6.3 3 hindajat

Terminator Genisys (2015)
Alan Taylor

Terminaatori seeria viiendas osas jõuab kätte aeg, kus Kyle Reese (Jay Courtnay) reisib tagasi ajas aastase 1984, et kaitsta Sarah Connorit (Emilia Clarke) esimese Terminatori eest, kuid avastab, et ajaliin on muutunud ja sellega ka kõik see, mis edasi juhtuma hakkab. Lisas Kaupo Liiv
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
10.07.2015
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks

Arvustused

“See film üllatas, ei oodanud, et nii hea tuleb. Esimese kahega ei saa võrrelda aga kolmandast on juba parem.”

13.07.2015 14:53 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +0   -0

“Ma kartsin eelnenud info põhjal, et Terminaator Genisys on väga kindlalt ja vaieldamatult seeria halvim film. Peale vaatamist ma pigem ütleks, et originaalsuse ja loo poolest ehk jah, kuid filmina seerias toimib ta Salvationist paremini. Esimese kolmega kahjuks küll ei anna võrrelda.

Alustame sellest, et tegemist on järjefilmiga. Teda saab vaadata eraldiseisvana, aga kes ikka esimest ja võib vist isegi öelda, et ka teisi näinud ei ole, sellel on päris raske vaadata ja aru saada, mis toimub. Sellise järjefilmi puhul peame natuke rääkima ja arvesse võtma eelnevaid filme.

Kriitikute ja ka minu enda arvamus on, et kaks esimest filmi on suhteliselt „klassikaliste“ filmide nimekirja piiril ja kolmas palju parem, kui kellelgi oli õigust loota. Vähe on Hollywoodi suurte rahadega tehtud filme, mis kriitikutele rohkem meeldivad, kui tavavaatajatele. Kolmas on just selline film. Ei ole nii hea, kui esimesed kaks, aga väga palju üle keskmise Hollywoodi blockbusteri. Neljas film on selline, mis küll kasutab samu tegelasi, kuid on oma olemuselt täiesti teistsugune film ja seeriasse kuidagi ei sobi. Tuleb au anda, et julge otsus teha midagi teistsugust, aga Terminaatori filmina tõeliselt ei toimi ja lihtsalt filmina selline keskmik.

Terminaatori sarjal on tervenisti üks suur „plothole“ ehk auk, mida kunagi ei ole tõeliselt kinni pandud. Kui on võimalik saata 1 Terminaator tapma Sarah Connorit või John Connorit, miks ainult 1 ja miks mitte 100 ning erinevatesse aegadesse. Üks väide on olnud, et nad on olnud peidus peale esimese filmi aega, aga siis võiks ju saata Terminaatoreid tapma Sarah Connori vanemaid juba enne jne. See on selline auk, millest on vaatajad seni suutnud mööda vaadata ja mitte hoolida. Genisys rebib selle augu kümme korda suuremaks. Kui seni on seda hoitud väikse ja üritatud teha võimalikult märkamatuks, siis nüüd oleme justkui seisus, kus kõik võivad liikuda kuidas tahavad.

Peab au andma, et järjena ta üritab eelmisi osasid arvestada ja säilitada nii palju kui suudab. Ühest otsast on see tore, aga samas rikub ta ära kogu mõtte. Seeria tundub minevat sinna, kuhu keskmine Marveli superkangelaste koomiks – palju erinevaid versioone ühest ja samast loost. Kui nüüd lõpuks inimesed isegi võidaks Skynetti, siis saab see kusagil loo keskosas sellest teada, et ta kaotab ja siis teeb jälle midagi teistsugugust jne. Mitte kunagi lõppev lugu, mis läheb ainult keerulisemaks ja keerulisemaks. Ta ei liigu edasi ja ei loo lineaarset narratiivi nagu esimesed neli filmi, vaid hakkab ketrama ühte ja sama aega üha uuesti ja uuesti. Kes loodab, et järgmised filmid üritavad seda muutunud aega korda teha ja see ka õnnestub, siis selle lootus on suht sama, kui kaheksakümnendate ja ühekskümnendate USA sarjade vaatajate lootus, et sari lõpeb lõpplahenduse ja korraliku lõpuga stiilis, et A-Rühm kunagi tõestab oma süütust jne.

