Mina hakkan peaministriks
5.5
2 hindajat

49. Mina hakkan peaministriks
Vello Janson

ERIC CHAPPELL... (S. 1933) ...on kahtlemata üks polpulaarsemaid ja menukamaid Inglismaa dramaturge, kelle kohta on isegi raske öelda kumb tema loomingus on esiplaanil – teater või televisioon. TV-le on ta kirjutanud enam kui 200 pala (enamasti komöödiaid, paljuosalisi seriaale), teatrile üle 20 lavateose (enamasti situatsioonikomöödiaid). Suurema edu on talle toonud komöödiad The Squirrels (Oravad), Rising Damp (Kerkiv udu), Only When I Laugh (Ainult siis, kui ma naeran), Duty Free (Vaba päev), The Bounder (Piiraja), Natural Causes (Loomulikud põhjused) ja Theft (Vargus). Poliitiline komöödia Up and Coming (meil „Mina hakkan peaministriks“) valmis Eric Chappellil 1988. aastal ja samal aastal oli ka selle esimene esietendus Windsoris, Theatre Royal`is. Menu oli suur ja tükki mängitakse siiani paljudes teatrites üle kogu maailma. Lühidalt sisust: Peaministri reiting on langenud – öeldakse, et ta on viimase viiekümne aasta vihatuim poliitik. See seik tõukab nii mõnegi valitsusliikme ja parteikaaslase tegutsema oma unistuse teostumise nimel. Et ise troonile asuda, lähevad käiku nii peened intriigid, provokatsioonid kui ka otserünnak. Kuid ka peaminister ei maga – ka tema tegutseb, et liiga kõrgele kerkivaid rivaale „redelilt“ maha tõugata. Tegijal juhtub mõndagi ja nii viib juhuste rida, mille „hammasrataste“ vahelt just peategelane, asepeaminister Conway, imekombel terve nahaga pääseb, „dramaatilise“ lõpplahenduseni.


Lisas Marge-Elin Roose 21.11.2012
Pane hinne:
Ring
5.0
2 hindajat

50. Ring
Roman Baskin

Aastaid on seltskonnas liikunud legend, kuidas üks abielunaine jättis armuhoos oma abikaasa ja 5-aastase poja ning põgenes mehe parima sõbraga - jäädavalt. Nüüd , 30 aastat hiljem, külastab see naine oma kunagist kodukohta ja teeb visiidi oma täisealisele pojale ja tema võluvale kaasale. Juhuslikult on kohal ka poja isa, kunagine hüljatu, aga mis veelgi intrigeerivam - kutsutud on ka poja hea sõber. Õhus on elektrit. Kas tõesti on võimalus, et kunagine meeletus kordub ? Mängivad: Kersti Kreismann, Laura Peterson/Karin Rask, Epp Eespäev, Tõnu Aav/Volli Käro, Peeter Jakobi, Andres Raag, Ott Aardam jt.


Lisas Marge-Elin Roose 21.11.2012
Pane hinne:
Uhkus ja eelarvamus
4.7
3 hindajat

51. Uhkus ja eelarvamus
Kalju Komissarov

Romantiline komöödia 19. sajandi Inglismaal hargnev lugu armastusest ja kommetest keskendub Bennettite perekonnale, mille viis õde on harjunud oma ema kinnisideega, et tuleviku kindlustamiseks on siin maailmas kõige tähtsam leida endale jõukas abikaasa. Kui naabermõisa saabuvad suve veetma rahakas poissmees härra Bingley ning tema parim sõber, veelgi rikkam härra Darcy, muutub õdede seni rahulik elu ühtäkki põnevaks ja kirglikuks. Uje Jane armub jäägitult härra Bingley’sse, ent isepäises ja särtsakas Elizabethis tekivad uhke ja arrogantse härra Darcy vastu koheselt tugevad eelarvamused. Peagi selgub aga, et uhkuse taga peitub palju enamat kui palja silmaga näha ning eelarvamused on selleks, et neid murda…


Lisas Marge-Elin Roose 21.11.2012
Pane hinne:
Jäägu meie vahele
4.5
2 hindajat

52. Jäägu meie vahele
Ivo Eensalu

„Just Between Ourselves“ on üliproduktiivse ja -populaarse briti Sir Alan Ayckbourni (s.1939.a.) järjekorras 20. komöödia, mille esmaesietendus oli 1976. aastal Scarborough.s, The Library Theatre's. Tegemist on näitekirjanduse suurmeistri ühe enimmängitud lavateosega. Ja seda mitte ilma põhjuseta. Nagu ka eesti teatrivaatajaile ilmselt juba teada, on valdavas osas Sir Alani komöödiatest teravmeelse sündmustiku ja vaimuka teksti taga peidus sügavalt inimlik sõnum, mis kedagi külmaks ei jäta. Võiks öelda, et huumor on tema näidendite väline vorm, sisu on aga tihti kaugel naljast. Käesoleva lavatüki kohta on öeldud, et see on „poolkibe (bittersweet) komöödia, mis ühtaegu naerutab ja hingepõhjani raputab publikut“. Just sellist mõju on Alan Ayckbourn oma loomingust rääkides korduvalt ideaalina näinud. Komöödia sündmustiku moodustavad kahe juhuslikult tutvunud nooremas keskeas abielupaari neli kohtumist, mis toimuvad aastaringi neljal aastaajal, kusjuures iga kord on nagu juhuslikult kellegi sünnipäev. Väliselt näib esialgu kõik tore ja korras olevat, ning seda joont püüab kuni lõpuni hoida peategelane Dennis, kelle lipukiri on: naljaga saab kõigest üle, naer ja muretu meel parandavad kõik haavad. Viienda tegelasena sekkub jõuliselt mängu Dennise ema, kellel minija Veraga „antagonistlikud“ vastuolud. Ka teisel abielupaaril – Pamil ja Neilil – pole kaugeltki kõik hästi. Tegevus saab kohati koomilise, kohati lausa drastilise vormi.


Lisas Marge-Elin Roose 21.11.2012
Pane hinne:
Mees, kes teadis ussisõnu
4.5
17 hindajat

53. Mees, kes teadis ussisõnu
Johannes Veski

Autor: Andrus Kivirähk. Lavastaja: Johannes Veski. Kunstnik: Pille Tael. Muusika autor ja esitaja: Robert Vaigla. Osades: Ireen Kennik, Triin Lepik, Karin Tammaru, Kaili Viidas, Priit Loog, Sten Karpov, Lauri Kink, Jaanus Mehikas, Ahti Puudersell, Tambet Seling, Indrek Taalmaa.
Mets on tühjaks jäänud, ussisõnad on unustatud ja varem loodusega nii sõbralikult ja üksmeelselt läbi saanud eestlased on küladesse kolinud. Välismaalt toodi neile Jumal ja Jumal meelitas nad metsast välja. Jumala nimel oli ilus kõla ja tal oli kaasas palju huvitavaid asju. Täna saame me neid, kes kogu selle Jumala-värgiga kohe nõusse ei jäänud, kangelasteks nimetada. Kangelased olid nad pelgalt selle pärast, et nad ei unustanud kõige vingemat, haruldasemat ja hädavajalikumat oskust, mis meil, eestlastel, on olnud: me oskasime loodusega rääkida ja loodus rääkis vastu. Nüüd on kangelased surnud, Jumalast on saanud kaubamärk ja looduses käime me ainult kaitsevarustuses. Kõik juhtus selle pärast, et me tahtsime Jumala ja tema sõprade moodi olla. Kelle Jumala?


Lisas Kaarel Orumägi
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
06.04.2011
Pane hinne: