"Arvustus.com soovitab" märki väärivad vaid parimad. See märk on portaali toimetuse kinnitus kasutajate kõrgele hinnangule. Loe lähemalt
Arvustus.com soovitab!
9.0 58 hindajat

Põhjaka mõis
http://www.pohjaka.ee

Eestimaisest toorainest toitu pakkuv restoran Põhjaka mõisas, Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa maantee ääres. Asukoht Mäeküla küla, Paide vald, Järvamaa.
Suvel võimalus istuda ka väljas. Olemas lastetoolid, menüü igapäevaselt muutuv. Majas ruumi 60 inimesele. Lisas Tnko 17.02.2011
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks

Arvustused

“Suurepärane maitse-elamus ja ääretult lihtne eestimaine koht, kuhu ameeriklasele Eestit tutvustava reisiga välja jõudsime. Toidud olid valmistatud lihtsatest eestimaistest komponentidest teatava uudse trendikuse kuuega. Enamasti leian ma igas kohas midagi, mille üle viriseda. Seekord võiks viriseda asukoha üle, kuid ka see oli maaliliselt eestimaine ja rahulik maa-miljöö, mis suurepäraselt andis edasi ehedat eestimaisust. Kindlasti kasutan iga kord, kui möödun, juhust ja vaatan, millega järgmine kord üllatada suudetakse. ”

14.08.2013 00:39 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +1   -0

“Väga mõnus ja teistsugune koht. Meie käisime pere ja sõpradega söömas ja jäime väga rahule. Söögid oli täiega maitsvad ja 1,5-aastasele leiti ka viisakalt tegevust, mitte ei vaadatud viltu, et mis ta siin jookseb. Läheme teine kordki.”

13.08.2013 16:04 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
3. Mmm

“Toidud väga head ja omapärased :)”

13.08.2013 13:15 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Kommentaarid:
13.08.2013 13:16 Nimetu
Maailma parimat napoleoni kooki pakutakse seal!!!
13.08.2013 16:35 Nimetu
ei oska öelda, pole käinud, aga kes on käinud on kiitnud

“...peale seda, kui olime seal söönud. Täiesti tavaline söök, mida saab ka igaltpoolt mujalt. Üles kiidetud koht, kuigi teenindajad olid oskamatud ja aeglased ning selleks, et sinna sõita näiteks Tallinast, kulutab inimene kolm korda rohkem raha ja energiat, kui vastu saab... Selliseid sööke saab ka linnast igaltpoolt ja märksa odavamalt. Neid nn. öko projekte leiab igalt poolt.”

13.08.2013 13:08 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +1   -0
Kommentaarid:
13.08.2013 13:16 Illuzioon
IRW @ pealkiri :)

“Põhjaka mõis on äärmiselt omanäoline ja ainulaadne. Iga kord on teenindus äärmiselt sõbralik ning õhkkond väga stressivaba. Sellises kohas hing lihtsalt puhkab! Mulle mitte ainult ei meeldi põhjaka suurepäraselt maitsev toit, vaid kogu "feeling" mis seal olles sellega kaasneb. Mulle meeldib, et restoran on säilitanud oma lihtsuse ning vahel ka pärast kinnipaneku aega seal istudes ei teki tunnet, et sa peaksid ruttu lahkuma, teenindaja sõbralikult viitab, et võid rahulikult edasi istuda ja õhtut nautida! Selle eest ka 10 tärni teile! ”

13.08.2013 12:39 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +2   -0

“ÜLImaitsev toit! Siiani mõtlen sellest sealihast ja kohpeal tehtud sinepist, mida seal pakuti. Ja no Pavlova oli nomnomnom (matses rohekm kui Napoleon)! Pasteet lausa võrratu, kitsejuust koos saiaga super ja astelpajunaps viis keele alla. Väga meeldis ka interjöör ja eriti nautisin detaile: erinevad klaasid, vanadest piimapudelitest pakutav morss... Kohe kindlasti kavatsen sinna uuesti sööma minna:)”

01.08.2013 20:16 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +1   -0

“Põhjaka Mõisas on trenditeadlikele inimestele ja ausatele gurmaanidele juba mõnda suve avatud tore restoran, kus fookuses on tõepoolest toit ise ja muu on pigem tagasihoidlikuks garneeringuks. Näiteks viisakas teenindus (kuigi vahel võib midagi meelest ja sassi minna), näiteks omapärane vana mõisa sisuliselt renoveerimata olustik. Toitude puhul väärivad märkimist kaks peamist asja. Kohalik kvaliteetne tooraine ja hool, millega ka lihtsad toidud on tehtud. Võiks isegi öelda armastus. Tseremoonitsemist sealt ei leia, samuti puudub kindel reglement. Kaks päeva järjest sama toitu tellides ei saa sa päris sama toitu. Sellest aga edaspidi.

Nimetasin Põhjaka puhul head kohalikku toorainet. Kui on midagi, mida kohalikud kokapoistele tarnida ei suuda, vähemalt mitte piisava kvaliteediga, kasvatatakse seda ise. Kohe Põhjaka mõisa taga on kasvuhoone ja ürdipõllud.

Põhjaka mõis restoran, kasvuhoone

Põhjaka mõis restoran, ürdiaed

Põhjaka mõis restoran, põllud

Kas ka sealt paarkümmend sammu edasi elavad notsud Põhjaka mõisa köögi jaoks kasvavad, ma ei tea, aga tõenäosus on suur.

Põhjaka mõis restoran, sead

Sellisena näeb Põhjaka mõis välja restorani ürdiaiast ja annab ka mõista kui lähedal see asub:
Põhjaka mõis restoran, vaade mõisale ürdiaiast

Kui ilmad soojad, saab istuda lisaks mõisahoonele ka õues, varikatuse all, see näeb välja eemalt vaadates sedamoodi. Tuuline on seal küll, kui juhtub olema tuuline ilm, aga pähe midagi ei saja.

Põhjaka mõis restoran, õues istumine

Seestpoolt näeb asi välja aga selline, ka siin domineerib odav mööbel, mis ometi mõjub sõbralikult ja on pehmendatud nurka istutatud potitaimedega.

Põhjaka mõis restoran, väliosas istumine

Veel enne kui toidust räägin mainin ära, et ma hindan kõrgelt Põhjaka mõisa restorani lastesõbralikkust. Seal on olemas nii terve ports väikelastetoole (ehkki enamusel ei ole seda keskmist vetikaalpulka, mis hoiaks väiksemat last alla libisemast) ja alati (laste)sõbralik teenindus, mille juurde kuulub ka mõnusalt suurte ja värviliste pliiatsite topsi toomine. Menüü on mustvalgele A3-paberile trükitud ja lausa ootab üle värvimist!

Põhjaka mõis lastesõbralik restoran, pliiatsid

Lauda saabus esmalt leib. Isetehtud leib. Suurepärane leib. Selline, mida katsudes sõrmed sinna külge kleepuvad ja mille paksudele viiludele on lausa lust peaaegu sama paksult võid määrida.

Põhjaka mõis restoran, isetehtud leib

Külmsupi paksem ollus tõstetakse taldrikule köögis, tuuakse lauda ning kohapeal valatakse peale keefirikaste. Supp valmis. Pealegi veel maitsev, ehkki mõne jaoks võib-olla pisut liiga mädarõikane.

Põhjaka mõis restoran, külmsupp keefiri, muna ja peediga

Kriitilisem tuleb kahjuks olla koorese kalaleeme osas. Milles see soovida jättis, oli see peamine -- maitses. Sellel polnud korralikku kalamaitset, ilmselt murdis selle maha koor, ja muud maitseained vist üldse puudusid. See supp vajas hädasti paari ürti, mida veidi teravat ja sutsuke haput, et maitsed esile tuua.

Põhjaka mõis restoran, koorene kalaleem

Üks neist roogadest, mis kahel päeval üsna erinevad olid, olid maksapasteedi saiad. Esiteks saiad ise, mis ühel päeval olid sellised nagu pildil, ehk väiksed, kandilised ja röstitud. Teisel päeval oli nende asemel sisuliselt kaks Kirde saia viilu. Pasteet oli ühel päeval lahtiselt, nagu siin pildil, teisel aga väikeses creme-brule kausikeses. Mõlemal päeval oli kõik hea, aga saia vahe oli siiski juba maitset mõjutav.

Põhjaka mõis restoran, kanamaksapasteet saia ja marineeritud sibulaga

Kitsejuustu roog nägi välja lihtne ja kartsin lausa, et ehk ka liiga igav oma maitselt, aga minu hirmud purustas esimene suutäis. Kõik sobis oivaliselt kokku.

Põhjaka mõis restoran, Kalamatsi meierei kitsejuust ürdipesto ja tomatiga

Praetud kohaga roog oli taas maitsev üllatus. SIsult väga lihtne, aga tapvalt heade värskete keedukartulitega, kenasti pruunistatud aga mitte üle praetud kohaga ja kaunistatud lausa lilleõitega.

Põhjaka mõis restoran, praetud koha kodujuustukastme, majoneesi ja munaga

Häid sõnu saab öelda ka vuti kohta, milles oli küll eeldustele vastavalt vähe liha, aga vähemalt nakas piisavalt maitset, ka sinna hästi sobivat magusust.

Põhjaka mõis restoran, vutt

Lammast oli ilmselt tundide viisi hautatud, see oli küll väga pehme ja üsna mahlane, aga võib-olla võinuks sellele veidi iseloomu anda mõne maitseainega, see maitses kuidagi ilmetult, kuigi oli hamba all, nagu öeldud, mõnus. Kõrvale serveeriti peotäis lehtsalatit, suurepäraseid värskeid koorega keedetud kartuleid ja värskeid, paaripäevaseid soolakurke.

Põhjaka mõis restoran hautatud lammas koorekastmes

Seakaelal oli selline mõnus tule ja suitsu mekk juures, mida ma väga hindan, sinna kõrvale pakuti toortatrasalatit, türgiube ja törts isetehtud sinepit, mis sisaldas ka suur ja vahvalt krõmpsuvaid sinepiseemneid.

Põhjaka mõis restoran röstitud seakael toortatrasalati ja türgiubadega

Kohv on asi, mida saaks veidi parandada. See, et kohv serveeritakse vanast tassist, mis kuidagi ei suutnud mind tema auväärsusesse uskuma panna, on maitse asi. Aga crema puudus kohvil täielikult ja maitse polnud ka päris sama kõrgel tasemel kui Põhjakalt ootan.

Põhjaka mõis restoran, kohv

Napoleoni kook seevastu oli jumalik. Kui muidu kiputakse ikka taignalehed koogi vahel hästi õhukeseks tehtama, siis Põhjaka lasi need julgelt küpsisepaksuseks ja see toimib hästi. Nende vahel veel mõnus kreem ja... pole midagi imestada, et inimesed Tallinnast Põhjakale puhtalt seda kooki sööma sõidavad.

Põhjaka mõis restoran, napoleoni kookLõpetan oma arvustuse tualettruumiga, mis sobib kuidagi hästi ka lugu lõpetama, aga ma loodan, et sellest valesid järeldusi ei tehta. Restoranide kohta ütleb sageli palju ka nende tualettruum, nii et mind alati huvitab, missugune see välja näeb. Põhjaka tualett on samasugune nagu ülejäänu. Peaaegu renoveeritud ja sobitub hästi üldpilti. Armsa lisana leiab sealt ka väikestele lastele mõeldud pissipoti.

