Metsakülade keskel
7.0
1 hindaja

133. Metsakülade keskel
Endel Saar

“Metsakülade keskel” on jutustus, mis käsitleb Hiiumaal, Pühalepa valla lõunapiiril asuvatesse metsadesse peidetud külade Nõmba, Vilivalla, Leerimetsa, Undama ja Tammela eluolu läbi mitme sajandi kuni tänapäevani välja. Need viis metsaküla olid läbi aegade igaüks täiesti omaette – iga küla metsadega teistest eraldatud ja seda kuni 1971. aastani. Siis jättis kolhoosiaegne suur maaparandusvaimustus oma jälje ka nendesse küladesse. Palju metsi hävitati ning tehti põllu- ja karjamaadeks. Materjali metsakülade loo kirjapanemiseks kogus autor paarkümmend aastat. Paljud ülestähendatud mälestused pärinevad inimestelt, kes tänaseks juba kalmuaias puhkavad. Raamatukaante vahele kirjutatud viie küla lood on omamoodi läbilõige Eesti metsakülade ajaloost. Sarnaseid elusaatusi võiks leida ilmselt igast Eestimaa nurgast. Seepärast ongi raamat loetav ka neile, kes ei tunne ega tea inimesi, kellest raamat räägib. Raamatu autori, Endel Saare sulest on varem ilmunud raamatud: “Ärajäänud merereis”, “Hiiumaa kiviajast tänapäevani”, “Sõruots – Hiiumaa lõunarand” (3 osa).


Lisas Marge-Elin Roose 19.04.2012
Pane hinne:
Kirikuhõbe uusajast tänapäevani. Eesti kirikute sisustus III
5.0
2 hindajat

134. Kirikuhõbe uusajast tänapäevani. Eesti kirikute sisustus III
Kaalu Kirme

Raamatus käsitletakse Eesti kirikute hõbevara uusajast tänapäevani. 16. sajandil toimusid murrangulised sündmused nii usuelus kui ka kunstis: võeti vastu protestantism ja lihtsustati usutalitusi, mille tulemusena kadusid kirikutest mitmed varasemad kirikuriistad. Taandus seni valitsenud gooti stiil, mis asendus renessansi ja peatselt väga laialdaselt levinud barokiga. Uusajal muutus kohustuslikuks hõbeesemete märgistamine, mis võimaldab eristada üksikute meistrite laadi. 18. sajandi lõpust alates hakkas Eesti kullasepakunst kaotama oma originaalsust ning klassitsistlikke küünlajalgu võib pidada viimasteks märkimisväärseteks kirikuesemeteks. Raamat koosneb sissejuhatavast osast, sakraalhõbeda arenguloost läbi viie sajandi ja esemete valikkataloogist. Ladusalt kirjutatud ja rikkalikult illustreeritud teos on mõeldud nii kunstiteadlastele kui ka laiemale publikule. Kunstiteadlane Kaalu Kirme on Tallinna Ülikooli emeriitprofessor. Ta on põhiliselt uurinud Eesti ajaloolist metallikunsti ja rahvaloomingut. Sarja „Eesti kirikute sisustus“ annab välja Muinsuskaitseamet riikliku programmi „Pühakodade säilitamine ja areng“ raames. Raamatu kirjutamist on toetanud Eesti Kunstnike Liit. Samas sarjas on varem ilmunud 2008. a keskaegseid altaririistu käsitlev „Kirikute hõbevara“ (autor Anu Mänd) ja 2009. a keskaegseid ristimiskivisid käsitlev „Ristimise läte“ (autor Merike Kurisoo).


Lisas Marge-Elin Roose 19.04.2012
Pane hinne:
Punane küllus
7.0
1 hindaja

135. Punane küllus
Francis Spufforo

Nii kummaline kui see ka poleks, oli suur hall ähvardav Nõukogude liit rajatud muinasjutule, 20. sajandi võlusõnale plaanimajandus, mis pidi tooma külluses kõike seda, milleni kapitalistlikud riigid iial ei küüni. Ja ühe üürikese hetke pöörastel 1950. aastatel tundus see võluvägi isegi toimivat. Punane küllus räägib sellest momendist ajaloos, selle tulekust ja lõpust, aegadest, mil usuti, et peagi, üsna peagi lööb Moskva säraga üle isegi Manhattani ja iga tehasest väljuv ˇiguli on parem kui Porsche. See on lugu teadlastest, kes andsid oma parima, et see unelm tõeks saaks. See on ajalugu. See on fiktsioon. See on ideede komöödia ja romaan ideede hinnast.


Lisas Marge-Elin Roose 16.04.2012
Pane hinne:
Iidses Roomas viie denaariga päevas
7.0
1 hindaja

136. Iidses Roomas viie denaariga päevas
Philip Matyszak

Tere tulemast maailma kõige suurejoonelisemasse linna – majesteetlikku, monumentaalsesse ja puhuti dekadentlikku keisrilinna Roomasse! Reisi tagasi aastasse 200 pKr ja tungle Rooma tänavatel koos traaklaste, egiptlastest kaupmeeste ja germaanlastest palgasõduritega. Vaata, kus kaubeldakse eksootiliste vürtside ja veelgi eksootilisemate orjataridega. Uuri, kus on öömajale jäämiseks, einestamiseks või Colosseumis istumiseks kõige parem paik. Selle fantaasiaküllase reisiteatmiku koostamise aluseks olid Roomas antiikajal elanud inimeste tähelepanekud ja nüüdisaegsed arheoloogialeiud, mis aitasid kujutlustes taastada Rooma linna just niisugusena, nagu see nägi välja oma õitseajal.


Lisas Marge-Elin Roose 16.04.2012
Pane hinne:
JAAPANI AJALUGU
4.5
2 hindajat

137. JAAPANI AJALUGU
Kenneth G. Henshall

Kenneth Henshall Jaapani mõju tänapäeva maailmale on määratu. See riik hõlmab vaid kolmesajandiku maakera pinnast, kuid kuulub sisemajanduse kogutoodangult maailma esikolmikusse. Veel 150 aasta eest oli tegu riisipõldude ja feodaalisandate maaga, kuid kõigest viiekümne aastaga sai mahajäänud maast ülemaailmne jõud. See oli Jaapani esimene “ime”. Pärast kaotust Teises maailmasõjas ja tuumapommide ohvriks langemist oli Jaapan hävingu äärel ning leidus arvukalt neidki, kes tahtsid kogu jaapani rahvuse maa pealt pühkida. Ometi elas Jaapan selle raske aja üle ning vähe sellest – temast sai majanduslik suurvõim. See oli Jaapani teine “ime”. Tõelistele imedele ei ole seletust. Jaapani “imedele” on. Osaliselt põhinevad sealsed saavutused ehk küll õnnel, ent eeskätt siiski inimeste võimel muutunud oludega kohaneda, seejuures paljuski tuginedes väärtustele ja tavadele, mille juured on sageli sügaval riigi ajaloos. Põhjalikum süvenemine Jaapani ajalukku aitab selle riigi ja rahva saavutusi paremini mõista ning käesolev raamat on selle juures väärt abimeheks. Kenneth G. Henshall on Uus-Meremaa Canterbury ülikooli japanoloogia õppetooli professor. Tema sulest on ilmunud hulk Jaapani ajalugu, keelt, ühiskonda ja kirjandust käsitlevaid kirjutisi.


Lisas Marge-Elin Roose 12.04.2012
Pane hinne:
Eesti saatusehetked
5.0
2 hindajat

138. Eesti saatusehetked
Lauri Vahtre

Eesti ajaloo kümme käänukohta üheksa kirjaniku ja ühe ajaloolase pilgu läbi Lauri Vahtre Kujundaja Silver Vahtre Mitmes mõttes üllatuslik teos, mida autor ise nimetab ajalooliseks jalutuskäiguks. Tegemist on ilukirjanduse ja populaarse ajalookirjutuse nauditava sünteesiga. Kümnest Eesti ajaloo saatusehetkest – nende valik on mõnevõrra üllatav isegi ajalugu hästi tundvale lugejale – kõigepealt jutustab mõni ilukirjanduslik tekst (enamasti on tegemist katkenditega romaanidest, jutustustest ja näidendeist), millele järgnevad oma tuntud headuses Vahtre kommentaarid. Lugemisrõõmu ja mõtlemisainet igaühele.


Lisas Marge-Elin Roose 12.04.2012
Pane hinne: