Millist madratsit osta?
Heal voodil lebades ei tohiks oma kaalu peaaegu tundagi. Madrats ei tohiks ühelegi kehaosale tugevamat survet avaldada kui teisele. Kas sinu voodi on selline, kus magad, nagu beebi?
Kui sa ärkad üles ja tunned, et keha on magades kangeks jäänud, kusagilt valutab, samas kui end painutades ja sirutades valust paarikümne minuti jooksul vabaned, võib süüdistada madratsit. Niisiis, on aeg uus osta. Milline see olema peaks?
Madratsite tüüpe on erinevaid, samas kui mitmeid neist ka kombineeritakse.
Esimesed madratsid ja voodid leiutati uuemal kiviajal, siis olid need lihtsalt maast kõrgemale tõstetud ning loomanahkadega kaetud lehtede või õlekuhjakesed, et kaitsta end muda ja kahjurite eest. 3600 a e.m.a. olid Pärsia aladel aga populaarseteks madratsiteks veega täidetud kitsenahad. Hiljem olid populaarseimad õlgmadratsid, sulgmadratsid ja hobusekarvadest tehtud madratsid, siis ajad on õnneks muutunud. Leiutatud on palju uusi madratsitüüpe, kuid praegu on veel populaarseim madratsitüüp vedrumadrats.
Vedrumadrats
Odavatel vedrumadratsitel on vedrud madratsi sees lihtsalt üksteise kõrval ja vaheseintega eraldamata. Kallimatel vedrumadratsitel on iga vedru eraldi taskukeses (pocket-tüüpi; Marshall vedrudega madrats), mis muudab vedrumadratsi mugavamaks ja vastupidavamaks. Taskutes vedrud ei ole ülalt traatidega kokku kinnitatud, nagu tavalise vedrumadratsi puhul, mis võimaldab igal vedrul liikuda individuaalselt, teistest sõltumatult.
Vedrumadratsi puhul on oluliseks teguriks vedrude diameeter, millest tuleneb kogu madratsi jäikus või pehmus. Kvaliteetseks madratsiks loetakse üldjuhul 1,63 mm vedru jämedusega madratseid. 1,63 mm - 1,37 mm vedru jämedus annab tulemuseks pehmema madratsi, samas kui 1,94 mm on saadaolevatest üks jämedamaid vedrusid, seega jäigemaid madratseid. Lisaks sellele mängib aga rooli veel vedru kõrgus ja traadi keermete arv igas vedrus.
Vedrude arv
Tavapärane reegel on, et mida kõrgema vedrude arvuga madrats, seda kvaliteetsem, kindlasti ka kallim, see on. Odavamad madratsid sisaldavad üldjuhul 200-300 vedru, paremad aga 400-600, samas kui on olemas ka ülikalleid 800 vedruga madratseid ning isegi selliseid, kus ühe põhilise vedrude kihi peal on veel matt mikrovedrudega. Selles reeglis on aga rohkelt erandeid. Nimelt ei tunne inimesed üldjuhul enam kui 400 vedru puhul vahet, kas seal on 400 või 600 vedru. Veelgi enam, vedrude arv üksi ei näita just palju, kui ei tea, kui kvaliteetsed need vedrud on (kui vastupidavast terasest ning kui mitme keermega). Kahest viimasest sõltub näiteks see, missugune on vedrude "mälu". Kui need kokku surutakse, kas need hüppavad algsesse asendisse jõudes sama kõrgele tagasi, nagu olid või jäävad iga korraga veidi madalamaks? Rohkemad keermed ja vedrude hilisem karastamine aitavad vedrudel oma "mälu" hoida.
Bonnelli vedrud
See on liivakellakujuline avatud vedru, mille diameeter on ülevalt ja alt suurem, keskel väiksem. Bonneli vedru kumbki ots (ülevalt ja alt) kinnitub vedru külge, olles sinna justkui sõlmitud. Bonnelli vedrudega madratsid kuuluvad pigem soodsamasse hinnaklassi, on vanim vedrumadratsi tüüp ning levinuim siiani.
Vedrumadratsi suureks eeliseks on lai valik nii erinevate omadustega madratsite kui ka hinna osas. Kuigi hinna ja mugavuse vahel sageli seost ei ole, ei tasu kõige odavamaid vedrumadratseid osta, sest nende kooste- ning kasutatud materjalide kvaliteet kipub olema kehvem.
