8.4 7 hindajat

Mad Max: Fury Road
George Miller

Mad Maxi neljas film peale kolmekümne aastat vahet. Maxi rollis on seekord Tom Hardy (Bronson, The Dark Knight Rises) ja täiesti soovimatult leiab Max ennast Imperator Furiosa (Charlize Theron) autost, keda jälitab Immortan Joe (Hugh Keyes-Byrne) koos oma armeega. Maxil on vaid üks soov: ellu jääda! Lisas Kaupo Liiv
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
16.05.2015
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks

Arvustused

“Mad Max Fury Road

Ma tahaksin hirmsasti kirjutada sellest, kui hea filmiga on tegu, aga kuigi üldjoontes mulle film meeldis, jääb palju puudu sellest, et tegemist oleks imeteosega ning neid asju, mille kallal norida, neid ikka jätkub.

Esimene Mad Max valmis kolmkümmend kuus aastat tagasi. Kaks aastat hiljem järgnes The Road Warrior ning omakorda sellest neli aastat hiljem Beyond Thunderdome. Seejärel 30 aastat pausi. Kui esimene oli tagasihoidlike efektidega tehtud film, siis selle väike edu lubas järgmistel rohkem raha sisse panustada ning Road Warrior oli järg, mis on aastakümneid nüüd mõjutanud teisi action-filme.

Ajad on muutunud ja efektid, mis tundusid kaheksakümnendatel olid imepärased, on nüüd algelised ning efektid, mida ei olnud võimalik sel hetkel teha, on nüüd tänu arvutiefektidele lihtsasti saavutatavad. Ühest küljest ei suuda arvutiefektid kunagi lõpuni tõepärased olla, aga teisest küljest on nad ohutumad ning tihti lihtsamini tehtavad. Nii olemegi jõudnud hetke, kus praktilised efektid on vaikselt välja suremas. Mad Max Fury Road on vastupidine näide ja praktilisi efekte on 80%. Kui ikka autod omavahel kokku sõidavad, siis on näha lendavaid polte, mutreid ning hunnikus vanarauda just nii nagu olema peab. Sellest küljest on tegemist imepärase saavutusega. Need efektid, mis on arvutiga tehtud, need on suht lihtsalt äratuntavad (Torm, 3D näiteks) ja neid ehk tõesti muud moodi teha ei oleks saanud.

Hardy üritab päris hästi järgi teha Gibsoni žeste eelmistest filmidest. Kui ma ei oleks seda filmi nüüd veel näinud, näidataks mõnda sellist kohta ja Hardy nägu oleks varjatud, siis puhtalt kehakeele järgi võiksin pakkuda, et tegemist on Mad Maxiga. Kahjuks tähendab see seda, et ta jäljendab Gibsoni karakterit, mitte ei tee seda enda omaks. Hardyl ei ole sellist vaimukust või õigemini koomilisust, mida Gibsonil on kuhjaga. Max on väga lahe tegelane. Ta on piinatud tegelaskuju, veidi kurblik, enamasti no-bullshit-kinda-guy, kes üritab eelkõige ellu jääda ja konfliktist kaugemale minna. Tegelane, kes ei peaks olema üldse koomiline, kuid Gibsonis oli sees midagi sellist, et ta suutis paari žestiga meile seda anda. Justkui puhtalt žestidega one-linerid. Sama suutis kunagi Bruce Willis Die Hardi filmides näiteks. Mis eristab Hardyt ja Gibsonit, on see, et esimene seda ei suuda, aga just see annaks filmile nauditavaust ning seda, et antud filmi võiks kordi ja kordi uuesti vaadata. Mad Maxi sari on vähese dialoogiga ning žestid ja tegevus peaksid andma andma meile selle puuduva. Ka ei paku Hardy omalt poolt midagi uut, ei loo Maxile mingit uut tahku. Kahju!

Fury Road on pea terves ulatuses üks pikk tagaajamine väikeste puhkepausidega. Seeria teist filmi mäletame me filmi lõpus toimuva pika tagaajamise tõttu, aga siin filmis ei ole see enam üks osa filmist, vaid praktiliselt terve film ning ükski osa ei tule eraldi esile. Karakterid on samuti vähem, mitte just üleliia koomilised ning neid on vähem. Ma võin teisest osast nii heade, kui halbade seast välja korjata umbes 15 head ja erinevat karakterit (k.a. Koer), aga antud filmis on karaktereid tunduvalt vähem. Isegi kõik Immortan Joe naised ei ole korralikult karakteriteks vormitud, kuigi ekraaniaega saavad nad enamikest rohkem ja koomilised rollid puuduvad pea täielikult. Võib-olla oleks see film tahtnud veelkord uut tegelast Bruce Spence näol. Karakterid on veidi igavad. Meeldejäävaid pahasid on neli ning kui Immortan Joe välja jätta, siis teistel on praktilised kaks või kolm stseeni kokku.

Ma olen suutnud enda jaoks välja mõelda kolm asja, mida oleksin tahtnud filmis muuta ning need muutused annavad mulle selle, et saan aru, mis filmis puudu jäi, või mis oli üleliigne. Üritan mitte liigselt filmi ära spoilida.

Esiteks filmi algus. Väike monoloog ning Max seismas tühermaal düüni serval. Selle asemel oleks tulnud filmi alustada kohe tagaajamisest ning jutt oleks võinud olla selle kõrval. Kui teha film, mis on täielikult üks tagaajamine, siis oleks pidanud ta sellega kohe ka algama ning lõppema praktiliselt alles lõpustseeni ajal. Filmi idee oleks pinud olema, et sa puhkad alles siis, kui kõik on läbi. Ülejäänud puhkepausid filmis oleksid pidanud olema lühemad või samuti olema on-the-go ehk liikumise sees nagu Nux masinat parandamas.

Teine asi, mis häirima jäi oli see, kui palju plahvatusi filmis oli. Road Warrior oli veidi tõepärasema muljega, sest neid kokkupõrkeid, mis plahvatusega ei lõppenud, neid oli ikka tunduvalt rohkem ning oli ka lihtsalt leeki ilma plahvatuseta. Kuna bensiin ja üldse eluks vajalik oli defitsiit, siis ka film jättis sellise mulje. Antud filmis oli kõikidel tegelastel kõike piisavalt ja üleliiagi. Vähem plahvatusi ja rohkem oleks tahtnud näha seda, kuidas kesiste vahenditega antud maailmas hakkama saadakse.

Viimase asjana oleks tahtnud näha kõiki tegelasi rohkem erinevates stseenides, tegutsemas rohkem, kui lihtsalt autoroolis olemas ning omavahel filmis kokku puutumas. Eriti just halbu tegelasi. Stseenid oleksid võinud olla lühemad ning kiiremini vahetuvad, karaktereid avavaid läbi tegutsemise ning näitamas neid reaalselt pingutamas eesmärkide nimel. Näha neid plaanimas rohkem, mitte lihtsalt suvaliselt rammimas üksteist.

Filmi süžeest ning selle sees olevatest aukudest rääkida ilmselt ei tasu, sest see on päris šveitsi juustu sarnane ollus. Ühegi tegelase plaanid ei ole vähemalgi määral loogilised ega läbimõeldud. Kogu Furiosa plaan on parajalt absurdne ja tahaks küsida palju küsimusi, aga siis ma spoiliksin liiga palju praegu ära ja seda ka ei taha. Ütlen siis lihtsalt nii, et see on ikka üks väga rumal ja läbimõtlemata plaan, kuidas ta seda üldse plaanida sai ja mida ta mõtles, et juhtub kui täitub, see on nonsense, aga las ta olla.

Et siis halb film või? Piletirahast mul nüüd kahju ei ole, täiesti vaadatav, aga juba praegu on raske meenutada, mis järjekorras miski juhtus. Jäi liiga carmageddonlikuks isegi lõpus. Ta ei olnud nii intelligentselt suurepärane ega ka nii halb, et juba jälle hea, vaid oli seal kusagil vahepeal. Kogu hullus on liiga professionaalselt mainstream.

