- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
25.
Igal hädal oma arst, igal tõvel ise tohter. Sissevaade eesti rahvameditsiini
Marju Kõivupuu
Selles raamatus vaatleb folklorist Marju Kõivupuu pea asjalikult Eesti ainesele tuginedes rahvameditsiini: missugused on läbi aegade olnud inimeste arusaamised erinevate haiguste põhjustest ning milliseid ravivõtteid ja -viise on ühest või teisest tõvest jagusaamiseks pruugitud või pruugitakse tänini. Pilk heidetakse ka rahvaarstide värvikasse ja isikupärasesse maailma. Kuigi see raamat ei ole mõeldud praktiliseks käsiraamatuks, kust leida nõu ja abi ühe või teise konkreetse haiguse ravimiseks, täidab ta loodetavasti oma peamise eesmärgi – olla lugejatele huvitavaks ja ehk mõtlemapanevakski teejuhiks rahvapärase meditsiinilise mõtte maailma.
Lisas cantabile 11.02.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
26.
Riina Raudsik
Eelmäng haigustele
Inimesi on hakanud üha rohkem huvitama, miks nad haigestuvad ja kas poleks võimalik seda ära hoida. Toetudes pikale arstipraksisele, võin öelda, et jah, olukordades, kus inimesel on hulganisti vaevusi, kuid haigusi veel ei leita, on peaaegu alati selline võimalus olemas. Eelmäng haigustele on aeg, mil inimene ise peab oma eluviise ühel või teisel moel korrigeerima. Arst on vaid suunaja, nõustaja. Raamatus kirjutan pikemalt haiguste eelmängudest ja annan soovitusi, mida tervenemiseks ette võtta. Paljudel juhtudel on andnud häid tulemusi vibroakustiline teraapia, eriti efektiivne on see laste puhul. Jagan teiega oma mälestusi arstiks kujunemise aastatest, tööst vastvalminud Tallinna Kiirabihaiglas, dr Toomas Sullingu meeskonnas, ja hiljem Jüri tervisekeskuses. Riina Raudsik
Lisas cantabile 11.02.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
27.
Kodused viisid haiguste raviks
Kaire Talviste
Raamat sisaldab teavet ja soovitusi, kuidas omal käel kergemate haigustega toime tulla. Millal ravida haigust kodus, millal minna arstile, millal kutsuda kiirabi. Raamat jaguneb erinevateks alagruppideks: külmetushaigused, põletikud, seedesüsteemi häired, traumad ja õnnetused, valud ja vaevused, koduse apteegi sisu ja tervise tugevdamine. Lisaks laste ja täiskasvanute vaevuste leevendamisele pakutakse näpunäiteid ka kasside-koerte kergemate hädade ravitsemiseks kodustes tingimustes. Kogumik sisaldab hulgaliselt soovitusi, kuidas haiguste korral ravimtaimedest, kodustest salvidest-teedest-tinkruuridest abi saada ja mida esmaabi korras ette võtta.
Lisas Marge-Elin Roose 22.01.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
28.
Minu ablas kõhubeebi. Lapseootel naise toitumisaabits
Margit Kirsipuu
Uue maailmakodaniku ootamise ajal ja ka rasedust planeerides on sellel, mida suhu pistame, ülioluline roll. Õigemini on rasedusaegne toitumine omamoodi kaalujälgimine, ikka selleks, et kõhubeebi saaks toidust kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid ning kehakaalu tõus püsiks ootuspärastes piirides. Hea on teada ämmaemandate ja naistearstide soovitusi, kuidas leevendada rasedusega kaasnevaid ebamugavusi. Täisväärtusliku toiduvaliku aluseks lapseootuse ajal on neli lihtsat põhimõtet: tasakaalukus, mõõdukus, vastavus vajadusele ja mitmekesisus. Neid põhimõtteid silmas pidades on sellesse raamatusse valitud rohkem kui kaheksakümmend maitsvat rooga. Lisaks leiab nende kaante vahelt hulganisti kergete näkside ja vahepalade ideid, millega tasakaalustada energiataset ja peletada ootamatult tabada võivat näljatunnet. Kujundanud Villu Koskaru Fotod: ANnnika Haas, Tiit Blaat, Vallo Kruuser, Ülle Viska, Jüri Seljamaa
Lisas Marge-Elin Roose 03.01.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
29.
Kivilegendid
Liina Veski
Öeldakse, et miski ei juhtu niisama—kõigel on mingi mõte ja põhjus. Küllap ka sellel, et otsustasid just selle raamatu kätte võtta ja uudistada... Raamat ,, Kivilegendid,, on kõige uuem kokkuvõte vääris- ja poolvääriskivide maagilistest ning tervendavatest omadustest. Siia kogutud materjal on tõlgitud erinevatest keeltest ja sõnastatud kokkuvõtlikult, kasutades vaid seda infot, mis erinevates allikates kordus ning on seega usaldusväärsem. Samuti kasutas koostaja oma tähelepanekuid ja teadmisi, mis tulenevad ligi 17 aasta pikkusest kogemusest kividemaailmas. ,,Kivilegendid,, ei sisalda fotomaterjali, kuna fotod ei suuda edasi anda kivide kordumatut ilu ja seda erilist sidet, mis võib Sul mõne kiviga tekkida. Pealegi on tänapäeval palju võimalusi imeteleda ja tutvuda kividega nö. silmast-silma. Paljude jaoks on sellised poed ja salongid ammu tuttavad ja armastatud kohad. Kindlasti on kividemaailm aga mõnele lugejale veel uus ja raamat kutsubki seda toredat ja võluvat maailma avastama. ,,Kivilegendid,, sobib nii kivihuvilisele, kes soovib leida põnevat infot juba olemasolevate kivide ja kividest ehete kohta kui ka abimeheks uute ostuotsuste tegemisel. Samuti sobib raamat väga erilise kingituse otsijale, aidates valida ideaalse vääriskivi oma kallimale kingitavasse ehtesse. Ja lõpuks on Sinu käes olev raamat ka ise väga tore ja väärtuslik kingitus.
Lisas Marge-Elin Roose 19.12.2012
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
30.
Vigala Sassi taimeravi
Sass Vigala
Aleksander Heintalu ehk Vigala Sass hakkas inimesi taimedega ravima Vigala põllutöökoolis töötamise ajal (1968–1984), ka tema 1987. a Eesti Põllumajanduse Akadeemias kaitstud doktoritöö on seotud ravimtaimedega. Sass ise on ravimtaimedega tegelemise algusaega kirjeldanud järgmiselt: „Ma vestlesin taimedega ja mulle tundus, et nad vastasid mulle oma keeles. Taimi ja inimesi jälgides tekkis tunne, et me kõik oleme omavahel seotud. Viisin ravimtaimede toime kokku inimeste haigustega ja märkasin üsna kähku, et taim reageerib haigele või üle koormatud organile äratundmisega. Teadsin näo järgi ligi 1500–2000 taime ja hakkasin neid tagasisidega peilima, tuues mõttes kooslused (mets, luht, jõgi jne) endale silme ette. Kui mõni koht mõnes koosluses sätendama hakkas, tõmbasin silme ette kerkinud pildis selles kohas kasvava taime koos ta kasvukohaga endale lähemale ning kui olin taime ära tundnud, ütlesin inimesele retsepti. Hakkasin retsepte ka tasapisi kirja panema.” Sass kinnitab, et haigestunud elundit ei peaks mõjutama mitte otse, vaid teiste, tervete elundite kaudu, sest haige elundi mõjutamiseks tuleb reguleerida terve organismi tööd. Samas on Sassi seisukoht, et ägedatele ja operatiivset abi vajavatele haigustele peaks piiri panema klassikalise meditsiini abil ja vajadusel ei tohi põlata ka antibiootikume. Alaägedate ja krooniliste haiguste raviks ning taastusraviks peaks aga kindlasti kasutama muuhulgas ravimtaimi, ravidieeti ja ravivõimlemist; samas võib oskamatu tohterdamine ravimtaimedega kaasa tuua niisama ohtlikke kõrvaltoimeid kui farmakoloogiliste ainete vale kasutamine. „Ärge kunagi kasutage retsepte oma arstiga nõu pidamata,” rõhutab Sass. „Ärge usaldage retsepte, millest kuulete juhuslikelt inimestelt!” „Vigala Sassi taimeravi“ sisaldab lugejale arusaadavas keeles enam kui 500 ravimtaime kasutamise retsepte, õpetusi taimede kogumise ning nendest salvide, tinktuuride, teede ja tõmmiste tegemise kohta. Eraldi peatükina on ära toodud hoiatused selle kohta, mis võib juhtuda siis, kui üht või teist ravimtaime vales koguses, liiga pikka aega või enda jaoks valel ajal kasutada.
Lisas Marge-Elin Roose 14.12.2012