8.1 54 hindajat

Apple iPhone 5

4" 1136x640 IPS Retina ekraan (326 ppi)
A6 protsessor
Mõõtmed: 123,8 x 58,6 x 7,6mm
Kaal: 112 g
8 MP iSight kaamera tagaküljel, ava ƒ/2.4, 1080p videosalvestus kuni 30 kaadrit sekundis, elektrooniline pildistabilisaator, näotuvastus
1.2 MP kaamera esiküljel, 720p videosalvestus
2 kanaliga wifi: 2.4ghz ja 5ghz / 802.11n
Saadaval musta ja valget värvi.

Lisas Uus 12.09.2012
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks

Arvustused

“Kas keegi oskab kommenteerida, miks iPhone 5S järsku nö väiksemaid pilte hakkas tegema. Alguses oli resolutsioon väga ok, pit suur ja selge. Nüüd on pildid nii väikeseks muutunud, et kui kellelegi saadan, siis on udused ja suurust ekraanil poole vähem, ehk pilt ise poole väiksem.”

30.12.2016 00:42 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
2. Halb

“Pole mul kunagi nii halba telefoni olnud.Pidevad niinimetatud kokkujooksmised ja aku ei kannata ka kuidagi kriitikat.Väga pettunud antud telefonis.”

05.12.2015 21:07 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Kommentaarid:
08.12.2015 13:10 Nimetu
Sul on ilmselgelt katkine/praak telefon. Mul on lähikonnas mitu iphone 5-t ja sellist jama pole olnud. Vii lähimasse IM Arvutite või iDeal või Valge Klaar poodi ja kurda. Garantii on ülemaailmne, ei pea ostukohta tagastama.

“Tellisin iPhone 5 telefoni kohe kui see võimalikuks osutus ning nüüd olen selle uhke omanik olnud täpselt ühe päeva. Pidi muide saabuma järgmisel nädalal, aga hea üllatuseni jõudis kohale ennetähtaegselt.

Selles arvustuses annan ülevaate sellest, mida iPhone 5 omanik oodata võib, ning mis on telefonis head, mis halba. Etteruttavalt pean ütlema, et halba on väga vähe, kui avastan midagi uut (sest telefon ju alles nii vähe käes olnud), siis kindlasti täiendan seda arvustust.

EKRAAN
Arvasin, et ainus muudatus võrreldes iPhone 4 ja 4S-iga on see, et 3,5-tollise ekraani asemel on nüüd kasutusel 4" ekraan (suhtega 16:9, nagu teler). Tegelikult on aga ekraanikvaliteet selgelt parem kui eelmistel iPhone-i generatsioonidel, mis ometi olid juba väga-väga head. Ei tea, kas asi on tarkvara optimeerimises, selles, et üks puutetundlik lisakiht on eemaldatud või on lihtsalt pisut parema ekraanitehnoliigiaga tegemist (kuigi endiselt IPS, nagu disainerite kvaliteetkuvaritel), igatahes on pilt suurepärane. Värvid on erksad (aga mitte üle võimendatud!), täpsed, elavad... Hetkeks mõtlesin, et suurem ekraan jätab lihtsalt sellise mulje ning katsin osa ekraanist Post-It kleepsuga kinni ja võrdlesin seal kõrval oleva iPhone 4 ekraaniga. Vahe oli ilmselge. Siis mõtlesin, et äkki on iPhone 4 juba liiga kaua kasutusel olnud ja tuhmunud vms, aga juhtusin lugema artiklit DisplayMate.com lehel, st sügavat analüüsi ekraanide osas, kus võrreldi just iPhone 4, iPhone 5 ja Galaxy S3 ekraane. iPhone 5 ekraan ei ole mitte ainult parem kui Galaxy S3 oma, vaid teeb tõesti silmad ette ka iPhone 4 ekraanile. See on väga usaldusväärne ja kõrgelt hinnatud ekraanivõrdluste sait, nii et vaadake analüüsi ise: http://www.displaymate.com/Smartphone_ShootOut_2.htm

Nõnda siis, täiesti ootamatult selgus, et värvid paremad, seda ei osanud ma oodata. Teiseks on ekraanipeegeldusi vähem ja siin võiks arvata, et just nimelt see puutetundliku lisakihi ärajätmine (iPhone 5 puhul on see tundlikkus otseselt ekraani sisse ehitatud) aitab siin kaasa, aga võimalik, et on ka mingi pinnatöötlus tehtud sellele ekraani katvale klaasile. Endiselt ei ole tegemist ekraaniga, mida säravas päikesevalguses väga hea vaadata on, aga suund on õige ning peegeldusi vähem.

See muudatus, mis kõige enam kõneainet tekitab ja kõige nähtavam on, on muidugi asjaolu, et ekraan on nüüd suurem. Täpsemalt kõrgem, sest laius on pikslipealt sama. Kui vaadata ekraanil mingit rakendust, mis ei ole iPhone 5 jaoks arendatud, siis kuvatakse seda alt ja ülevalt mustade äärtega (nagu film telekas). See on päris hea lahendus, vähemalt ei venitata rakendust vms ning mustad ääred on peaaegu märkamatud, kui kasutad musta telefoni, sest sulanduvad korpusega üsna hästi kokku. Aga muidugi loodan, et peagi kõik mulle vajalikud rakendused iPhone 5 toe saavad. "Sisseehitatud" rakendustest kasutab seda ekraani lisaruumi hästi ära näiteks Calendar (kalender), mis kuvab nüüd horisontaalasendis terve nädala sündmuseid (enne kuvas 3 päeva).
Mina olin aga üks neist, kes tegelikult 3,5" ekraani puhul selle suuruse üle ei kurtnud, nii et ma väga hullusti rõõmustada suurema ekraani üle ei oska. Tore ikka, kui rohkem infot peale mahub, aga mis seal siis nii väga.

KIIRUS
Selle arvustuse kirjutamise hetkel on iPhone 5 maailma kõigi aegade kiireim nutitelefon. Apple ütles, et 2x kiirem kui 4S (mis ei tundu mulle siiani aeglane), aga testid näitavad, et tegelikult on isegi rohkem kui 2x kiirem. Kasutades on vahe tuntav küll, pildistab näiteks järjestikvõtte puhul väga kiiresti, avab kõik rakendused ruttu jne. Aga ma ütlen, ega iPhone 4 ka lääginud ei ole ning kasutajaliidese sujuvus on olnud paigas juba esimesest iPhone-ist. Seega, kui tahad kiiret telefoni, mis on ka reaalselt kiire, mitte ainult paberil, siis võta see.

KAAMERA
Lootsin, et kaamera saab paremaks, seepärast oli mulle esitlust vaadates kergeks pettumuseks, et jutt oli ikka 8 megapikslisest sensorist ja palju ei millestki muust. Siiski, öeldi ka, et kasutatakse nüüd safiirist läätse, mis on eriti selge ja täiesti kriimustamatu. Nii nagu kiiruse puhul, lubas Apple tegelikult vähem kui võinuks, sest testpildid, mida ise teinud olen ja need, mis internetis ringlevad, kiinitavad ühest suust -- kaamera on läinud tuntavalt paremaks. Vaadake näiteks neid hämaras tehtud pilte Islandilt: http://www.engadget.com/2012/09/24/iphone-5-camera-compared-iphone-4s-low-light-video/
Ma ei tea, mida nad teinud on, aga vahe on vaieldamatu. Seejuures, nagu Apple esitlusel ka ütles, on halvim asi, mida sa kaamera mõistes teha saad, teha oma telefon õhemaks. Arvasin, et see juhatab sisse teema, miks kaamera on jäänud samaks või läinud halvemaks, aga tegelased suutsid ikkagi parema pildiga kaamera kokku panna.

DISAIN JA KOOSTEKVALITEET
iPhone 5 on märgatavalt õhem ja kergem kui eelkäija iPhone 4S. Naljakas on see, kuidas iPhone 4 kuju ja stiil näeb selle kõrval kohe vanem ja kohmakam välja. Alles nädal tagasi pidasin seda ilusaimaks telefoniks maailmas! :) iPhone 5 on ülimalt kaunis, vähemalt musta värvi mudel küll. Esipaneel on endiselt klaasist, tagant ja külgedelt leiab anodeeritud alumiiniumi. iPhone 5 on nagu ehe ja disaini meistriteos ning sellele ei vaidle ilmselt vastu isegi ükski täie aru juures olev androidifänn, kui ta seda telefoni kord käes on hoidnud. Koostekvaliteedi ja disaini osas lihtsalt puudub võrdne tegija turul. Apple mainis, et nad panevad nüüd telefone kokku mikronitäpsusega, mis on juba päris haige, kui mõtlema hakata :)
Alt leiab mikrofonid, seekord ka kõrvaklapi pistikupesa (mis on alguses veidi harjumatu, sest kannan nüüd telefoni taskus tagurpidi, samas kui ta juhtmest välja sikutan, jääb ta pihku täpselt õigesti) ning -- ümberdisainitud laadimisjuhtme pesa. See viimane on kõvasti vastuolusid põhjustanud, ning paljudele see ei meeldi. Kirjade järgi peaksin ka mina samas parteis olema, sest mul on ka paras ports eelmiseid kaableid, lisaseadmeid jms, mis just 30-kontaktilise pistikupesaga toimivad. Aga võta näpust, see muudatus ei häiri mind sugugi ja ma kohe ütlen ka, miks. Nimelt kasutan ma seda pesa ainult telefoni laadimiseks! Veel paar aastat tagasi oleks selline muudatus olnud katastroof, aga nüüd on iOS nii palju edasi arenenud, et on tekkinud AirPlay, AirPrint ja iCloud võimalused, st reaalne vajadus mingit datat üle kaabli liigutada on täiesti kadunud. Kogu info sünkroniseerin ma üle WiFi või Bluetoothi nii et minu poolest oleks võinud selleks uueks pesaks olla ka see auk, mis kunagi Nokia telefonidel alati oli. Uuel pesal ja pistikul on muidugi see eelis, et see on väiksem, aga mulle kui kasutajale meeldib lisaks see, et pistiku võib pessa torgata ükskõik, kumba pidi (vanasti oli ikka pimedas mässamist, enne kui juhe sisse sai), see on palju kindlam/vastupidavam ühendus, eelmine tundus mulle alati veidi kahtlane ja ebakindel. Võib-olla olen erand, kas ma ei tea. Millal sa viimati kaabliga mässasid?
Tore, et telefoni laius ei muutunud, sest see istub täpselt sama hästi ja kindlalt käes ka nüüd. On küll õhem ja kergem, aga kellel selle vastu midagi oleks. Paistab, et alumiinium oli mõistlik valik, sest YouTube'is rohkeid mahakukutamise teste vaadates peab telefon paremini vastu. Loodan, et seda pole mul kunagi vaja ise järgi proovida...

LTE on välkkiire ühendus, millest ma jälle midagi arvata ei osanud. Nüüd, kus olemas, siis lehtede laadimine on ikka väga vilgas. Kuulu järgi Eestis on 4G-ga probleeme? Et vist enne aasta lõppu ei suudeta pakkuda, aga no seni siis töötab 3G või 3,5G võrgus. Ma ise teadupärast siis USAs, AT&T võrgus... Kui just pidevalt suurte failide sikutamisega ei tegele, siis on tegelikult ka 3G igati ok minu meelest, aga LTE on tõesti naeruväärselt kiire. Nii et teil on, mida oodata, olgu telefon milline tahes!

Nõndaks, need on siis minu esialgsed muljed Apple iPhone 5 telefonist, loodan, et olid abiks ning püüan artiklit täiendada kui midagi olulist välja tuleb või meenub.”

