The Tough Guys (2013)

199. The Tough Guys (2013)
Christian Lo

Kooli kõige kõvemad kutid kiusavad kogu aeg 11-aastast Modulfi. Poisi enda jaoks on see täiesti normaalne, sest tänu temale ei kiusata koolis teisi.

Modulf kujutab ette, et on superkangelane ning kui klassi tuleb uus tüdruk, otsustab ta lõpuks oma suhtumist muuta ja kiusajatele vastu astuda.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Shopping (2013)

200. Shopping (2013)
Mark Albiston , Louis Sutherland

Willie’t kutsutakse “kookospähkliks”. Ta ema on pärit troopiliselt Samoa saarelt ning tema äkilise iseloomuga isa on valge uus-meremaalane. Peale oma väikese venna Solomoni pole Willie’l õieti kedagi, kes võtaks teda sellisena nagu ta on. Kaubamajas töötades kohtub Willie aga karismaatilise “kliendiga”, kes ei kavatsegi oma ostude eest maksta. Tundmatu poekülastaja osutub kurikuulsa “poodlejate” jõugu ninameheks, kes võtab Willie oma tiiva alla.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Stories We Tell (2012)

201. Stories We Tell (2012)
Sarah Polley

Kanada režissööri-näitlejanna Sarah Polley film algab helistuudios, kuhu ta on kutsunud oma isa, samuti tuntud näitleja, Michael Polley sisse lugema selle filmi teksti. Seega, vaataja näeb kohe, et see on film filmi tegemisest. See on uurimus perekonnast, kus „ülekuulatavad”, nagu Polley oma lähedasi selles kontekstis kutsub, peavad režissööri palvel „rääkima loo algusest käesolevani”. Loomulikult igaüks ehmataks säärase palve peale, aga siiski vaikselt ja aeglaselt hakkavad lahti rulluma mälestused perekonnaelust, mille keskmes on Sarah Polley ema, samuti näitlejanna Diana Polley. Ekstravertse, meeldejääva ja seltskondlikult aktiivse naise elu suurim proovikivi oli end sobitada perekondlike argikohustustega. Diana Polley oli naine, kes elas ja hingas selleks, et särada. Tema leek kustus aga vähisurma, kui Sarah oli veel 11aastane tütarlaps. See film on režissööri armastuskiri oma vanematele, mis on üles ehitatud aususele ja näitab selgelt lugude jutustamise vajalikkust ning mis veel tähtsam – vasturääkivust. Sarah Polley ei taha valida pooli ega kaitse enda, oma ema ega kellegi teise isiklikku tõde. Ta asetab narratiivid vaataja ette, kes võivad selle filmi abil mõtiskleda omaenda perekonnalugude nähtavate ja nähtamatute pooluste üle. „Igaühel oma lugu” on suurepäraselt õnnestunud dokumentaalfilm, mis võiks panna meid mõtlema mitte ainult juttude sisust, vaid ka sellest, kuidas ja miks lugusid räägitakse. Kaarel Kuurmaa


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
August Fools (2013)

202. August Fools (2013)
Taru Mäkelä

1962. aastal toimus Helsingis kaheksas rahvusvaheline Maailma Noorte ja Tudengite festival, kus rahu ja sõpruse egiidi all kohtusid linnatänavatel sajakonna riigi tuhanded noored ning võimukoridorides KGB ja CIA huvid. Ent sealt, kus on rahu ja sõprus, ei puudu ka armastus.

Jazz-ansambliga festivalil esinemine annab tšehhoslovakkia saksofonimängijale Janile võimaluse pääseda raudse eesriide taha oma soomlannast noorpõlvearmastust – Elsat – otsima. Ent noorkommunistist delegatsioonijuhi valvsa pilgu alt pääsemine ning põhjamaa naises kustunud armastuse hõõguma panemine pole lihtne. Armumine, mis noortel juhtub mõtlematult ja muuseas, on aastakümneid hiljem suure riski võtmine. Kas meeletu armastus on võimalik ainult nooruses või oleme igavesti noored, kuni suudame veel meeletult armastada? Nii hargneb külma sõja taustal lahti soe ja südamlik armastuslugu, mis viib armunud Rootsi ja mahajäetud bändikaaslased Baikali äärde kurnatud kunstnike rehabilitatsioonikeskusesse.

Kui kuldset nõukogude aega käsitlevate komöödiate žanritunnuseks on saanud iroonilisus, siis Taru Mäkela toon on mineviku meenutamisel teine. Ehkki ajalooline kontekst pakub head fooni ka absurdile, jääb filmis keskseks tegelaste lugu – soov ja hirm armastada ja olla armastatud.

Tasub ka meenutada, et Mäkela on Margit Kilumetsa kõrval käesoleva aasta alguses linastunud Viru hotelli teemalise kaksikdokumentaali üks autor.

Katre Pärn


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Rolli & The Golden Key (2013)

203. Rolli & The Golden Key (2013)
Taavi Vartia

Noorukieas sai Rölli hakkama millegi rumalaga, ta andis oma kodu, Rölliküla väravavõtme salakavalale tsirkusedirektorile, kes lubas Röllil vastutasuks tsirkuses esineda. Kuri direktor pani aga Rölliküla lukku ja kõik teised röllid pidid oma kodudest välja kolima. Õnnetu Rölli kahetseb oma tegu kuni kõrge vanaduseni, kui äkki ühel päeval kukub taevast alla Juniper, väike kadakajuurikatüdruk, kes aitab Röllil Rölliküla jälle lukust lahti saada.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
The Journals of Knud Rasmussen  (2006)

204. The Journals of Knud Rasmussen (2006)
Norman Cohn, Zacharias Kunuk

Esimese inuitikeelse filmi „Atanarjuat (Välejalg)” autorid Zacharias Kunuk ja Norman Cohn filmisid oma teise linateose tervenisti inuitide koostööna. Filmi fookuses on inuitide ajaloo pöördeline hetk, kui kohtuti esmakordselt Euroopa maadeavastajate ning kristlusega. 1922. aasta paiku rändas Taani uurija Knud Rasmussen Kanada Arktikas, et üles tähendada kohalike hõimude uskumusi ja jutte. Tema märkmed on filmis räägitavate lugude algallikas. Jutustaja on Apak, viimase suure šamaani Avva tütar. Lugude keskmes ongi šamaan Avva (keda mängib tema järeltulija Pakak Innukshuk) ja Umik, kes juhtis tol ajal oma rahva ristiusustamist.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne: