Mida osta beebile?
Noor ema jagab oma kogemusi:
Mida osta beebile ja endale valmis enne sünnitust
Vastsündinuga mööda poode käia on võimalik, aga ebamugav. Parem on, kui kodus on vähemalt esmavajalik olemas. Mis on kellegi jaoks vajalik, selgub muidugi hiljem, aga jagan oma kogemust.
Asjad, mida läheb KOHE vaja on:
Turvahäll – isegi kui teil autot pole, on turvahälli ikkagi vaja kasvõi taksosõiduks haiglast koju. Esimesel poolaastal on turvahäll hea vahend lapse transportimiseks nii poodi, külla, kohvikusse, kui ka arsti juurde. Laps saab seal istuda ja vajadusel ka magada. Turvahälli valides soovitaks küll osta uue, sest iial ei või kindel olla, mida eelmine asunik on seal üle elanud, ma ei mõtle ilmtingimata autoõnnetust (hoidku selle eest), aga võib-olla mõned oksendused, mähkmelekked siiski. Oma vastsündinud tibu tahaks ikka panna puhtasse kohta.
Midagi, kus last transportida – ma ei taha öelda, et vanker on eluks vajalik asi, sest see oleneb asjaoludest. Meil muidugi oli vanker, aga arvestatava läbisõidu sai see alles siis, kui võtsime kasutusele istumisosa ehk kui laps oli umbes 8-kuune. Enamus aega tassisin teda hoopis kandelinas, mis on super vahend nii gaasivalude vastu ja selleks, et saaks „käed lahti“ toimetada. Kui laps oli alles mõnekuune, pisike ja kerge, elas ta mõnikord tundide kaupa kandelinas – magas ja sõi seal kuni mina linnas jalutasin või kohvikus jalgu puhkasin. Kandelinaga ei saa takistuseks trepid, kõrged tänavakivid, saab kiiresti igale poole. Paralleelselt kandelinaga oli kasutuses ka kõhukott, mis sobib beebile, kes tahab juba käte ja jalgadega vehkida, ringi vahtida ja vajadusel kiiresti emme küljest lahti pääseda põrandale roomama. „Kõhu peal“ kas linas või kotis tassisin last tegelikult pidevalt kuni ta kõndima hakkamiseni.
Mähkmed – vastsündinud laps on suuteline kakama ligi 15 korda päevas. Vähemalt üks suur pakk mähkmeid võiks kodus olemas olla. Hea mõte on osta mitu erineva firma väikest pakki, et kui ühed millegipärast ei sobi, on võtta teised. Olenevalt lapse sünnikaalust lähevad esimesena käiku kas nr 1 või nr 2 mähkmed.
Mähkimisalus – mõelge enne läbi, kus hakkab toimuma mähkimine. Kui mahub, siis soovitav on teha seda vannitoas, lihtsam pesta nii last kui ennast. Ma pole elus nii palju käsi pesnud kui beebiga tegeledes – enne söötmist, enne naba- ja silmade puhastamist, pärast mähkimist, õuest tulles. Kui kodus on piisavalt ruumi, on kindlasti mõistlik osta spetsiaalne mähkimisalus, mis on sobiva kõrguse ja piisava suurusega. Meil sellist luksust polnud ning mähkisime last tema voodi peal. Selleks oli meil kerge teisaldatav plastikuga kaetud mähkimisalus, kuhu peale panime veel ühekordsed mähkimislinad. Voodi peal mähet vahetades tuleb muidugi küürutada, mis pole eriti mugav, aga erinevalt suurest spetsiaalsest mähkimisalusest võib voodis olevasse „mähkimisjaama“ jätta lapse mõneks hetkeks ka järelvalveta, näiteks kui on vaja minna midagi tooma, oma käsi pesema. Väga mugav on ka õhuvannitada niimoodi.
Niisked salvrätid – isegi kui plaanite oma last ainult kraani all pesta, siis ei ole see alati kõige parem lahendus. Näiteks keset ööd mähet vahetades ei taha last vee alla pistes liiga üles äratada. Samuti külas või arsti juures mähkmeid vahetades ei pruugi olla soe vesi käepärast. Üks pakk võiks vähemalt varutud olla.
Beebi küünekäärid – meil läks neid juba haiglas vaja. Beebi küüned kasvavad uskumatult kiiresti (nagu ka ülejäänud osad beebist :) ) ja pikkade küüntega võib ta oma nägu kriimustada.
Kosmeetilised vatipadjad ja vatitikud – lapse naba, silmade, näo puhastamiseks. Neid kulub palju.
D-vitamiin – beebile tuleb seda anda alates 7. elupäevast kuni teise eluaastani. Kõige parem oleks veeslahustuv, aga Eestis ei müüda (Soome apteegist pidavat saama) või siis oliiviõlil põhinev. Ära igaks juhuks osta kookosõlipõhist, võib tekitada allergiat.
