Millist pesumasinat osta?
Millist pesumasinat osta ja missugust pesumasinat valida?
Ei ole tõenäoliselt peret, kellel ei oleks pesumasinat, kuid kui paljud neist on oma ostu teadlikult teinud? Ilmselgelt ei ole Sina üks neist, kes arvavad, et pesumasin on pesumasin ja erinevus on vaid hinnas, miks muidu seda artiklit loed.
Tõepoolest, pesumasinaid on vägagi erinevaid ja mitte ainult välimuse poolest. Alustame siiski kõige lihtsamatest aspektidest. Nendeks on pesumasina mahutavus (maksimaalne pestava pesu hulk) ja välismõõtmed. Nende osas peadki esmalt selgusele jõudma ja seda oma vajaduste kohaselt.
Pesumasina mahutavuse vajadused sõltuvad pere suurusest, aga veelgi enam sellest kui sageli pesu pesta tahad. Pesumasinad on üldjuhul maksimaalselt 5-8 kg pesu mahutavusega, kuid mõned minipesumasinad mahutavad ka näiteks ainult 2,5 kg, samas kui on olemas ka 12 kg pesu mahutavaid koduseks kasutuseks mõeldud pesumasinaid. Üldiselt on kolme-neljaliikmelisele perele piisav 6-8 kg mahutavusega pesumasin.
Pesumasinate mõõtmed dikteerib sageli ruum, kuhu selle paigutada soovid ja seda nii masina enda mahtuvuse kui ka sellele ligipääsetavuse mõttes.
Pealtlaetav pesumasin või eestlaetav pesumasin -- erinevused
Kuigi mõni eelistabki igal juhul pealtlaetavaid ja mõni eestlaetavaid pesumasinaid lihtsalt välimuse või kasutusmugavuse tõttu, on valiku tegemiseks veel põhjuseid.
Eestlaetav pesumasin
Eestlaetavate pesumasinate laius ja sügavus on üldjuhul 60 cm (pealtaates on tegu harlikult ruuduga), mis tähendab, et need sobivad eelkõige sinna, kus on rohkem ruumi nii laiuses kui sügavuses, lisaks tuleb arvestada ka sellega, et kuna luuk avaneb eest, peab ka seal olema piisavalt ruumi, et seal kükitada saaksid ja jääks veel piisavalt ka pesu välja võtmiseks. Eestlaetavad pesumasinad on sageli suurema pesumahutavusega, kuigi leidub ka 10 kg mahutavaid pealtlaetavaid pesumasinaid. Eestlaetavad pesumasinad näevad sageli ka šikimad välja, mõnel juhul lausa ulmelised ning mõnelegi meeldib läbipaistvast luugist vaadata, kuidas pesu seal trumlis pöörleb. Eestlaetavate pesumasinate suureks plussiks on ka võimalus (mitte kõigi mudelite puhul!) neid kuivatiga ühendades üksteise peale laduda ja omale pesukeskus luua. Kui soovid pesumasina mööbli sisse integreerida, ehk otsid integreeritavat pesumasinat, siis polegi sul muud valikut kui eestlaetav pesumasin.
Pealtlaetav pesumasin
Pealtlaetavaid pesumasinaid saab mõistetavatel põhjustel ainult üksteise kõrvale laduda. Neil käib pealt plekist luuk lahti, misjärel saab avada pesutrumli. Pealtlaetav pesumasin on sügavuses samade mõõtudega nagu eestlaetav pesumasin, ehk 60 cm, küll aga on see kitsam, enamasti vaid 40 cm laiusega. Nii mahub pealtlaetav pesumasin ka kitsamatesse oludesse, kus tuleb kasuks ka see, et pesumasina ees kükitama ei pea, vaid pesu saab masinasse panna ja sealt välja võtta püsti seistes, mida paljud peavad mugavamaks. Samuti saab pealt sisse vaadates paremini aru, mis trumlis täpselt on, et siis ükshaaval välja tõsta asjad nii nagu soovid. Eestlaetava pesumasina puhul valgus trumlisse eriti ei paista, nii et mis kätte jääb, see jääb ning see eeldab üldiselt kogu pesumasina sisu kuhugi kaussi tõmbamist, mitte ükshaaval esemete väljavõtmist.
Trumli positsioneerimine (DSP)
See on funktsioon, mis on omane vaid pealtlaetavatele pesumasinatele ja tähendab, et kui pesutsükkel lõppeb, sätib masin pesutrumli nii, et selle avamise luuk kaant lahti tehes kohe nähtaval on. Kui see funktsioon puudub, on pesumasina trummel sellises asendis, nagu ta juhtus jääma, ja pead käsitsi seda trumlit ketrama, et luuk nähtavale tuleks.