Üks järjefilmide põhireegleid on see, et ära mässa tegelastega, keda vaatajad on eelmistes filmides armastama hakanud. Üks põhjusi, miks Aliensi vaatajatele Aliens3 ei istu näiteks. Sama on siin. Kui teed järge, siis ürita tegelased jätta võimalikult samaks. Erinevate näitlejate puhul on see raske, aga iseloomuomadused peaks säilima. Ma arvan, et Nick Stahl oli päris õnnestunud John Connor kolmandas osas. Vaadates nüüd Jason Clarke Connorit, siis väga raske on uskuda seda muutust ja ma ei mõtle välimuse muutust vaid isiksuse muutust.

Samuti ei ole Jay Courtney just väga Biehni või Anton Yeltsini poolt mängitud Kyle Reese sarnane tegelane. Ilmselt peategelaste kolmikust on ta küll filmi parim näitleja, aga see ei tähenda, et ta oleks õige valik rolli olnud. Emilia Clarke on välimuselt ilmselt päris hea valik Sarah Connoriks, aga ta jääb loos veidi nõrgaks. Mul ei oleks midagi selle vastu, kui tegemist oleks remakega, kuid tegemist on filmiga, mis siiski ON koos eelnevate filmidega ja peaks sel juhul arvestama ka näitlejatega.

Lugu ise on ütleme nii, et veidi imelik. Roboteid on kindlasti liiga palju. Loo liikumine on päris hästi jälgitav, kuid selle kiirus ja segasus vastavuses ei ole vastavuses. Mõni loo osa hakkab poole pealt ja lõpeb pea kohe. Ühest küljest on tore, aga samas tunduvad need lisadena, mida lihtsalt ei ole vaja ja ilma milleta oleks film stiilsem ja parem. Vahel tuleb asju hoida lihtsamatena ning seni on see ja tegelaste vähesus seda seda Terminaatori puhul teinud.

Mis teeb filmist hea filmi? Ta peab olema meeldejääv, tsiteeritav, „cool“, „slick“ jne. Genisys'ses ei ole pea ühtegi meeldejäävat stseeni. Ei ole midagi sellist, mille pärast me antud filmi mäletaksime. Isegi ühtegi „catchphrase“ ei tulnud juurde. Arnold tegi mida suutis ja parimad stseenid ongi filmis temaga, aga üksinda ei jõua tervet filmi kanda. Kui keegi kunagi küsib, et milline see Terminator Genisys oli seerias, siis parim selgitus vist on, et see, kus Arnold naeratab ja siis saab küsija kohe aru, millise filmiga on tegu. Samas on päris kurb, kui filmi parim koht on Arnoldi naeratus.

Ma ei saa öelda, et Terminator Genisys oleks tõeliselt halb film ja mul oleks piletirahast kahju, aga ta on selline film, mis ei ole meeldejääv. Vaadatav küll ja kes on ikka eelmisi osasid näinud, see peaks selle kindlasti ära vaatama. Kes eelmisi osasid näinud ei ole, sellele on antud film segane ja selle segasuse tõttu ilmselt kõvasti alla keskmise film suvaliste tegelaste ning mõtetu „storylinega“. Ma ei tunne, et antud film seeriale midagi oleks juurde andnud. Iga eelnev film on mingis mõttes olnud edasiviiv, aga Genisys mitte ja selle tõttu on film suhteliselt „obsolete“

10.07.2015 09:35 - Kaupo Liiv
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hinnang arvustusele:
  +3   -0
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Loe Alan Taylor Terminator Genisys (2015) arvustusi (review)Otsi Google abil: alan taylor terminator genisys (2015) (review)