26.09.2012 13:37 - Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Halgur on seda arvustust muutnud: 26.09.2012 18:40
Hinnang arvustusele:
  +13   -0
Kommentaarid:
26.09.2012 13:48 salalik
Hea arvustus, aga kas seda Mapsi asja ka kuidagi kommenteerida oskad?
26.09.2012 15:31 raitz
Kas vanalt 30-pin laadijalt üleminek uuele oli ka kaasas?
26.09.2012 16:46 Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Mapsiga on nii, et see on meedias üle võimendatud probleem enamuse jaoks. On tõesti piirkondi, kus asi hullem, aga enamuse jaoks pole põdemiseks probleemi. Enim probleeme tekitab see, et pole ühistranspordi juhendid, aga seda kasutasid vähesed inimesed nagunii. Teiseks on osa piirkondi halvasti kaardistatud, näiteks mõned kolkakülad (Eestis paistavad mulle olulised kohad küll kenasti peal olevat). Arvestades, et vastu saime hääljuhised, siis minu meelest pole asi sugugi hull. Aga nagu ütlesin, oleneb piirkonnas ja maitses. Põhiline on aga see, et kui tahad midagi muud, siis App Store on ju olemas, saab tõmmata mistahes GPS rakenduse ja ilmselt õige pea ka Google Mapsi. Pole veel näinud aga inimest, kes iOS 6 kasutades kaardi pärast nutaks. Meediast loen küll, aga nad ju paaniliselt otsivad midagi, mis viga oleks.

30-pin laadijalt üleminekut 8-piniseks (ehk Lightning pistikuks) ei ole kaasas, maksab 29$ (http://store.apple.com/us/product/MD823ZM/A/lightning-to-30-pin-adapter)
26.09.2012 18:37 raitz
Pildi järgi tundub paras jurakas.Tahaks näha kuidas see mõnda i-dokki sobib. Oleks see alumine 30-pin osa nii umbes 1cm kõrgune, siis elaks üle, praegu aga kahtlane. Uus iPhone on ju kõrgem nagunii. Sul ei ole mingid dokki kasutusel?
26.09.2012 18:45 Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Mul on dokke küll, aga ma kasutan ainult AirPlayd praegu. Ise seda adapterit ei vaja, nii et nalja pärast ei viitsi osta, et lihtsalt proovida dokiga. Kui kelleltki laenuks saan, siis proovin ja postitan tulemused. Idee järgi peaks funksima küll. Ma pole seda vigurit reaalis näinud, aga ei usu, et ta väga jurakas on, kui 30-pinise järgi mõõtkavva panna asi.
Iseenesest on selles adapteris aktiivne skeem sees, sest Lightning ühendus on täisdigitaalne, see adapter suudab aga ka analoogsignaale väljastada. Nii et tegelikult on see jälle omamoodi insenertehniline saavutus, et see üleüldse nii pisike on.
29.09.2012 12:17 Nimetu
Kuidagi ühte auku jutt. Telefonil on ka miinuseid, miks ei julge neid avalikustada?
Loe:
http://techcrunch.com/2012/09/26/the-iphone-5s-camera-is-faulty-shows-a-purple-haze/
http://www.bgr.com/2012/09/24/iphone-5-light-leak-apple-defect/


jne
29.09.2012 14:37 Vize
Noh, igal asjal on miinuseid. Anodeeritud alumiinium on lihtsalt selline materjal, mis ongi kriimustatav, vaevalt see Apple-ile üllatusena tuli, see oli teadlik valik. See purple-hue on aga väidetavalt juba varasemates telefonides samuti, aga mina pole 4S-iga seda iial märganud. Selge, et iPhone on teravdatud tähelepanu all, sest kõik tahavad sellele väga ära panna. Otsiks keegi näiteks Galaxy S3 vigu, saaks sellest paksu raamatu, aga kedagi ei koti teised telefonid selles plaanis. Või eeldatakse, et need on loomulikult vigased, aga lihtsalt Apple ei tohiks.. :)
06.10.2012 18:29 Nimetu
Nende kõrvaklappide "EarPod" kohta oskad ka midagi ehk öelda?
09.10.2012 09:02 Axxer
EarPodid on selgelt mugavamad kui eelmised valged kõrvaklapijunnid ja püsivad päris kenasti kõrvas. Mul oli eelmistega kogu aeg jama, ei hoidsid valesti. Disain on selgelt õiges suunas läinud. Osalt tänu sellele, et need kindlamalt õiges kohas kõrvas püsivad, osalt tänu mitmetele uuendustele klappides, on ka heli parem. Ma ütleks, et väärivad oma 29 dollarist hinda igati ja selles hinnavahemikus tasub osta.
Need ei ole mingid high-end kõrvaklapid ja need ei ole mürasummutavad! Aga oma hinnapiirides on väga asjalikud.
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Loe Apple iPhone 5 arvustusi (review)Otsi Google abil: apple iphone 5 (review)