Kuivatiga pesumasin
Turule on jõudnud ka pesumasinad, millel on kuivatifunktsioon juba sisse ehitatud, nii et ei peakski eraldi kuivatit ostma. Geniaalne, sest nii hoiab ju hulga ruumi kokku kui kahe masina asemel on üks. Samas peab senise tehnoloogia juures tunnistama, et päris nii head tööd 2-in-1 masinad veel teha ei suuda kui eraldiseisvad, sest võib juhtuda, et riided on peale kuivatustsüklit ikka veel kergelt niisked.
Pesumasinate funktsioonide selgitused
Energiatarve
Pesumasinatel on samasugune energiamärgis nagu igal teisel elektroonikatootel, ehk A, B, C, D... Mida rohkem A, seda parem ja mida rohkem plusse A järel on, seda parem veelgi. Üldiselt pole B-energiamärgisega pesumasinaid enam näha olnudki ja võitlus käibki A-kategoorias. A, A+, A++, A+++. Võid kohata ka märgiseid nagu A++-10%, mis oma olemuselt on ligilähedane A+++ standardile, aga seda märgistamise viisi kasutatakse ainult kommunikatsioonis, sellist standardit nagu ...-10% või ...-20% pole olemas. Lihtsalt turundusosakonnad tahavad ostjatele edasi anda infot, et nende pesumasin on veelgi energiasäästlikum kui A+++. Öeldes siis näiteks A+++-20% ja ajades sellega tarbijad päris segadusse.
Valdav enamus elektrienergiast kulub pesuvee soojendamisele, seega kui soovid energiat säästa, siis jäta meelde, et on suur vahe, kas pesed 90, 60 või 40 kraadise veega.
Tsentrifuugikiirus
Tsentrifuugimise puhul ei ole vahet, kas eelistad pealtlaetavat või eestlaetavat pesumasinat, sest mõlemal juhul algavad kiirused tavaliselt 800 p/min (pööret minutis) juurest ja lõpevad 1600 p/min juures. See kõrgem ots, 1400-1600 p/min on juba selline, mille kohta võid peaaegu kuivati öelda, sest kuigi riided on masinast välja võttes selgelt niisked, kuivavad need õhu käes päris kiiresti. Tõtt-öelda valetavadki mõned pesumasinamudelid end kuivatiteks, kui suudavad sellist tsentrifuugifunktsiooni pakkuda.
Viitpäästik (TimeManager)
Asjalik funktsioon, mis lubab sul pesumasina pesu täis panna, pesuvahendid sisse valada ning hakkab pesema sinu poolt määratud ajal. Kui tahad pesemiseks kasutada öist, odavamat, elektrit, siis saad seda teha nii, et ise üleval ei pea olema. Või kui tahad, et pesutsükkel lõppeks kui peale tööd koju jõuad, et pesu kohe masinast välja võtta, et see seal kortsuma ei peaks, saad sedagi teha.
Pesemisaja näitamine
Nutikas ja lihtne funktsioon, mis näitab kui kaua aega masin veel peseb. Nii tead oma toimetusi sättida või saad sõbrale telefonis öelda, et saad välja tulla täpselt 21 minuti pärast. Pluss pesu kuivama panemise aeg.
Auruprogramm
See programm on eelkõige pesu värskendamiseks. Näiteks kapis kortsunud särgi viskad pesumasinasse ja lased aurutsükliga üle, eemaldades kortsud ja lõhnad, nii et võid selle peale väikest tahenemist värske tundega selga panna või soovi korral veel kergelt niiskena üle triikida.
Pesuautomaatika (Fuzzy Logic, 6th Sense)
See on kompleksne süsteem erinevaid arvutusi, kus pesumasin võtab arvesse pesu kogust, vee karedust, pesu mustuse astet ja muud, valides selle põhjal kasutatava vee koguse, andes mõnel juhul ekraanilt märku (kui selline on), kas pesuvahendit peaks kasutama vähem või rohkem jms. Fuzzy Logic on ka "õppiv" süsteem, tehes ajapikku aina paremaid otsuseid.
Antibakteriaalne pesutsükkel
Üldjuhul ei lähe sellist küll kellelgi vaja, aga eks pesumasinatootjadki peavad pidevalt millegi uuega üllatama, et tarbijad endale uue pesumasina ostaks. Sisuliselt tähendab see seda, et pesemisel kasutatakse nii kuuma vett, et see tapab 99,9% bakteritest. Õigustaks see funktsioon end sellisel puhul, kus sageli viibitakse ohtlike bakterite rikkas keskkonnas, tavainimesel ei ole küll põhjust seda funktsiooni taga ajada.
Invertermootor
Invertermootoriga pesumasinad on kallimad kui ilma, kuid need on enamjaolt energiasäästlikumad ning töötavad vaiksemalt ja on ka töökindlamad. Invertermootori olemasolu on eriti oluline kiirete tsentrifuugipööretega pesumasina puhul.
