8.8 26 hindajat

Apple iPhone 6 / iPhone 6 Plus

iPhone 6 ekraan: 4,7" (1334x750 pikslit, 326 ppi); 1400:1 kontrast. iPhone 6 Plus ekraan: 5,5" (1920x1080 pikslit, 401 ppi); 1300:1 kontrast. Mõlemal mudelil ekraani heledus 500 cd/m2; sõrmejälgi hülgav oleofoobne ekraanikate. Apple A8 protsessor, 64-bit. Kaamera: 8 MP (1.5µ pikslisuurusega) tagantvalgustusega sensor; ƒ/2.2 ava; faasituvastusega autofookus; TrueTone välk; 5-elemendiline lääts; hübriid-IR filter; safiirkristallist objektiivi kate; kuni 43 MB panoraamvõtted. iPhone 6 Plus'il ka optiline pildistabilisaator. 1080p HD videosalvestus 30 või 60 kaadrit sekundis. Aegluubis võtted 20 fps või 240 fps. Time-lapse video. Eesmine kaamera 1.2 MP, 720p video. Touch ID sõrmejäljesensor; NFC Apple Play makseteks; Siri. Digitaalne kompass; GPS, GLONASS; WiFi, iBeacon. Baromeeter, güroskoop, akseleromeeter, lähedussensor, keskkonna valgustatuse sensor. Saadaval 16 GB, 64 GB ja 128 GB mudelid tumehalli, hõbedase ja kuldsena. Lisas Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
23.09.2014
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks

Arvustused

“Selleaastane saaks jälle käes ja võib julgelt öelda, et saak oli ja hea suur. Me ei saanud mitte lihtsalt uut telefoni ja me ei saanud lihtsalt suuremat telefoni, vaid saime kaks uut telefonimudelit, millest kumbki on suurem eelnevatel aastatel pakututest.
Seda heideti Apple'ile juba tükk aega ette, et see kuidagi suurema ekraaniga telefone teha ei tahtnud. Paar aastat tagasi nihutati tavaline 3,5" ekraan 4" peale, aga see oli õige väike liigutus, arvestades, mis samal ajal Androidi maailmas toimus. Ehk siis see, et enam ei olnud imelik vaadata inimesi tänaval tohutustuuri telefone kasutamas ja see hakkas muutuma ka aina mõttekamaks. Ma mäletan esimese suure telefonina Dell Streak'i, mis on 5-tollise ekraaniga kõik inimesed ära ehmatas ja arvustajad selle üle naerma pani. See küll tulevik olla ei saanud! Aga tegelikult siiski oli. Dell Streak põrus, aga Samsungi Note seeria, millest praeguseks vist juba neljas generatsioon väljas, muutis selle mõtte aina paremaks.

Mul on hea meel, et Apple julguse või mille iganes kokku võttis ja lõpuks suure telefoni tegi. St kaks suurt, kuigi seda väiksemat neist, 4,7-tollist, tänapäeval vist keegi enam suureks ei pea. 5,5-tolli on aga juba päris tõsine jutt ja apelleerib suurepäraselt Note-seeria kasutajatele.

DISAIN
Mõlemad telefonid on disainitud Apple'ile omase hoole ja armastusega ning mitte ükski konkurent ei tule selles võrdluses võitjaks. Isegi HTC M8, mis on minu meelest Android telefonidest kauneim ning omab samuti unibody-metallkorpust, näib iPhone 6 kõrval välja aegunud. Samsungi ja LG telefonid oma plastikuga (mis mõnel juhul imiteerib metalli) jäävad kaugele maha.
Sel aastal on Apple iPhone disainis liikunud tagasi juurte juurde, muutes telefoni servad kumeraks. Mäletatavasti olid sellised kolm esimest iPhone põlvkonda, muidugi sellega sarnasused ka piirduvad. iPhone 6 on võimatult õhuke, vaid 6,9 mm; iPhone 6 Plus on õige natuke kogukam, olles 7,1 mm paksune. Mõlemaid on käes kerge, kindel ja mõnus hoida.