Füsioloogilise lahuse ampullid – beebi silmade, nina jm puhastamiseks. Me kasutasime kodus siiski keedetud vett, aga kuskil väljas olles mugav kasutada või öösel kui kiiresti vaja reageerida ja ei viitsi vett keetma ja jahutama hakata.
Saialilletinktuur – beebi naba puhastamiseks.
Ninapump – kuigi ma apteegikaupa ei soovita ette osta, siis paraku on nii, et nohu tuleb. Küsimus pole KAS, vaid MILLAL. Meil tuli näiteks keset ööd ja hea, et oli see pump sahtlist võtta.
Voodikarussell – see on tegelikult ainuke vastsündinule „jõukohane“ mänguasi ja enamusele beebidest mõjub see rahustavalt. Võtke oma närvide säästmiseks selline, mida saab kasutada ka ilma muusikata. Voodikarusell võiks olla ka beebil, kes magab vanemate kaisus, monteerige siis suure perevoodi kohale.
Mingi kõrisev mänguasi – see on imetamisnõustamisest õpitud nipp. Kui mähkmevahetus nutuseks ajab, aitab kõristamine tähelepanu kõrvale juhtida. Kui tegelane juba haarab, siis on hea see talle kätte suruda, et käed ei läheks sinna, kuhu neid hetkel vaja pole. Meil oligi kõrisev munake kohe kapiäärel mähkmete juures ootamas.
Voodipesu lapsele (kui magab oma voodis) – vähemalt 2 komplekti.
Vann – mina soovitan TummyTub tüüpi vanni või mõnda analoogi. Minu beebile ei meeldinud üldse see tüüpiline beebivann, kus peab selili olema ja ka vannitamise mõttes on ämbri moodi vann mugavam. Vett tuleb alguses hästi vähe panna, et ta saaks istuda vanni põhjas. Sellist vanni kasutasime kuskil 10 kuud, siis hakkas käima duši all ja suures vannis.
Majapidamispaber – kulub väga palju. Kasutan mähkimisel, eriti kui vaja „uputuse“ ajal kiirreageerida, samuti on pidevalt käeulatuses juhuks kui ta piima suust välja ajab.
Väikesed käterätikud või marlilapid – paralleelselt majapidamispaberiga kasutusel toitmise ja krooksutamise ajal enda ja lapse riiete kaitseks, näo pühkimiseks. Ostsin neid vist 20 tk ja tundub, et see on piisav kogus kui korra nädalas üks masinatäis pesta.
Suur kaanega prügikast või mähkmekonteiner – ja olge valmis seda igapäevaselt tühjendama.
Mõned asjad ka emale, mida läheb KOHE vaja:
Hügieenisidemed ja pesukaitsmed – võib-olla ei ole need kõige mugavamad artiklid, mida mees võiks poest tuua (võib-olla mõnele pole probleemi). Igal juhul on elu mugavam, kui neid koju piisavalt on varutud.
Rinnanibukaitsed – ilmselt ei ole mehed vaimustuses ka selliste asjade ostmisest (kuigi need on kenasti mähkmete juures poes), aga ette varuda väga palju ka mõtet pole, sest võib-olla ei lähegi vaja. Mul näiteks ei läinud üldse vaja, midagi kunagi ei lekkinud. Imetamisrinnahoidjaid – kuna neid tuleb kanda 24/7, siis tuleb ka tihti pesta ja lähevad kiiresti koledaks. Mul oli 5 paari, aga tagantjärgi mõeldes oleks võinud olla isegi rohkem. Imetamiseks sobilikud öösärgid – nt eest nööbitavad. Üldse tuleb arvestada, et algab üsna öine eluviis ja senised magamisriided tuleks selle pilguga üle vaadata, et nendes oleks öösel mugav ja soe toimetada. Mõnus soe hommikumantel võiks ka olla.
Imetamispadi – paljud ei oska sellega midagi teha, aga mina ei osanud ilma. Tegin padja ise, panin kaks sulgpatja kilesse ja siis toppisin selle kilepadja number väiksemasse padjapüüri. Kile on selleks vaja, et patju kaitsta, kui laps ajab palju piima suust välja.
Bepantheni salv (mitte kreem) – see on nii emale kui beebile vajadusel õrnade kohtade (punetav pepu, valusad rinnanibud) määrimiseks.
Ravimtaimed, mis võiks kodus olla:
Raudrohi – pärast sünnitust aitab emakal kokku tõmbuda.
Kummel – emal soovitatakse juua kui beebil kõhuprobleemid. Jahutatud kummelitee on abivahend ka beebi silmade puhastamiseks rähmast (saime kahe päevaga probleemist jagu).
Apteegitill – soodustab rinnapiima teket.
