8.6 18 hindajat

Apple iPhone 5S

4" diagonaaliga Retina (326 ppi; 1136x640 pikslit) ekraaniga iOS nutitelefon. 800:1 kontrastsus. Esipaneelil sõrmejäljekindel oleofoobne kate. 16 GB, 32 GB ja 64 GB mudelid. 64-bitise arhitektuuriga A7 protsessor ja M7 kaasprotsessor. 802.11a/b/g/n Wi-Fi (802.11n 2.4GHz ja 5GHz); Bluetooth 4.0. GPS ja GLONASS. Digitaalne kompass. Tagumine kaamera 8 megapikslit (1.5µ pikslid), ƒ/2.2 avaarv, safiirkristallist objektiivikaitse, 5-elemendiline lääts; True Tone kahe erineva värvusega LEDiga välklamp. 1080p HD video salvestamine (30 fps), aegluubis video salvestamine. Esikaamera 1.2MP, 720p HD video salvestamine, tagantvalgustusega sensor. Sensorid: kolmeteljeline güroskoop, akseleromeeter, lähedussensor, ümbritseva valguse sensor, sõrmejäljelugeja (Touch ID) sensor. Kasutab Nano-SIM kaarte. Aku ooteaeg kuni 250h. Lisas Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
23.09.2013
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks

Arvustused

“Taas aasta möödunud ja taas olen üks esimesi, kes endale uue Apple'i telefoni, seekordse nimega iPhone 5S kätte sai. Seekord oli see raskem kui kunagi varem, sest esiteks oli inimeste soov see uus Apple'i telefon endale saada suurem kui paaril viimasel aastal, teiseks olid iPhone'ide varud väiksemad kui varem. Ooteajad tekkisid kiiresti ja mitmed, kes ka poe ees järjekorras seisid, pidid lõpuks internetist tellima ja paljudel neist pole telefon veel käeski. Eks nad võivad kurjad olla küll, aga mis teha. Ma pakun, et Apple suunas suuremad iPhone'i varud kõik Hiinasse, et seal korralikult kanda kinnitada, seal nad kindlasti ei tahtnud tekitada olukorda, kus äsja korralikumalt turule murdnud iPhone poes saadaval pole. Sellist asja muidugi ei olnud, et poes ühtki iPhone 5S'i polnud, lihtsalt inimesed tahtsid mingit konkreetset mudelit, mingit värvi ja mäluhulga kombinatsiooni, ja nendega oli mitmel pool probleeme.

Missugust värvi telefoni mina ostsin? Muidugi kuldse! Ei, tegelikult mitte, kuigi paistab, et vastu kõiki ajakirjanduslikke spekulatsioone saab just kuldsest üks suuremaid hitte. Asi on selles, et seni kuni seda kuldseks nimetatakse, tuleb inimestel silme-ette Araabia šeikkide kuldse Maserati, reaalselt on see kuldne.. noh, tõesti šampanja, nagu seda vahel nimetatakse. See on nii kena toon, et seda ei ole kindlasti häbi kanda ka ühelgi mehel. Ma läksin tegelikult ostma musta, siis üllatusin kui ilus on kuldne, aga ostsin hoopis hõbedase, mis on samuti reaalses elus kümme korda ilusam kui pildilt tundub. Selliseid metalli nüansse pildile püüda ongi raske ilmselt.

