ratsionaalsus ja teadmine ning nende omavahelised seosed. Kogumikul on Ernest Lepore’i ja Kirk Ludwigi, tänapäeva peamiste Davidsoni tõlgendajate spetsiaalselt eestikeelsele väljaandele kohandatud järelsõna.


Lisas Marge-Elin Roose 10.10.2012
Pane hinne:
Sündimise ebaõnnest
4.8
4 hindajat

11. Sündimise ebaõnnest
Emil Michel Cioran

Selles raamatus kõneleb rumeenia päritolu prantsuse filosoof ja kirjanik Cioran (1911–1995) inimeseks olemisest läbi selle kahe põhikomponendi: sünni ja surma, väites, et õnnetus ei seisne mitte lähenevas ja meid kõiki ootavas surmas vaid hoopis sündimises, mis on „juhus, tobe äpardus“. Tema töid iseloomustavas aforistlikus stiilis kirjutab Cioran ajast, surmast, Jumalast, religioonist, enesetapust, kannatustest ja kiusatustest. Teravapilgulise vaatleja ja kannatliku mõtisklejana kirjeldab Cioran nõnda olulisimat inimesest. Sari „Avatud Eesti Raamat“


Lisas Marge-Elin Roose 02.11.2012
Pane hinne:
Filosoofia
4.5
2 hindajat

12. Filosoofia
Esa Saarinen

Kandku see raamat endas kõige kangemat lõhkeainet, kõige kuumemat läidet ja kõige hingestatumat ütlemist! Olen püüdnud luua vaimse töö käsiraamatu, kus filosoofia näitaks end lugejale samasugusena nagu näitab end mulle endale - vaimusädemeid pilduva ja vabastavat jõudu andva tee-kaaslasena. Soovin, et see ei jääks pelgalt õpikuks, ära-õppimisvahendiks, vaid juhiks ja julgustaks avastama uusi vaatenurki ning tekitaks lugeja mõtlemises murrangu. Igaüks võib leida oma filosoofia! Kirjutan usus inimese võimalustesse arendada oma mõtlemist, töötada oma elu aluste kallal ja viljelda oma isiksuse ainulaadsust. Filosoofia on mõtlemiskunst, läbinägev jõud. Võimalus, tõotus ja siht peitub meis enestes. Filosoofia kannab endas kutset mõtelda ise, mõtelda oma peaga


Lisas Marge-Elin Roose 16.04.2012
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Teos annab pigem ülevaate autori hinnangutest ja arvamustest. Stilistiliselt on see küll suunatud algajale huvilisele, aga algajale on see raaamat küll sobimatu, sest sealt võib külge saada vildakaid arusaamu.”

17.04.2012 23:12 - Alice
Hinnang arvustusele:
  +0   -0