Selleaastase disaini juures on üks asi, mis on selge kompromiss ja seda ma ei ole Apple toodete puhul harjunud nägema. Tagumine kaamera eendub pisut korpusest, kaamera objektiivi osa, rõngas, on õige pisut kõrgem muust osast. See ei ole kindlasti ilus ja ma kujutan ette, kuidas see häiris Apple disainitiimi, aga füüsika vastu ei saa ka nemad. Kaamera kvaliteedis järeleandmisi tegemata seda läätse ja objektiivi vahelist kaugust lihtsalt vähendada ei saanud. See aga ei tähenda, et see mulle meeldima peab.

Telefoni äratusnupp on viidud telefoni ülalt äärele, sinna samma, kus on ka helivaljuse reguleerimise nupud. See on alguses harjumatu. Instinktiivselt otsin seda ikkagi telefoni pealt, kuigi selline lahendus on mõttekas. iPhone 6 Plus puhul ühe käega sinna ülemisse serva lihtsalt ei ulatuks kui just telefoni käes vingerdades endale selleni teed ei teeks. Küljelt on seda pöidlaga (või kui oled vasakukäeline, siis nimetissõrmega) väga lihtne kasutada. Miinuseks on see, et natuke sagedamini aktiveerub telefon tahtmatult püksitaskus.

Praeguseks on mingi Bendgate nimeline meem lahti läinud, kus väidetakse, et iPhone 6 paindub ja võib kõveraks minna. Kui alumiiniumit painutada hoolega, küll ta siis läheb ka, aga ma ei kujuta ette, et see võiks normaalsetes kasutustingimustes juhtuda. Mul pole juhtunud ja kui ma loen, et samast probleemist räägiti ka varasemate iPhonede ja paljude teiste tootjate telefonide kohta, siis tundub mulle, et tegu on mingi tavapärase hüsteeriaga. Näete, Apple tegi mingi jama! Otsitakse meeletult vigu. Kui on vaja mingit ülivastupidavat telefoni, siis muidugi tulebki osta spetsiaalne toode. Mina seda lõhkuda ei kavatse ja selles mingit probleemi ei näe. Ka prillid on mul terved, ilmselt olen lihtsalt hoolikas inimene.

KAAMERA
Lisaks ekraanile on see nüüd koht, kus iPhone 6 ja iPhone 6 Plus erinevad. Küll vaid ühe funktsiooni osas. Viimasel on nimelt optiline pildistabilisaator, mis on võimatult äge asi, mida telefonikaameralt tahta. See nihutab reaalselt sensorit nii, et käevärin saab füüsiliselt kompenseeritud ning sensor säritab väid konkreetset seisvat plaani. Tulemuseks teravamad pildid. Ja video.
Aga kaamera on parendatud mõlemal, sh palju tööd on tehtud tarkvaraga. Mõlemal kaameral on nüüd ka peegelkaamerate maailmast tuntud faasituvastusega teravustamine. Kaamera ei otsi enam sekundite kaupa fookust, kui kiiresti ühelt elemendilt teisele keerad, vaid leiab selle kohe. See on suur eelis kõigile, kes iPhonega videosid salvestavad.
FullHD resolutsioonis saab filmida kuni 60 kaadrit sekundis, aga kui resolutsiooni alla lasta, saad filmid akuni 240 kaadrit sekundis, mis avab juba täiesti uue aegluubis võtete maailma. Filmi tiku süttimist või õhupalli purunemist ja sa vaatad seda ise ka suu ammuli, õppides maailma kohta midagi uut.
Olemas on ka väga hästi tehtud time-lapse videote salvestamise võimalus. See on parem kui kuulus Hyperlapse, sest saad salvestaad pikemaid videosid ja mugavam ka. Time-Lapse videote salvestamisel pane telefon aga kuhugi kindlalt paika, käest salvestades midagi head välja ei tule.

