Elektriline hambahari
Mis on elektriline hambahari ehk elektrihambahari?
Tegemist on hambaharjaga, millel on patareidega või laetava akuga käepide ning üldjuhul (aga mitte tingimata) vahetatavad harjastega pead ehk otsikud. Olemas on ka vahepealsed mudelid -- tavalised hambaharjad, kuhu käib sisse patarei ning mis vibreerivad, kuid neist see lugu ei räägi.
Elektrilisi hambaharju on sisuliselt kaht tüüpi:
Pöörleva (ühes või mitmes suunas) või edasi-tagasi liikuvate harjastega peaga elektrilised hambaharjad, mis teevad u 3 000 - 7 500 liigutust minutis ja mis sisuliselt imiteerivad käeliigutusi, lihtsalt oluliselt kiiremini ning harjajale mugavamalt.
Ultrahelihambaharjad, mille puhul harjased liiguvad väga kõrge sagedusega, tehes u 30 000 - 40 000 liigutust minutis. Ultraheli elektrihambaharjade eeliseks on ka see, et need liigutavad tõhusamalt suus ringi sülge-vett-hambapasta vahtu, puhastades seeläbi pisut efektiivsemalt ka sealt, kuhu harjased otseselt ei ulatu.
Võrdluseks olgu öeldud, et inimene teeb harjates keskmiselt 300 harjamisliigutust minutis, seega soovitusliku kahe minuti jooksul u 600 liigutust. Küllalt suur erinevus elektrihambarja võimekusega, kas pole?
Kas elektrihambahari on parem kui tavaline hambahari?
Tuleb välja, et tõesti on. Näiteks 2005. a läbi viidud uurimus, mille autoriks Robinson PG jt., ütleb, et "Hambaharjad, mis töötasid pöörleva ostsillatsiooni (võnkumise) meetodil, eemaldasid rohkem kattu ja vähendasid igemepõletikku efektiivsemalt kui manuaalsed hambaharjad, nii lühi- kui pikaajalises plaanis." Samale tulemusele jõudis 2003. aastal läbi biidud Cochrane Oral Health Group'i uurimus.
Kuid -- üks peamisi põhjustest, mis elektrihambahari tõhusam on, peitub selles, et elektrihambaharjaga on lihtsam õigesti puhastada. Inimliku eksimise võimalus on väiksem. Seega, kui olla väga hoolikas ja teha kõik õigesti, saab sama head tulemuse ka täiesti tavalise hambaharjaga. Aga kui paljud meist ikka nii tublid on, eks... KIndlasti on elektrilise hambarjaga oluliselt parem hambaid puhastada aga neil, kellel on näiteks reumatoidartriit, mis ei võimalda käel väga täpseid soovitud liigutusi teha.
Elektrilise hambaharja eeliseks tuleb lugeda ka kallimate mudelite juurde kuuluv lisavõimaluste valik, näiteks:
‣ Saad valida tundlikute hammaste programmi, igememassaaži programmi jms.
‣ Hambahari annab märku kui kaks minutit (ideaalne hammaste harjamise aeg) on täis, ning võib seda teha ka iga poole minuti tagant, nii et tead, kui on aeg alumiste hammaste esikülgede pesemine vahetada alumiste hammasta sisekülgede vastu jne.
‣ Survesensorid annavad märku, kui vajutad hambaharja hammastele (igemetele) liiga tugevasti.
‣ Võimalus kasutada erinevaid hambaharja otsikuid (eriti pehme; lastele mõeldud väike jne).
Kas elektriline hambahari on kallis?
Üldiselt tuleb tõele näkku vaadata -- on tõesti. Ning asi pole ainult elektrihambaharja hinnas, vaid faktis, et iga kolme kuni kuue kuu tagant tuleb vahetada hambaharja otsikut. Sellest annab märku kas hambaharja harjastel oleva indikaatorvärvuse mahakulumine, digitaalne märguanne elektrihambaharja tablool (kui tal selline on), aga kõige tavalisemal juhul tajud seda ise. Nimelt läheb elektrihambaharja otsik nagu igal teiselgi hambaharjal ajapikku päris parjaks tuustakaks ning puhastustulemused ei ole enam endised. Kui harjas ära vahetada on elektrihambaharja puhul alati tunduda oluliselt mõnusamat harjamisefekti.
Elektrilise hambaharja otsikud on aga üsna kallid, eriti muidugi kallimate mudelite puhul. Lisaks ei müüda neid enasti ükshaaval üldse, vaid vähemalt 3 tk pakis.
Kuidas hambaid õigesti harjata?