Mida võiks osta alles vajaduse tekkimisel:
Lutt – see on tegelikult nii ja naa. Võib ju öelda ka, et üks lutt võiks kodus ootamas olla, aga meil ei olnud see, mille olime ostnud, preili jaoks üldse sobiv bränd. Kui ta üldse suvatses mõned minutid lutiga olla, siis sobis ainult üks konkreetne mark. Magama kussutamisel püüdsime lutti juurutada, aga ta ei võtnud vedu. Üsna pea loobusime ja tagantjärgi tarkusena poleks vist üldse vaja olnudki toppida seda talle.
Kõik ravimid, kreemid, salvid, õlid – pole vaja koju osta, eriti kui elate linnas. Meil läks paratsetamooli küünalt vaja lapse esimesel eluaastal täpselt üks kord ja üht küünalt, aga siis selgus, et sellest suuruse, mille olime koju ostnud, oli ta juba välja kasvanud. Ma ei ütle, et midagi ei lähe vaja, läheb küll. Meil kulus ikka kõvasti gaasirohtu, lapse nahk vajas erikreemi, aga selle kõik sai jooksvalt, mõne asja jaoks oli ka retsepti vaja.
Kõik imetamisega seotud asjad – loodetavasti ei lähegi midagi vaja, aga kui probleemid tekivad, pöörduge kiiresti imetamisnõustamisse. Sealt saab soovitusi ja ka kohapeal proovida erinevate firmade rinnapumpasid, nibukaitseid. Vajadusel soovitatakse ka beebile sobilikku lutipudelit.
Lapse söögitool – selleks ajaks on ka asjaosalisel kujunenud välja eelistused, mida oleks hea arvesse võtta ja poes erinevaid toole enne proovida.
Mõttetud asjad:
Kapuutsiga vannilina – maksab viis korda rohkem kui tavaline käterätik. Päris pisikesele läheb nagunii kohe peale vanni müts pähe ja suurem tirib esimese asjana selle kapuutsi peast.
Mugavusasjad:
Beebi kiiktool – tõeline imeleiutis. Pane beebi sisse, anna hoogu ja magab. Või vaatab ringi. Oma nääpsu pidime juba neljakuuselt hakkama pudruga nuumama, aga kuidas toidad sellist, kes veel ei istu – kiiktoolis toidad.
Spetsiaalne imetamistool – mul ei olnud, aga tagantjärgi mõeldes oleks võinud ennast sellise asjaga premeerida küll.
17.08.2014 12:45 Nimetu
aitäh !23.04.2020 11:52 Isaa
Väga asjalik artikkel, tänan!Kuum teema
Viimati lisatud
-
6.58 hindajat
Padise Kastell
Lisas sonicPRO25.07.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
6.510 hindajat
POMO Restorante
Lisas sonicPRO17.02.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
103 hindajat
Vaba ja metsik. Julgusest elada oma reeglite järgi.
Merit RajuLisas bergeenia 29.01.2020
Nõuanded ja soovitused
- Arvustus.com TV
- Kinginimekiri
- Nohu ja köha vastu aitab inhalaator, nebulisaator
- Kuidas valida rehve? Millised rehvid osta?
- Millist e-lugerit osta?
- Kuidas valida telerit? Millist telekat osta?
- Kuidas valida monitori?
- Kuidas valida telefoni? Millist telefoni osta?
- Kuidas valida sülearvutit?
- Kuidas valida tahvelarvutit?
- Kuidas valida printerit?
- Kuidas valida digikaamerat?
- Kuidas valida objektiivi?
- Kuidas valida kõrvaklappe?
- Millist peegelkaamerat osta?
- Millist pesumasinat osta?
- Kuidas valida robottolmuimejat? Millist robottolmuimejat osta?
- Millist autot osta? Autovaliku lihtsustaja aitab!
- Elektriline hambahari
- Kasulikud Androidi rakendused
- Kasulikud Eesti Androidi rakendused
- Eesti TV ja Android - kuidas Androidiga Eesti telekanaleid vaadata
- Kuidas mängida Ingressi? Mänguõpetus ja nipid
- iPhone ja iPad rakendused
- Eesti iPhone appid, iPad rakendused
- Apple TV kasutamine
- Millist madratsit osta?
- Milline väline kõvaketas osta?
- Mida osta beebile?
- Parimad Mac programmid
- Kuidas valida dokumendihaldust?
- Milline kohvimasin osta?
- Kuidas valida kitarrikeeli?
Sisuturundus
- Kas mobiilne internet jätab desktop arvutite kasutamise ajalukku?
- Milline televiisor sobib Sinu koju?
- Milline Apple arvuti valida – kas Macbook Pro või Air?
- Miks on oluline kanda tööriideid ja kuidas neid hooldada?
- Kuidas kujundada vannituba kaunilt?
- Nutikad nõuanded, kuidas valida ja hooldada kodumasinaid
- Millist tüüpi pesumasin täidab sinu pere vajadused?