EKRAAN
Ekraanid on mõlemal telefonil suured ja ilusad. iPhone 6 Plus ekraan siis vastavalt suurem ja ilusam: 5-tolli ja FullHD resolutsioonis ning suurema pikslitihedusega ehk teoreetiliselt teravama pildiga. Praktikas seda vahet sisuliselt märgata ei ole, sest inimsilmal on piirid, aga mõne pildi puhul on ka näha. Ekraan on toodud katteklaasile väga lähedale ja kõik ekraani elemendid on nii palju õhemad kui varem, nii et tekib tõesti tunne, et katsudki piksleid, mitte klaasi nende peal. Värvid, musta esitus ning valgetasakaal on suurepärased. Lugesin kusagilt, et DisplayMate, tuntuim ekraanide testimise spetsialist, nimetas iPhone 6 ja 6 Plus ekraanid parimateks, mida nutitelefonidel nähtud. Apple ei pinguta värviküllasusega üle, nagu Samsung sageli teeb, iPhone ekraanid on loomuliku pildiga.

AKU
Oh, aku peab seekord hästi. Akude mahutavust on suurendatud ja pole probleem iPhone 6 Plus kaasa võtta ja paar ööd laadimata olla, seejuures ka hoolega kasutades. Akuga on väga head lood, mida paljud konkurendid vaid kadestada saavad, aga muidugi on see selline teema, kus alati võiks veel paremini olla. Võiks ju pidada nädala! Aga kui ma reaalselt mõtlen, siis on mul nagunii käe sees harjumus õhtuti ikka laadima panna. iPhone 6, ehk väiksemal mudelil, on aku kestvus väiksem ja võrreldav iPhone 5S aku kestvusega.

KIIRUS
Telefonil on uus A8 protsessor, mis on nii kiirem CPU kui kiirem graafikaprotsessor kui eelmise aasta A7, aga osa sellest võhmast, eriti iPhone 6 Plus puhul, läheb rohkemate pikslite arvutamisele, mida suurem ekraan nõuab. Ma ei ütleks, et kiiruse vahe iPhone 5S-iga on märgatav, aga siin tuleb tähele panna kaht asja. Esiteks oli iPhone 5S nii kiire, et mul pole ühegi rakendusega mitte ühtegi etteheidet tekkinud, teiseks rakenduste arendajad alles õpivad uue protsessori täit võimsust kasutama ning mis graafikasse puutub, siis iOS 8 pakutav Metal API (mõtle DirectX 12 peale) võimaldab arendajatel ka olemasolevast graafikajõudlusest palju rohkem kätte saada ning seda nad alles õpivad tegema.
Kogu iPhone 6 kasutamise kogemus on üks suur ja sujuv, kiire ja mõnus tegevus. Ainult mõne suurema mängu puhul tuleb eelnevat laadimist oodata, muu käib imekiiresti.

RAKENDUSED
Suur ekraan ja palju kiirust muutuvad mõttekaks alles siis kui sul on rakendusi, mida sellega kasutada. iTunes Store on rakendusi täis, aga kas need kõik on iPhone 6 ja iPhone 6 Plus peal kasutatavad? On küll. Lihtsalt need, mida arendajad ei ole veel uutele ekraanisuurustele optimeerinud, venitatakse üle ekraani suureks ja see on kohati kole ja kohati tobe. Sest väiksel ekraanil on normaalne, et näed korraga kaht nuppu, suurel aga peaks rakenduse disain olema teistsugune. See on aga lihtsalt aja küsimus, mil arendajad oma rakendused korda teevad. Suured nimed on seda juba enamuses teinud, teised tulevad riburadapidi järgi ning paari kuu pärast on ilmselt kõik see praegune valu unustatud.
64 GB ja 128 GB mudelitesse on Apple eelinstalleerinud juba oma "Office" programmid: Pages, Numbers, Keynote ning GarageBand ja iMovie. Ning suurel ekraanil on need ka palju mõttekamad. Selle pika jutu kirjutasin muide iPhone 6 Plus ekraanil ja ei tunne millestki muust isegi puudust. Horisontaalvaates tekivad lisaks tavaklaviatuurile veel juurde mõned funktsiooninupud, mis on ka mugav lisa. Samuti on Apple oma rakendused üle käinud ning Mail (meilirakendus) on kasutatav ka laiformaadis, nii et kuvab meilisaatjaid vasakul ning meilide sisu paremal nagu iPadis, Calendar näitab rohkem ja on väga hea tööriist suurel ekraanil; Weather ilmateade näitab nüüd rohkem jne.