Mäluvahust (memory foam) madratsid
Mäluvahust madratsite pealmised kihid koosnevad viskoelastsest vahust, mille alla jääb toestav polüuretaanvaht. Vahel kasutatakse õhemat mäluvahukihti nii vedrumadratsite pealmise kihina kui ka müüakse eraldi pealismadratsitena. Pealmise ja alumiste kihtide paksust, kaalu ja koostist varieerides saab tootja madratsitele anda erinevaid pehmusastmeid.
Mäluvahust madratsite suurimaks eeliseks on see, et need kohanduvad magaja kehakujuga täpselt, nii et ühelegi osale kehast ei avaldata suuremat survet kui teisele. Mäluvahust madrats absorbeerib liigutused, seega kui partner samal madratsil öösiti palju ringi sahmida armastab, siis teine seda ei tunnegi, sest tema pool madratsist on paigal. Madrats reageerib kehatemperatuurile ning vormib end ka soojusest tulenevalt. Jahedas toas on mäluvahust madrats kõvem, soojemas toas pehmem. Kuna magaja vorm vajub pisut madratsisse, tuleb end magades teise asendisse sättides algsest lohust välja keerata, uuematel madratsitel reageerib mäluvaht aga üsna kiiresti, tõustes seal, kus surve kadunud, uuesti üles ruttu ning võttes uus vormi.
Mäluvahust madratsite probleemiks loetakse sedagi, et neil magades on inimesel soojem kui vedrumadratsil, mõne jaoks liiga palav, sest vaht peegeldab soojust hästi tagasi. Paljud tootjad on sellele aga lahendusi leiutanud, lisades geelikihi, lõigates sisse kanaleid jne. Uuri kindlasti erinevaid lahendusi selle palavusprobleemi vastu kaupluses.
Mäluvahu puhul kurdetakse mõnikord ka keemilise lõhna üle, mida mõni madrats eritab.
Lateksmadratsid
Lateksmadratseid tehakse naturaalsest või sünteetilisest kummist ning need toestavad keha väga ühtlaselt kogu madratsi ulatuses ning on soovitatud paljude unespetsialistide poolt. Ehkki lateksmadrats on üsna mugav, on need siiski kõvemad ning sobivad seega hästi seljavaludega inimesele, samas neile, kes kõvemal madratsil kuidagi magada ei saa, pole see parim valik.
Õhkmadratsid
Siinkohal pole jutt tavalisest täispuhutavatest madratsitest, millega matkamas käiakse, vaid korralikust, välimuselt vedrumadratsist peaaegu eristamatust voodimadratsi tüübist. Nende puhul saab harilikult kumbagi poolt erineva õhutäituvusega ehk kõvadusega sättida, seega neile paaridele, kelle puhul üks tahab palju pehmemat ja teine palju kõvemat madratsit, sobib see hästi. Õhkmadrats peab aga olema kvaliteetne, et ühele poole istudes teine pool sellele üles kummudes ei reageeriks. Selle vastu aitab, et madratsil oleks mitu õhukambrit.
Madratsite pealiskihid ja pinnatöötlus
Kallimad madratsid on kaetud veel spetsiaalsete kihtidega, mille eesmärk on muuta madrats näiteks paremini hingavaks, tolmulesti peletavaks või (näiteks hõbeniidiga) bakterite ja seente jaoks ebameeldivaks.
Kuidas siis lõpuks madratsit valida?
Nagu iga asjaga, on oluline teada erinevaid võimalusi, lõpuks teha aga otsus nii tausta teades kui ka ennast usaldades. Mine poodi, proovi erinevaid vedrumadratseid, erinevaid mäluvahust madratseid ja mida veel pakutakse, ning lesi neil mitte hetkeks, vaid julgelt 10-15 minutit, et saaksid reaalselt aru, kas madrats ka veidi pikema pikutamise järel hea tundub. Ööks sind sinna ilmselt ei lasta, aga nii suure ostu puhul ei tohiks kellelgi midagi veerandtunnise testimise vastu olla. Oma kogemusi erinevate mööblipoodidega jaga aga siin.
Millist madratsit osta beebile?
See on küsimus, mis väärib eraldi tähelepanu, sest siin mitmed täiskasvanute madratsivaliku reeglid ei kehti. Väikelapse ohutuse seisukohast on oluline, et madrats ei oleks pehme, vaid kõva, et see täidaks hälli/voodi ilma vahedeta äärest ääreni ja oleks ühtlane. Seega tasub kindluse mõttes osta beebile pigem uus madrats.
Võimalikeks variantideks on:
Poroloonmadrats, mis mõnikord on kaetud lihtsama puhastamise huvides ka PVC kihiga. See on kerge ja odav madratsi tüüp ja peale selle, et PVC-ga kaetult pole see hingav materjal võib sellel lesimine beebi jaoks soojemates oludes palav olla.
Vedrumadrats, mis mõeldud beebidele, on enamasti ühelt poolt puuvillane, teiselt kaetud porolooniga ja kergesti puhastatava plastikukihiga. Kui suvel liiga palav hakkab, võib beebi magada ka puuvillasel poolel, seda tuleb aga piisavalt sagedasti puhastada, et ei tekiks tolmulesti. Kilepoole puhastamine on muidugi oluliselt lihtsam. Sellise madratsi miinuseks on kõrgem hind kui puhtalt poroloonmadratsil.
Naturaalsest kiust madratsid võivad olla näiteks kookoskiust (aga on olemas ka tatraga) sisuga ning pealt kaetud lateksiga, muutes madratsi veekindlaks. Kõige peal on veel pehme puuvillane kiht. Selline madrats hoiab oma kuju hästi ja kestab kaua, samuti on paljudele lapsevanematele rõõmuks teadmine, et laps magab naturaalsel madratsil. Sellised madratsid on sageli kallimad kui poroloonist ja isegi vedrumadratsid, aga viimasel ajal näeb neid peaaegu igas madratseid müüvas poes.
Hüpoallergilist madratsit pole erilist põhjust osta kellelgi, kelle lapsel pole allergiaid-astmat, sest see on kõige kallim madrats, aga allergiata lapse jaoks ei ole vahet, kas ta magab sellisel või mõnel soodsamal. Hüpoallergilise madratsi kate käib kergesti pealt ära -- nii saab seda pesta näiteks 60 kraadi juures, et kõik tolmulestad hävitada ja nende väljaheited (tegelikud allergiate põhjustajad) välja saaks pestud.
Märkasid viga või soovid täiendada? Kommenteeri või saada meile kiri
15.02.2020 23:27 Nimetu
Madratsi ostmisel ära raha kokku hoia. Madratseid on palju ja kvaliteet seinast seinani. Ostsin vedru'adratsi. 1,5 aasta pärast puusade koha pealt madrats ära vajunud. Nüüd ostan uue!Kuum teema
Viimati lisatud
-
6.49 hindajat
Padise Kastell
Lisas sonicPRO25.07.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
5.414 hindajat
POMO Restorante
Lisas sonicPRO17.02.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
103 hindajat
Vaba ja metsik. Julgusest elada oma reeglite järgi.
Merit RajuLisas bergeenia 29.01.2020
Nõuanded ja soovitused
- Arvustus.com TV
- Kinginimekiri
- Nohu ja köha vastu aitab inhalaator, nebulisaator
- Kuidas valida rehve? Millised rehvid osta?
- Millist e-lugerit osta?
- Kuidas valida telerit? Millist telekat osta?
- Kuidas valida monitori?
- Kuidas valida telefoni? Millist telefoni osta?
- Kuidas valida sülearvutit?
- Kuidas valida tahvelarvutit?
- Kuidas valida printerit?
- Kuidas valida digikaamerat?
- Kuidas valida objektiivi?
- Kuidas valida kõrvaklappe?
- Millist peegelkaamerat osta?
- Millist pesumasinat osta?
- Kuidas valida robottolmuimejat? Millist robottolmuimejat osta?
- Millist autot osta? Autovaliku lihtsustaja aitab!
- Elektriline hambahari
- Kasulikud Androidi rakendused
- Kasulikud Eesti Androidi rakendused
- Eesti TV ja Android - kuidas Androidiga Eesti telekanaleid vaadata
- Kuidas mängida Ingressi? Mänguõpetus ja nipid
- iPhone ja iPad rakendused
- Eesti iPhone appid, iPad rakendused
- Apple TV kasutamine
- Millist madratsit osta?
- Milline väline kõvaketas osta?
- Mida osta beebile?
- Parimad Mac programmid
- Kuidas valida dokumendihaldust?
- Milline kohvimasin osta?
- Kuidas valida kitarrikeeli?
Sisuturundus
- Kas mobiilne internet jätab desktop arvutite kasutamise ajalukku?
- Milline televiisor sobib Sinu koju?
- Milline Apple arvuti valida – kas Macbook Pro või Air?
- Miks on oluline kanda tööriideid ja kuidas neid hooldada?
- Kuidas kujundada vannituba kaunilt?
- Nutikad nõuanded, kuidas valida ja hooldada kodumasinaid
- Millist tüüpi pesumasin täidab sinu pere vajadused?