Aus järg eelmistele filmidele ning annab lootust, et seda maailma avardatakse järgedega veelgi, kuid filmiseerias on ta esimesest kahest nõrgem ning kui kunagi tahan vaadata Mad Maxi, siis see ei ole film, mille plaadi mängijasse panen. ”

16.05.2015 10:18 - Kaupo Liiv
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Kommentaarid:
19.05.2015 10:50 Nimetu
Ma olen jätkuvalt arvamusel, et kõik sellised arvustused on ühed parajad targutused. Ole mees ja tee siis ise parem, eks!
20.05.2015 21:46 Nimetu
No see pole üldiselt mingi kommentaar, et "tee ise paremini". Kriitikud ongi selleks, et välja tuua filmi tugevused ja nõrkused, et filmi kui teost analüüsida.
See on sama, nagu teha miljardi eest kuurakett, see lendab õhku, sest kõik oli valesti tehtud ja pärast kriitikat ütleb ehitaja, et tehku siis kriitik ise paremini. See pole mingi jutt. Go Kaupo! :)
21.05.2015 23:34 Nimetu
Aga miks on üldse vaja välja tuua tugevusi ja nõrkusi? Filmi ju niikuinii enam ei muuda. Mida ma su kriitikaga peale nüüd peaks hakkama? Kas ma peaks tagantjärele mõtlema, et tõesti oligi pask, sest kas sa näe, üks kriitik analüüsisi ja oligi targem ja teadis filmi rezhissöörist palju paremini, mida oleks pidanud tegema. Sit back, relax and enjoy! Ära tõmble ega hakka otsima mingeid vigu kogu aeg. See on ju puhas entertainment. Miks kriitikud piinavad end selliste mõttetute analüüsidega? Kellele te neid treite?
06.06.2015 10:40 Kaupo Liiv
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Mida rohkem sa milleski sees oled, seda rohkem sa märkad asju, mida tavavaataja ei märka. Märkad vigu, märkad ebaloogilisust, märkad stseenide pikkust ning kaameranurki jne. Mingil hetkel see lihtsalt juhtub ja tagasi enam ei saa kerida aega, kus sa ei märka. Ühest küljest on see kurb, et suudad puhtalt ja täielikult nautida väheseid filme, aga samas analüüsimine ei ole ka paha.

Soovitan sul vaadata sellist filmi nagu Life Itself. See räägib ilmselt parimast filmikriitikust Roger Ebertist ning tema mõjust filmikunstile. Tema arvustused aitasid algajatel lavastajatel tähelepanu võita. Tal oli ka suur teene Martin Scorsese tõusule ning Scorsese ise ütleb seal, et tema hävitavad hinnangud aitasid tal saada paremaks lavastajaks ka juba siis kui ta oma karjääri tipul oli.

Ma ei ole kindlasti sama kaliibriga kriitik, aga iga kirjutis aitab paremaks saada. Kirjutada, et iga film on parim ever või mitte mainida puudusi või seda, miks miski ei meeldi, see ei ole ju aus, vaid valelik ning peab õiglaselt kirjutama, mida ma üritan kogu aeg jälgida, et teen seda.
17.12.2015 23:57 Nimetu
filmis leida loogikat on see kui film ära kohitseda
filmi võlu ongi see, et kõik võib olla ebaloogiline ja ikka on lahe
selle filmi sound ja pillimehed keset actionit ja punakaskollakas maastik ja valkjates marlihõlstides tibid ja super Theron, see film on lihtsalt eepiliselt lahe täiuslik pildi ja helisümbioos õiges värvitoonis, mitte nagu masendav Bondi film Inglismaa halluses
18.12.2015 16:05 Nimetu
Mõnes filmis toimib see kui loogikat ei ole, vaid ongi jabur, aga peaasi, et on MEELEGA. Aga kui jääb tunne, et lihtsalt on üle nurkade lastud, siis ongi jama ikka, mille peaks fiksima. Ehk tegelt on vahe selles, kas jääb häirima või ei jää. Kui jääb, on midagi valesti tehtud. No ma saan aru, et sul ei jäänud, Kaupol jäi, aga eks igaühel on õigus oma arvamusele. Lihsalt kui nüüd paljud, enamik, arvavad, et häirib ja on jama, siis on juba objektiivsemat sorti tõde. Mad Max, see uus, on küll igal poolt puid alla saanud, kellelegi eriti ei meeldi.. :P
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Loe George Miller Mad Max: Fury Road arvustusi (review)Otsi Google abil: george miller mad max: fury road (review)