Põhjaka mõis restoran, tualettruum

26.07.2013 20:53 - Tuleroog
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Tuleroog on seda arvustust muutnud: 18.08.2013 19:58
Hinnang arvustusele:
  +5   -0
Kommentaarid:
26.07.2013 22:55 Nimetu
tere kas tellisid terve menüü?
hea lõpupilt btw...
27.07.2013 19:10 Tuleroog
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Sisuliselt kogu menüü sai tõesti läbi proovitud.
Aitäh :)
29.07.2013 19:43 Nimetu
See on küll karm kui näed neid sigu, mida teine kord sööma hakkad vist.
30.07.2013 10:08 Almond
Mis sa siis arvasid, kust liha tuleb? :P
01.08.2013 10:51 Nimetu
Mulle meeldib, et Põhjaka mõisa restorani ees saab kiikuda ja seal on kass!
05.08.2013 11:32 Nimetu
See on hea, et sealt saab kaasa osta häid asju. Näiteks koduleiba ostangi sealt alati kaasa. Muidu on seal veel ka juust müügil ja midagi oli veel.

“Sõitsime suvel kaaslasega sealt mööda ja olles kuulnud selle kohta nii mõndagi head otsustasime Põhjaka mõisa ka ise üle kaeda.
Teenindus oli sõbralik, toit maitsev - oli näha, et menüüga oli kõvasti vaeva nähtud. Lisaks olid põnevad ka veneaegsed piimapudelid, millega serveeriti morssi ning resto kõrval asuv aiamaa, kust saadi värsket toorainet.
Meid häiris aga väga töötajate ja nende tuttavate autode parkimine köögi ja välilaudade vahele, mistõttu istusime sisuliselt nende pidevalt sõeluvate autode kõrval. Seega ei tekkinud meil mõnusat kubast tunnet, mis meid tagasi kutsuks.
Meie seatud ootused olid tol hetkel kogetust suuremad.”

21.10.2012 21:41 - Helemeel
Hinnang arvustusele:
  +0   -0

“Ega pole ju paha sõna öelda, kui et ootasin veidi "peenemat" toitu. Et võiks olla ikka tõeline gurmee sellises robustses interjööris. Toit oli hästi kodune ja tavaline ja tundus seetõttu pisut kallis. Liiga palju meenutas mingeid teisi kohti, kus olen juba käinud: Belvedere restoran Alatskivil, see ökopoe kohvik Kadriorus (nimi ei tule meelde), Meriti joogatalu (mis oli küll ühesuve projekt). ”

17.08.2011 13:45 - crep suzet
Hinnang arvustusele:
  +0   -0

“Seest juba päris suureks tehtud, aga tänu sellele üldse koha saime sinna. Õues ühtki vaba kohta polnud, aga sees paar üksikut leidus.
Teenindajad olid väga sõbralikud ja armsalt maitsetult riides -- retuusid ja mis kõik veel. Menüü on seal iga päev erinev, selle leiab välja trükitud A3 paberilt iga koha eest, nagu lauamatina, mis kaitseb ühtlasi lauda. Laual oli vaasiks veneaegne koorepurk ja pärast toodi morss vanas piimapudelis. See oli lahedalt nostalgiline ja öko küll.
Proovisin lammast ja liha oli tõepoolest hästi pehme ja mahlane ning villa maitseta. Muu juurde kuuluv midagi erilist ei olnud. Naine võttis mul metseakotleti, aga see oli küll kahjuks kuiv, nii et minagi ei suutnud seda tema eest ära lõpetada.
Pärast tegime tiiru ümber mõisa ja nägime ka aedu, kust paljud maitsvad ja värsked taimed otse pärinevad. Neid kasvatatakse seal kõrval mingite mõisa juurde kuuluvate varemete vahel ja see on väga idülliline pilt.
Kogu kogemust iseloomustab sõbralikkus ja rõõm toidust. ”

27.07.2011 09:27 - sonic
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hinnang arvustusele:
  +2   -0

“Tervitan rõõmuga seesuguste omanäoliste kohtade teket.”

03.05.2011 13:46 - Kristi
Hinnang arvustusele:
  +1   -0

“Eriti nämma asutus, kohe näha, et kutid teevad asja hingega. Meeldib ka see, et on suurtest keskusest nii eemal ja ometigi nii hea. Tehke järgi või makske kinni.”

17.02.2011 15:23 - Tnko
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Loe http://www.pohjaka.ee Põhjaka mõis arvustusi (review)Otsi Google abil: põhjaka mõis (review)