The Passion of Michelangelo (2013)
Esteban Larraín

Nii liigne usk kui ka usu puudumine viivad hullude tulemusteni. Kaotame jalgealuse nii siis, kui usume küsimusi esitamata, kui ka siis, kui esitame küsimusi midagi uskumata. See on üks teema, mida filmis „Michelangelo passioon” käsitletakse.

Ekraanile jõudvad sündmused põhinevad tõestisündinud lool Miguel Ángelist, kes väitis, et on Neitsi Maarja sõnumite vahendaja. Miguel Ángel kogus kiiresti järgijaskonna. Aastatel 1983–1988, mil tekkisid esimesed Pinocheti-vastased rahvakogunemised, käidi teda pühal mäel väikses Peñablanca külas kümnete tuhandete kaupa vaatamas. Kirikus äratas too „nägija” kahtlusi, sest tihti olid tema sõnumid Neitsilt valitsevat Pinocheti diktatuuri soosivad. Preester Ruiz-Tagle sõidabki kirikujuhtide käsul Peñablanca külakesse, et Miguel Ángeli fenomeni uurida, eesmärgiga see tõeks tunnistada või valeks kuulutada.

Film tõstatab äärmiselt huvitavaid filosoofilisi ja ka inimlikke küsimusi teemal usk, võim ning kuidas need kaks omavahel seotud on. Ma arvan, et teatud tingimustel võib diktaatoreid nn usukuulutajatega võrrelda (ka Miguel Ángel ilmutab filmi edenedes diktaatorlikke jooni). Mõlemal on oma vankumatud tõed, mida nad maailmale teatavaks teevad. Eks või ka religiooni ja valitsevasse võimu uskujaid kõrvutada. Nii religioonil kui ka valitsejail on vaja uskujaid, kes tunnistavad nad heaks või vähemalt möödapääsmatuks. Vastasel juhul ei oleks neil positsiooni, millelt nad meid praegu valitsevad.

Kaisa Karu

Lisas OliverL 15.11.2013
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Loe Esteban Larraín The Passion of Michelangelo (2013) arvustusi (review)Otsi Google abil: esteban larraín the passion of michelangelo (2013) (review)