Villast lõngani
9.5
2 hindajat

43. Villast lõngani
Julika Roos, Liis Luhamaa

Käesolev raamat on pühendatud Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu aastateemale maavillane . Raamat annab samm-sammult ülevaate kuidas valida villa käsiketruseks ning kuidas seda ketruseelselt töödelda, lisaks tutvustatakse ketrus- ja abivahendeid.


Lisas Marge-Elin Roose 20.11.2012
Pane hinne:
Mustrimosaiik. 80 motiivi loodusest rist- ja madalpistes +CD

44. Mustrimosaiik. 80 motiivi loodusest rist- ja madalpistes +CD
Irina Tammis

Käsitsi tehtud tikandiga kaunistatud esemed on alati erilised. Kui mitmeid kordi kantud rõivatükk ära tüütab, võib sellele midagi tikkida ja ese mõjub jälle uuena. Diivanil lebavad ristpistes padjad annavad kodule hubase soojuse. Kel rohkem aega ja tahtmist, võib topeltristpistega tikkida suisa põrandavaiba. Ja miks mitte kasutada siis ristide ja ruutude asemel hoopis lilleõisi või lehti ja marju. Selles raamatus on 80 fotot üksikute motiividega. Neile, kellele meeldib tikkida vaid rist- või madalpistet, on fotod muudetud mustriteks vastavalt tehnikale. Nii saavad kõik oma osa. Kes aga arvavad, et nad ise üksikuid motiive kokku panna ei oska, on raamatus ka 20 kompositsiooni. Raamatuga on kaasas mustritega CD-plaat ning et mustreid oleks hõlbus plaadilt leida ja välja printida, on raamatus iga motiivi juures kirjas faili nimi.


Lisas Marge-Elin Roose 16.11.2012
Pane hinne:
Lapilised vööd

45. Lapilised vööd
Veinika Västrik, Merike Freienthal

Vöö oli kunagi Eesti naise jaoks väga oluline ese – toetas selga ja rõhutas pihta. Lõuna- Eestis, eelkõige Lätiga piirnevatel aladel, tehti ja kanti hoopis isemoodi vöösid. Need läbivillased ja väikese, justkui lapilise kirjaga värvikad vööd on aga toredad kududa ja kanda ka tänapäeval. Seda enam, et nende kudumine edeneb jõudsasti ja sobib seetõttu hästi ka algajale vöökudujale. Raamatus on põhjalik õpetus lapilise vöö kudumiseks vöötelgedel, kangastelgedel ja ümber keha hoides ning 83 lapilise vöö mustrit, mis on tehtud Eesti Rahva Muuseumis leiduvate vööde põhjal. Vöökudumine on nakkav!


Lisas Marge-Elin Roose 12.11.2012
Pane hinne:
Meite Muhu pätitegu

46. Meite Muhu pätitegu
Anu Kabur

Kingapoed on kaubast lookas – leidub susse ja tosse, kõiksugu kingi, saapaid ja kalosse… Ei ole keegi tänapäeval paljajalu, aga Muhu saare elanikel on säilinud komme teha ja kanda kenasid tikitud pätte. Pätid kuuluvad Muhu rahvarõiva juurde, kuid neid kantakse tänapäeval meelsasti ka tavarõivaga. Vähemalt saja aastane pätitegemise oskus on köitmas järjest uusi käsitöötegijaid. Selle raamatu abil on hea võimalus heita uudishimulik pilk Muhu pätiteole ja -ajaloole ning leida ideid ja mustreid mitmetest pätikandmise perioodidest.


Lisas Marge-Elin Roose 12.11.2012
Pane hinne:
Rahvuslikud heegelmotiivid

47. Rahvuslikud heegelmotiivid
Siire Vanaselja

Motiivimustrid heegeldamises on sama mis üks hõrk ja suus sulav šokolaadimuffin kookide seas, punane huulepulk daami käekotis või küünal jõululaual. Iga heegeldaja mustripagasis lihtsalt peab olema ka motiive, et heegelkunstist täit rõõmu ja rahuldust tunda. Paraku leidub meie rahvuslike tekstiilide juures kasutatud heegelmotiive õige kasinalt – vaid saartelt ja Setumaalt on neid muuseumidesse jõudnud märkimist väärival hulgal. See-eest on meil aga arhailine ja rikkalik ning mitmepalgeline lilltikand, graafilised koekirjad ja oivalised ornamendid. Kõigist neist on autor inspiratsiooni ammutanud, luues üle poolesaja motiivimustri. Traditsioonidele toetudes kannavad need endas meile igiomast mustrikeelt ning on äratuntavalt „omad“, kuid siiski täiesti uued ja tänapäevased.


Lisas Marge-Elin Roose 08.11.2012
Pane hinne:
Villapallist villapallini. Nõelviltimise käsiraamat

48. Villapallist villapallini. Nõelviltimise käsiraamat
Raina Subi

„Villapallist villapildini“ juhatab lugeja nõelviltimise võlumaailma. Selles maailmas ei eksisteeri piire – kõik, mida vajad, on viltimisnõel, alus, vill, veidi pealehakkamist ja palju loomisrõõmu. Nõela abil saab vormida kõike villapallist villapildini välja: võid teha igat sorti ehteid, mänguasju, jõulukaunistusi, vaipu, kotte või kasvõi muhumustrilise mantlikaunistuse. Võid harjutada veidi rohkem ja võluda villast välja merekivikestega kuumaaluse või lausa maali, mida vaadates tunneksime otsekui põllulillede lõhna. Kõigeks selleks annab käsiraamat hulgaliselt inspiratsiooni, näpunäiteid ja tööjuhiseid. Raamat algab lihtsate, lastelegi jõukohaste villapallide ja mänguasjade juhenditega ning lõpeb keerulisemate esemetega. Tööjuhendeid täiendavad etapiliselt tehtud fotod. Raina Subi on nõelviltimisega tegelenud seitse aastat, tänaseks on sellest saanud tema töö, hobi ja kutsumus. „Alguses vaimustusin ehetest ja muudkui toksisin ja toksisin. Hiljem jõudsin villapiltideni ja sain aru, kui palju need inimestele rõõmu valmistavad,“ ütleb ta raamatu sissejuhatuses. Nüüdseks on Pärnu Maarja-Magdaleena Gildis töötuba pidava meistri imeliste villapiltide näitused rännanud ringi kogu Eestis ja kodumaast kaugemalgi. Tema aga mõtleb välja üha uusi ideid, mis paneksid silma särama ja viltimisnõela käima.


Lisas Marge-Elin Roose 06.11.2012
Pane hinne: