Kuidas valida tahvelarvutit?
Mis on tahvelarvuti?
Tahvelarvuti on üks uuemaid arvutustehnika kategooriaid, mille reaalselt ja masside jaoks lõi Apple oma iPad'iga, ehkki selle kontseptsiooni ja nimetuse esitas avalikkusele hoopis Microsoft. Muidugi oldi selliseid seadmeid, mis on sisuliselt üks suur ekraan, ilma väliste sisendseadmeteta (nagu hiir ja klaviatuur), nähtud paljudes ulmefilmides ka varem, aga reaalselt hästi toimiva lahendusena sai esimene ülipopulaarne tahvelarvuti just Apple iPad'ist.
Tahvelarvutid kuuluvad nn Post-PC ajastusse ning neil ei püüta enam tavaliste arvutite operatsioonisüsteeme jooksutada, sest mõisteti, et need toimivad eelkõige just hiire ja klaviatuuriga töötades. Tänapäevased tahvelarvutid on üldjuhul aga sõrmega juhitavad, ehkki neil toimivad ka spetsiaalsed puutepliiatsid (stylus).
Üldiseks reegliks on, et tahvelarvutid on võrreldes laua- ja sülearvutitega jõudluses nõrgemad, sest tahvearvutite puhul on eriti oluline energiasäästlikkus. Võimas protsessor kurnab aga akut kiiremini kui tahvelarvutit kasutav inimene taluks. Samas on turule tekkinud juba erandeid -- näiteks iPad Pro, mille jõudlus on sülearvutiga võrreldav.
Milleks aga tahvelarvutit üldse kasutada? Tahvelarvutitega on hetkel selline huvitav lugu, et neid ei saa kindlasti asendamatuteks ja hädavajalikeks lugeda. Ühelt poolt asendavad neid ultrabook (eriti õhukesed ja kerged ning pika akukestvusega) sülearvutid, teisalt aga suure ekraaniga mobiiltelefonid.
Sülearvuti või tahvelarvuti?
Sülearvutid kipuvad olema sageli kiiremad kui tahvelarvutid ja füüsilised klaviatuurinupud lihtsustavad pikkade tekstide trükkimist. Seega sobivad need pigem sel juhul kui arvutit kasutatakse rohkem jõudlust nõudvate (foto- ja videotöötlus) või kontoritöö (tekstitöötlus, tabelarvutus) programmide kasutamiseks. Lisaks on sülearvutil harilikult veidi suurem ekraan, nii et seda on kontorilaual mugavam vaadata.
Tahvelarvuti on aga kergem ja kompaktsem, mis tähendab, et palju liikuval inimesel on mugavam just seda kaasas kanda. Tahvelarvuti käivitub hetkega, sellel pole (harvade eranditega) jahutusventilaatoreid ega pöörlevat kõvaketast, ehk see on täiesti vaikne. Ekraanilt teksti lugeda on tippmudelite puhul parem kui enamusel arvutiekraanilt, sest ekraani tihedus (resolutsioon) on suurem, seega iga ekraanipiksel väiksem. Tahvelarvuti sobib meelelahutuseks ideaalselt, sest saad selle riiulilt igal hetkel kaasa haarata, kasvõi käigu pealt uudiseid või raamatuid lugeda ja suvalisel hetkel käest panna. Sülearvutiga kipub enamasti olema ühendatud ka hiir, vahel ka printer ja toitekaabel, lisaks ei ole see nii kompaktne ja "lennult haaratav", vaid nõuab rohkem tegemist enne kui oma lemmik uudisteprogrammini või saidini jõuad. Reaalses elus on see vahe mugavuses täiesti olemas.
Sellest saama järeldada, et sülearvuti sobib eelkõige sisu tootjatele ja reaalse töö tegijatele, tahvelarvuti on aga rohkem sisu tarbimise seade -- loed, kirjutad mõne meili, vaatad filme ja pilte. Tööd sellega teha saab, aga on pikemalt väsitavam ja ebamugavam, ka ebaproduktiivsem kui päris arvutiga. Samuti on tahvelarvutiga raske teha täpsust nõudvaid töid (detailne disainimine), sest sõrm (ja isegi puutepliiati ots) on siiski liiga tömbid, võrreldes hiirekursori täpsusega.
Tahvelarvuti või nutitelefon?
