8.9 7 hindajat

Tšernobõli samuraid (2012)
Ivar Heinmaa

Tšernobõl 1986 - Fukushima 2011. Nende kuulsate tuumakatastroofide toimumisaeg ja -koht on küll erinevad, aga inimeste hirm ning kannatused üsna sarnased. Isegi nii sarnased, et Jaapanis toimunu tekitas paljudes Tšernobõli veteranides dejà vu tunde. „Tšernobõli samuraid“ on film 1986. aastal Tšernobõli tuumajaama 4. reaktori plahvatust likvideerinud meestest ja tuumakatastroofi üleilmsetest mõjudest. Seda Jaapani tuumatragöödia taustal eriti tundlikuks muutunud teemat kannavad filmis inimesed, kelle elu Tšernobõlis veedetud päevad otsustavalt muutsid. Jaan Krinal, Lääne maksu- ja tollikeskuse juht ning Kalev Kilk, endine keevitaja riskisid ohukoldes oma kalleima vara - tervisega. Mälestused ärkavad ellu, kui Jaan ja Kalev 2011. aastal uuesti Tšernobõli külastavad. Neljanda reaktori kustutus- ja matmistöödel osales 830 000 meest üle Nõukogude Liidu, Eestist saadeti sinna 5000 meest. Aastatel 1986 – 1993 sooritas 28 neist enesetapu. Jahmatavale statistikale ja kuivadele numbritele lisab film konkreetsete inimeste lood. 1986. aastal Eesti pearadioloogina töötanud doktor Peeter Mardna usub, et kiiritusest enam murrab Tśernobõli veterane stress, mis sarnaneb Vietnami või Afganistani sõdades osalenute omale. Filmis saab sõna ka Valgevene bioloog Aleksei Nesterenko, kes on osalenud uurimustes, mis kinnitavad, et Tšernobõli katastroofi tagajärjel on kogu maailmas surnud kokku miljon inimest. Aleksei isa, Valgevene tuumateadlane, kes pühendas tuumafüüsikale suurema osa oma elust, oli Tšernobõlis nähtust nii vapustatud, et muutis kardinaalselt oma seisukohti ja kinnitas avalikult, et inimkond ei ole moraalselt tuumaenergeetikaks valmis. Lisaks kahe suure katastroofi anatoomiale – Tšernobõl 1986 versus Fukushima 2011 – vaatleb film ka kohalike ohutsooni elanike elu ja olukorda täna, 25 aastat pärast õnnetust. On neid, kelle jaoks tähendab Tšernobõl igavesti kestvat õudusunenägu, samal ajal kui teiste südames on see armsaim paik ilma peal - lihtsalt kodu. Stsenaristid: Ivar Heinmaa, Vesa Toijonen. Produtsendid: Ivar Heinmaa, Margit Vremmert, Vesa Toijonen. Heli salvestus ja kujundus: Martin Vinkel, Horret Kuus. Monteerija: Tambet Tasuja . Helilooja: Lauri-Dag Tüür. Graafiline kujundus: Aadam Kaarma. Diktor: Margus Prangel. Lisas Enif 22.04.2012
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks

Arvustused

“Hästi ajastatud ja põnevalt teostatud dokumentaalfilm meid ümbritsevatest tuumaohtudest läbi konkreetsete pöördeliste sündmuste tuumaenergia ajaloos.”

22.04.2012 16:50 - Enif
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Loe Ivar Heinmaa Tšernobõli samuraid (2012) arvustusi (review)Otsi Google abil: ivar heinmaa tšernobõli samuraid (2012) (review)