1. Harja hambaid vähemalt kaks korda päevas -- hommikul ja õhtul.
2. Harja hambaid kaks minutit järjest.
3. Hoia hambaharja u 45-kraadise nurga all püsti, vastu hambaid ja igemejoonel.
4. Eelista pehmeid harjaseid (elektrihambaharjadel ongi üldjuhul pehmemad harjased) ja hoia oma harjamisliigutused hellad.
5. Ära harja liiga tugevasti või liiga kaua.
6. Harja iga hammast ja iga hambavahet.
Elektrilise hambaharja ajalugu
Kuigi hambaharju on ajaloost teda juba aastast 3000 e.m.a., oli nende puhul tegemist rohkem narmastunud otsaga peenikeste okstega, millega hambaid nühiti.
Harjastega hambahari sündis aastal 1498 Hiinas. Tegemist oli, tõsi küll, sea kaelaharjastega, mis olid kinnitatud bambuspulga või kondi külge. Esimese masstootmisesse läinud hambaharja lõi William Addis 1780. aastal Inglismaal.
Alles 1938. aastal leiutati nailonharjastega (põhimõtteliselt tänapäevane) hambahari, enne seda kasutati läbivalt metssea harjaseid.
Esimene edukaks saanud elektrihambahari kandis nime Broxodent ning see valmis 1954. aastal Šveitsis Dr. Philippe-Guy Woog'i käe all. See elektriline hambahari oli tegelikult mõeldud neile, kel piiratud motoorsed võimed, aga ka ortodontilistele (hambaklambritega) patsientidele.
Järgmine kuulsam elektriline hambahari oli General Electric'u Automatic Toothbrush, mis toodi tarbijate ette varastel 1960ndatel. Selle üheks suureks eeliseks Broxodenti ees oli juhtmevabadus -- see kasutas NiCad akut, selle asemel, et otse seinast vahelduvvoolu tarbida. Ehkki varased akud olid väga kehvad, tühjenedes kiiresti ning muutes elektrihambaharja kobakaks, ei olnud vähemalt ohtu vannitoa niiskes keskkonnas otse seinakontaktist surakat saada...
Eestis müüakse peamiselt Philips (Sonicare) ja Braun (Oral B) kaubamärkide elektrilisi hambaharju.
Märkasid viga või soovid täiendada? Kommenteeri või saada meile kiri
18.02.2013 20:19 fellow
Ise kasutan ka juba mitu aastat elektrilist hambaharja ja tagasi ma enam ei vaata...Kuum teema
Viimati lisatud
-
6.58 hindajat
Padise Kastell
Lisas sonicPRO25.07.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
6.510 hindajat
POMO Restorante
Lisas sonicPRO17.02.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
103 hindajat
Vaba ja metsik. Julgusest elada oma reeglite järgi.
Merit RajuLisas bergeenia 29.01.2020
Nõuanded ja soovitused
- Arvustus.com TV
- Kinginimekiri
- Nohu ja köha vastu aitab inhalaator, nebulisaator
- Kuidas valida rehve? Millised rehvid osta?
- Millist e-lugerit osta?
- Kuidas valida telerit? Millist telekat osta?
- Kuidas valida monitori?
- Kuidas valida telefoni? Millist telefoni osta?
- Kuidas valida sülearvutit?
- Kuidas valida tahvelarvutit?
- Kuidas valida printerit?
- Kuidas valida digikaamerat?
- Kuidas valida objektiivi?
- Kuidas valida kõrvaklappe?
- Millist peegelkaamerat osta?
- Millist pesumasinat osta?
- Kuidas valida robottolmuimejat? Millist robottolmuimejat osta?
- Millist autot osta? Autovaliku lihtsustaja aitab!
- Elektriline hambahari
- Kasulikud Androidi rakendused
- Kasulikud Eesti Androidi rakendused
- Eesti TV ja Android - kuidas Androidiga Eesti telekanaleid vaadata
- Kuidas mängida Ingressi? Mänguõpetus ja nipid
- iPhone ja iPad rakendused
- Eesti iPhone appid, iPad rakendused
- Apple TV kasutamine
- Millist madratsit osta?
- Milline väline kõvaketas osta?
- Mida osta beebile?
- Parimad Mac programmid
- Kuidas valida dokumendihaldust?
- Milline kohvimasin osta?
- Kuidas valida kitarrikeeli?
Sisuturundus
- Kas mobiilne internet jätab desktop arvutite kasutamise ajalukku?
- Milline televiisor sobib Sinu koju?
- Milline Apple arvuti valida – kas Macbook Pro või Air?
- Miks on oluline kanda tööriideid ja kuidas neid hooldada?
- Kuidas kujundada vannituba kaunilt?
- Nutikad nõuanded, kuidas valida ja hooldada kodumasinaid
- Millist tüüpi pesumasin täidab sinu pere vajadused?