Nutitelefon ongi sisuliselt tahvelarvuti, selle vahega, et sellega saab lisaks veel ka helistada, samas on ekraan (enamasti) tahvelarvuti omast väiksem. Seega sõltubki selle küsimuse vastus suuresti sellest, kui suur on sinu nutitelefoni ekraan. Kui see on kuni 4-tolline, siis täiendab 7-9-tolline tahvelarvuti seda komplekti kindlasti hästi. Filme ja fotosid vaadata, netis surfata, mänge mängida ja muid toimetusi teha on suurelt ekraanilt kindlasti mugavam. Tahvelarvuti ekraanilt on mõnus pilti vaadata ka mitmel inimesel korraga, nutitelefoni ekraan on mõeldud siiski vaatamiseks ühe inimese poolt. Kui sul on suure ekraaniga (üle 5-tolli) nutitelefon, siis muutub tahvelarvuti omamise vajadus juba suuremaks küsimuseks, ehkki nt 9-tolline tahvelarvuti annab kindlasti juba hulga erineva kasutuskogemuse.
Oleks ju tore, kui oleks ainult üks seade, mida saaks nurkadest kinni võttes suuremaks ja väiksemaks sikutada. Võiks olla, aga ei ole.
Tahvelarvutiga on selline naljakas lugu, et võib öelda, et keegi, kellel on sülearvuti ja nutitelefon seda tegelikult ei vaja, aga kui see on olemas, saab ootamatult selgeks, et sellel on elus täiesti oma koht olemas.
Millist tahvelarvutit osta? iOS, Android või Windows?
Praegu on tahvelarvutite maailmas (nagu ka nutitelefonide maailmas) kolm suurt konkurenti -- Apple, Google ja Microsoft. Ainult Apple ja Microsoft toodavad ka ise tahvelarvuteid (Google esindustahvlid on LG või Samsungi toodetud), konkureeritakse peamiselt operatsioonisüsteemide turuosa pärast. Selle turu on sisuliselt omavahel ära jaganud iOS ja Android, Windowsiga tahvelarvutid ei ole veel märkimisväärset populaarsust võitnud.
Mille alusel siis ühe või teise operatsioonisüsteemi kasuks otsustada? Esmalt on oluline teada, et programmid, mis töötavad ühe operatsioonisüsteemi all, teiste operatsioonisüsteemidega tahvelarvutites ei toimi. On tõenäoline, et samanimeline rakendus on saadaval ka teisele tahvelarvutile, ent ei ole ühte poodi/veebisaiti, kust igale süsteemile sobilikke programme osta ja/või alla laadida saaksid. Igal süsteemil on oma pood ning kui rakenduse ostad ja hiljem oma iPadi näiteks Androidi tahvli vastu vahetad, pead rakenduse uuesti ostma. See võib küll maksta vähem - reeglina iPadi appid on kallimad kui Androidi omad - seda muidugi vaid juhul, kui see rakendus üldse Androidile olemas on.
Hetkel on kõige rohkem rakendusi saadaval Apple tahvelarvutitele, ehk iPadi'idele, järgmiseks Google Androidiga tahvelarvutitele ning kõige vähem rakendusi on saadaval Microsofti Windows operatsioonisüsteemiga tahvelarvutitele. Iga operatsioonisüsteem pakub ka oma ekslusiivseid rakendusi, mida teiste tahvelarvutite omanikud kasutada ei saa. Eelkõige kehtib see Apple (muusika loomise programm GarageBand, iMovie videotöötlus, iWork kontoritarkvara, iBooks raamatupood, iTunes U tasuta loengud, virtuaalne hääljuhitav assistent Siri jpm) ja Microsofti (Office) kohta. Google arendab üldjuhul kõik oma Androidi rakendused ka Apple iOS'i jaoks, samas Windowsi platformi kasutusulatust peavad nad ilmselt liiga väikseks, et sellele erilist arendusressurssi kulutada.
iPad on ainus võimalik valik, kui kavatsed tahvliga teha muusikat, videot või lausa muusikavideot, sest iPadi ja teiste iOS seadmete puutetundlikkuse regeerimiskiirus on kaks korda parem kui konkurentidel. Androidil on viide ekraani puudutamise ja rakenduse reageerimise vahel liiga pikk, et täpsust nõudvaid rakendusi kasutada. Kuid tavapärase uudiste lugemise ja piltide-filmide vaatamisel see muidugi ei avaldu.
Tahvelarvutitel toimivad kõik vastava süsteemi nutitelefonide rakendused, aga ekraanide suuruse erinevus tingib selle, et tegelikult võimaldab tahvelarvuti suurem ekraan teistsugust kasutamist kui nutitelefoni oma, seega on tark luua tahvelarvutile spetsiaalne, teistsuguse kasutajaliidesega versioon vastavast rakendusest. Just nende rakenduste osas, mis on spetsiaalselt tahvelarvuti ekraanile loodud, juhib rakenduste hulga poolest hetkel Apple iOS.