Vaikne pesumasin
Nagu eelpool öeldud, aitab pesumasina töötamise ajal müra vähendada invertermootor, aga kasutatakse ka mitmeid teisi nippe, sh on mõnel masinal olemas eraldi vaikne pesurežiim, aga peab arvestama, et see kehtib siis vaid konkreetsetele seadistustele, mitte kõigile pesuprogrammidele ning ei pruugi su riideid puhtaks teha, kui need väga määrdunud on. Pesu pesemisel on tavaline pesumasina müra u 60 dB (detsibelli), samas kui tsentrifuugimisel on see palju suurem, ulatudes kuni 80 dB-ni, sõltudes kõvasti ka tsentrifuugi pöörete kiirusest. Täiesti leitav on ka 50 dB pesemise ja 70 dB tsentrifuugimise müraga masin või isegi vaiksem. See vajadus sõltub peamiselt sellest, kus su pesumasin asuma hakkab. Kui magamistoa kõrval või elutoas, siis soovid kindlasti vaiksemat mudelit.
Vahukontroll
See on olemas peaaegu igal tänapäevasel pesumasinal ning tähendab seda, et pesu loputamise ajal jälgivad sensorid, kas trumlis on veel vahujääke ning pesumasin lisab vajadusel automaatselt loputuskordi, et riided peale pesu pesuainetest puhtad oleksid.
Tasakaalukontroll
See pole niivõrd funktsioon, mis aitab pesumasinat ägeda tsentrifuugimise ajal stabiilsena hoida, vaid lihtsalt lõpetab tsentrifuugimise kui tajub, et pesumasin ei suuda enam kohapeale jääda. Seda võib põhjustada trumlis valesse kohta kinni haakinud pesu, mis kiirete tsentrifuugipöörete juures kogu masinat rööpast välja ähvardab viia.
Märkasid viga või soovid täiendada? Kommenteeri või saada meile kiri
08.11.2013 00:33 Nimetu
Väga hea lugemine25.02.2016 13:05 Nimetu
Asjalik jutt. Tubli poiss:)23.01.2018 11:00 Nimetu
Aitäh hea info eest.19.09.2018 19:41 Nimetu
Tänud! Kõik lihtsalt ja kiiresti lahti seletatud!29.02.2020 09:13 Nimetu
Tänud! Oli abiks küll, kui veel ka firma soovitusi saaks!Kuum teema
Viimati lisatud
-
6.58 hindajat
Padise Kastell
Lisas sonicPRO25.07.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
6.510 hindajat
POMO Restorante
Lisas sonicPRO17.02.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
103 hindajat
Vaba ja metsik. Julgusest elada oma reeglite järgi.
Merit RajuLisas bergeenia 29.01.2020
Nõuanded ja soovitused
- Arvustus.com TV
- Kinginimekiri
- Nohu ja köha vastu aitab inhalaator, nebulisaator
- Kuidas valida rehve? Millised rehvid osta?
- Millist e-lugerit osta?
- Kuidas valida telerit? Millist telekat osta?
- Kuidas valida monitori?
- Kuidas valida telefoni? Millist telefoni osta?
- Kuidas valida sülearvutit?
- Kuidas valida tahvelarvutit?
- Kuidas valida printerit?
- Kuidas valida digikaamerat?
- Kuidas valida objektiivi?
- Kuidas valida kõrvaklappe?
- Millist peegelkaamerat osta?
- Millist pesumasinat osta?
- Kuidas valida robottolmuimejat? Millist robottolmuimejat osta?
- Millist autot osta? Autovaliku lihtsustaja aitab!
- Elektriline hambahari
- Kasulikud Androidi rakendused
- Kasulikud Eesti Androidi rakendused
- Eesti TV ja Android - kuidas Androidiga Eesti telekanaleid vaadata
- Kuidas mängida Ingressi? Mänguõpetus ja nipid
- iPhone ja iPad rakendused
- Eesti iPhone appid, iPad rakendused
- Apple TV kasutamine
- Millist madratsit osta?
- Milline väline kõvaketas osta?
- Mida osta beebile?
- Parimad Mac programmid
- Kuidas valida dokumendihaldust?
- Milline kohvimasin osta?
- Kuidas valida kitarrikeeli?
Sisuturundus
- Kas mobiilne internet jätab desktop arvutite kasutamise ajalukku?
- Milline televiisor sobib Sinu koju?
- Milline Apple arvuti valida – kas Macbook Pro või Air?
- Miks on oluline kanda tööriideid ja kuidas neid hooldada?
- Kuidas kujundada vannituba kaunilt?
- Nutikad nõuanded, kuidas valida ja hooldada kodumasinaid
- Millist tüüpi pesumasin täidab sinu pere vajadused?