APPLE PAY
Uue funktsioonina on nüüd olemas Apple Pay, mis lubab sul väga turvaliselt ja mugavalt oma krediitkaare kasutada nii, et neid kotistki välja ei pea võtma ega kahtlasele kassiirile edastama, vaid paned oma telefoni korraks vastu vastavat kassaterminali, autoriseerid makse sekundiga tänu telefoni kodunupus olevale sõrmejäljesensorile ja asi tehtud. Kahjuks toimib see praegu vaid USA umbes 200 000 ostukohas ja mina ei oska küll ennustada, millal see Euroopasse, veelgi enam Eestisse jõuab.
Muide, iPhone 6 ja iPhone 6 Plus omavad selleks NFC kiipi, ehk asja, mida paljud tehnikahuvilised kaua ootasid, et Apple oma telefonidesse lisaks. Aga, see on piiratud vaid Apple Pay teenusega, seega mingit otsest kasu NFC iPhonedes praegusel kujul eestlastele ei too.

MILLINE IPHONE OSTA?
Kui sa plaanid telefoniga endiselt peamiselt helistada, sõnumeid saata, veebis surfata ja seda kõike enam-vähem mõõdukalt, st sul on kodus tahvelarvuti ja "päris" arvuti, siis võibolla on 4,7" ekraaniga iPhone 6 sinu jaoks parim, sest väiksem seade on taskus ikkagi mõnusam.
Kui sa tahad sisuliselt asendada oma tahvelarvuti telefoniga, sul ei ole sageli juurdepääsu suurele arvutile ja pead reaalselt tööd tegema oma telefonis, siis võta kindlasti iPhone 6 Plus. Sa harjud suurusega väga kiiresti ja arvutina on see vägagi tõsiseltvõetav tööriist. Lisaks saad ka optilise stabilisaatori, mis muudab eelkõige hämaras sinu fotod/videod teravamaks ja paremaks.”

23.09.2014 10:33 - Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Halgur on seda arvustust muutnud: 25.09.2014 11:20
Hinnang arvustusele:
  +2   -0
Kommentaarid:
24.09.2014 09:51 Nimetu
Kuidas mikrolainetega kiirlaadimine töötas?
24.09.2014 10:07 piiatriibu
MISASI? :))
24.09.2014 12:04 Nimetu
25.09.2014 08:28 Nimetu
Mis tegelt ka selline asi töötab???? Mul endal pole küll mikrolaineahjugi... ega iPhone'i... Androidile võiks ka juba tulla!!
25.09.2014 14:22 Nimetu
Ei tööta, hull oled vä :)))
09.10.2014 18:41 Nimetu
ma proovisin aga see ei töödanud.
se rikkus mu iphone 6 ära!!!!!!!
11.10.2014 19:22 Nimetu
Naljatilgad :)
12.10.2014 20:30 Nimetu
I Phone 6 laadimine microwaveiga töötab sellest olemas ka videod.



Kui te midagi ei tea sis ärge seletage siin.
13.10.2014 11:21 Nimetu
Ärge uskuge sellist jama! Rikute oma telefoni ära. Isegi kui laeb sutsuke (ja sel juhul laeb ka kõiki teisi maailma telefone sama hästi), siis samal ajal lõhub kogu telefoni ära. Nii et ei tasu proovida.
14.10.2014 19:38 Nimetu
See Wave toimib ainult Androidi peal nagu ikka kõik väidavad, et androidile jõuavad asjad enne applet.. :( Mingi pullimees on iPhone pildi pannud lihtsalt - meil seda võimalust veel pole. Androidikad te andke aga kuuma.Antskan
14.10.2014 21:37 Nimetu
Ma soovitaks ka Androidiga proovida. Isegi kui ei tööta, siis pole vähemalt telefonist kahju.
14.03.2015 07:07 Nimetu
iphone 6 sku eelnev jutt puha jama iohone 6 kohta !
aku võrreldes 5s ja 6 on nagu öö ja päev !
6 kestab oluliselt kauem !
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Loe Apple iPhone 6 / iPhone 6 Plus arvustusi (review)Otsi Google abil: apple iphone 6 / iphone 6 plus (review)