Lühidalt on asjaolud nii:
Osta iPad kui hindad väga head koostekvaliteeti, väga lihtsalt kasutatavat ja kena operatsioonisüsteemi, suurimat valikut rakendusi, muusikat, filme ja raamatuid ning saad hakkama asjaoluga, et seda tahvelarvutit kasutades teed seda nii, nagu Apple selle tegi, saamata palju ise tuunida ja timmida. Operatsioonisüsteem on kinnine, saad rakendusi installeerida vaid Apple poe kaudu, samas on sisuliselt välistatud risk saada mõnda viirust. Keskmisele arvutikasutajale parim valik, kui rahakott kannatab. Samuti on suurem ja kallim, iPad Pro, sobiv nii disaineritele (koos Apple Pencil pliiatsiga), kui ka mõnelegi sülearvuti asendajaks, sest selle ekraan on piisavalt suur ja sellele on saadaval ka klaviatuur (ehkki klaviatuure saab kasutada ka teiste tahvelarvutitega).
Osta Android tahvelarvuti kui hindad paindlikkust ja võimalusterohkust nii operatsioonisüsteemi oma käe järgi seadmisel kui väga erinevate füüsiliste omadustega seadmete valikul. Saadaval on Android tahvelarvuteid juba väga soodsast hinnast alates, erinevates mõõtudes ja erineva jõudluse ning ekraanikvaliteediga.
Osta Windows operatsioonisüsteemiga tahvelarvuti kui tunned end kõige mugavamalt just Windowsi maailmas. Olenevqlt mudelist, aga tõenäoliselt saad Windows tahvelarvutis jooksutada kõiki neid samu programme, mida kasutad tavaliseski arvutis (Photoshopist alates)! Samas on sellised arvutid suurema jõudluse tõttu vähem kompaktsed ning vahel ka häälekad, sest mõned neist vajavad ventilaatoritega jahutamist.
Parim tahvelarvuti
Iga operatsioonisüsteemi arendaja on välja toonud ka oma tippmudeli, mõnel juhul nö juhiseks teistele tootjatele, et näidata, missugune võiks olla ideaalis see riistvara, millel nende tarkvara kõige uhkemalt jookseb. Erandiks on Apple, kes oma iOS operatsioonisüsteemi ühelegi teisele riistvaratootjale ei anna ning ainus võimalus sellest osa saada ongi läbi Apple enda toodetu.
Tippmudeliteks arendajate kaupa on aga Apple iPad, Samsung Galaxy Tab ja Microsoft Surface.
Märkasid viga või soovid täiendada? Kommenteeri või saada meile kiri
21.10.2013 14:26 märdus
Asjalik ülevaade.Kuum teema
Viimati lisatud
-
6.58 hindajat
Padise Kastell
Lisas sonicPRO25.07.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
6.510 hindajat
POMO Restorante
Lisas sonicPRO17.02.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
103 hindajat
Vaba ja metsik. Julgusest elada oma reeglite järgi.
Merit RajuLisas bergeenia 29.01.2020
Nõuanded ja soovitused
- Arvustus.com TV
- Kinginimekiri
- Nohu ja köha vastu aitab inhalaator, nebulisaator
- Kuidas valida rehve? Millised rehvid osta?
- Millist e-lugerit osta?
- Kuidas valida telerit? Millist telekat osta?
- Kuidas valida monitori?
- Kuidas valida telefoni? Millist telefoni osta?
- Kuidas valida sülearvutit?
- Kuidas valida tahvelarvutit?
- Kuidas valida printerit?
- Kuidas valida digikaamerat?
- Kuidas valida objektiivi?
- Kuidas valida kõrvaklappe?
- Millist peegelkaamerat osta?
- Millist pesumasinat osta?
- Kuidas valida robottolmuimejat? Millist robottolmuimejat osta?
- Millist autot osta? Autovaliku lihtsustaja aitab!
- Elektriline hambahari
- Kasulikud Androidi rakendused
- Kasulikud Eesti Androidi rakendused
- Eesti TV ja Android - kuidas Androidiga Eesti telekanaleid vaadata
- Kuidas mängida Ingressi? Mänguõpetus ja nipid
- iPhone ja iPad rakendused
- Eesti iPhone appid, iPad rakendused
- Apple TV kasutamine
- Millist madratsit osta?
- Milline väline kõvaketas osta?
- Mida osta beebile?
- Parimad Mac programmid
- Kuidas valida dokumendihaldust?
- Milline kohvimasin osta?
- Kuidas valida kitarrikeeli?
Sisuturundus
- Kas mobiilne internet jätab desktop arvutite kasutamise ajalukku?
- Milline televiisor sobib Sinu koju?
- Milline Apple arvuti valida – kas Macbook Pro või Air?
- Miks on oluline kanda tööriideid ja kuidas neid hooldada?
- Kuidas kujundada vannituba kaunilt?
- Nutikad nõuanded, kuidas valida ja hooldada kodumasinaid
- Millist tüüpi pesumasin täidab sinu pere vajadused?