TOUCH ID
Kõige suurem uudis selle kõrval, et saadaval on ka kuldne iPhone 5S, oli see, et sellel on sõrmejäljelugeja. Sel teemal küll spekuleeriti enne ka, aga siis oli konsensus, et see tehnoloogia ei ole veel nii hea, et Apple sellega jamama hakkaks. Peamiselt segas kõiki kogemus sõrmejäljelugejatega, mis erinevatele seadmetele juba ammu külge ehitatud, aga mille kasutamine oli väga tülikas, sest tuli muudkui oma sõrme mööda seda sensorit libistada, ja kuna sensor sõrmest enamus juhtudel aru ei saanud, siis tuli seda korrata ja korrata ja korrata, kuni käega löödi ja Windowsisse ikka tavalise parooliga sisse logiti. Seepärast oli paljudele tehnikateadlikele inimestele korralikuks üllatuseks, et Apple sõrmejäljelugejal baseeruva autentimissüsteemi siiski välja tõi. Aga juba algaski ulg teemal, et see kindlasti ei tööta ja siis lõigatakse sul sõrm maha, et telefoni saaks kasutada ka varas ja muud jaburad jutud.
Sissejuhatus tehtud, võin ma öelda, et Touch ID tõesti töötab. Telefoni esmasel kasutamisel saab oma sõrme iPhone 5S'ile tuttavaks teha, see võtab paar minutit, mil tuleb seda Touch ID sensorit sõrmega puudutada. iPhone tunneb ära kuni viis sõrme, seega tasub vähemalt mõlemad pöidlad ära registreerida ja lisaks näiteks elukaaslane või kellele iganes tahad ligipääsu anda, aga samas oma parooli näiteks ei taha. Sensor asub muide kõige loogilisemas kohas, iPhone'i kodunupul, kuhu pöial on harjunud nagunii minema. See töötab ja see töötab hästi. Mul oli juba siis selle osas piisav kindlus, kui nägin Apple'i üritusel selle tutvustust. Nimelt pole see ainult telefoni lahtilukustamiseks, vaid sõrmejäljega end autentides saad teha ka oste iTunes'ist ja App Store'ist. Et sellist asja lubada, pidi Apple endas väga kindel olema ja see tegi mulle headmeelt. Ma olen sellele sensorile korralikult koormust andnud ja tõesti on olnud paar korda kui ta mu sõrmejälge välja ei loe, aga see on pigem sajast üks kui kümnest või isegi viiekümnets üks kord. Selle elan ma üle. Tõele au andes olid mul mõlemal korral käed Lay'si krõpsused ja ausalt öeldes soovin ma, et selliste sõrmedega keegi, sh ka mina, mu telefoni ei näpikski. Mis juhtub, kui sõrmejälge ei tuvastata? Siis küsitakse parooli, nii et katki pole midagi.
Üks suurepärane asi on selle autentimise juures veel. See on KIIRE! Mul oli väike hirm, et see võtab näiteks paar sekundit ja siis ma ei viitsi seda lõpuks kasutada ja hakkan ikka parooli toksima. Aga ei, see ei toimu koheselt, aga ikkagi üsna poole sekundi kandis, mis pole mingi probleem.
Ma pakun, et paari aasta pärast on kõigel, ka Apple konkurentide toodetel, toimiv sõrmejäljetuvastus olemas, sest kui ma praegu naise telefoni kätte võtan, on mul nii harjumatu, et telefon kohe ise ei aktiveeru. Lihasmällu jääb selline asi väga-väga kiiresti.
Turvalisuse üle muretsejatele infoks, et iPhone ei salvesta mitte su sõrmejälge, vaid valib sealt konkreetsed punktid ja jätab need hashitult telefoni A7 protsessori turvalisse sahtlikesse. Seda infot ei saadeta ei Apple'ile ega kellelegi teisele ja selle info põhjal ei ole võimalik kellegi sõrmejälge taasluua. Teiseks toimib see mitte pealmise naha, vaid alumiste nahakudede lugemise teel ja ainult elusa koega, ehk elava inimese küljes oleva sõrmega. Veelgi enam, ma arvan, et sada korda lihtsam on ohvrit seni taguda, kuni ta parooli ütleb kui tal sõrme maha nüsima hakata.. :) Aga saab näha, mis uudised tulema hakkavad :P
Touch ID saad registreerida oma mistahes kehaosaga, või oma lemmiklooma omaga. Nii väidetakse, ise pole viisakusest proovima hakanud.


EKRAAN
Pole midagi uut raporteerida, paistab sama, nagu iPhone 5 puhul. Endiselt pagana hea, endiselt 4-tolline.

KORPUS
Peaaegu samasugune, nagu iPhone 5S. Touch ID sõrmejäljelugeja teeb kodunupu teistsuguseks pisut. Selle keskel pole enam ümarate nurkadega ruutu ja selle ümber on metallist rõngas (kuldsel telefonil on see kuldne). Ikka äärmiselt õhuke ja sama kerge, püksitaskus peaaegu märkamatu.
Värvid on uudsed ja mulle tundub, et äkki eelmisel aastal kurdetud telefoni korpuse kraapimise vähendamiseks, või selleks, et nii hästi näha poleks. Ma oleks tahtnud süsimusta telefoni (sellist polnud ka eelmisel aastal), aga Apple tegi musta hoopis heledamaks. Olen hõbedasega siiski väga rahul.

PROTSESSOR(ID)
Seekord on pardal tõesti kaks protsessorit. A7 ja M7. A7 eelmise aasta protsessorist korralik edasiminek. Esialgu spekuleeriti, et uus saab olema u 30% kiirem. Selgus, et on poole kiirem ja seejuures 64-bitise arhitektuuriga! Mobiiltelefonide maailmas on see esmakordne ja ma pakun, et väga kiiresti ükski konkurent seda järgi ei tee. Samsung küll juba lubas, et teeb, aga kuni Android ei ole 64-bitine pole Samsungi 64-bitise telefoniga midagi peale hataka. iOS 7 on muidugi 64-bitine.
Mida see bittide kahekordistamine annab? Pikemas perspektiivis tähendab see, et telefonid saavad kasutada rohkem kui 4 GB muutmälu, nii et iOSi osas on see samm tehtud tuleviku suunas, aga mida see kohe annab? Arvestades, et registrite arv on kahekordistunud, võib see tähendada päris palju. Näiteks video kodeerimisel ja muudel protsessorile spetsiifilist arvutuskoormust panevatel ülesannetel tuleb see rohkelt kasuks. AnandTechi AES krüpteerimistestis oli edumaa 800 protsenti... Samas on tõsi see, et kui ma panen kõrvuti mulluse iPhone 5 ja uue iPhone 5S'i, siis erilist kiiruse vahet ma ei näe. Kõik on iOS7 all kergelt sujuvam, aga rakendused avanevad sama kiirusega ja peale Infionity Blade 3 näevad ka sama head välja. Siin on rohkem potentsiaali küsimus, et mis rakendusi nüüd tegema saab hakata. Ka eelmise aasta iPhone 5 protsessor oli pagana kiire, seega on loomulik, et rakenduste kiiruse mõistlik piir tuleb enne ette kui protsessori võimete piir.

Lisaks A7'le on niisiis telefonis veel ka M7 nimeline protsessor. Selle ülesandeks on jälgida kõike, mis puudutab telefoni liikumist ruumis. Asukohta, kallet, kiirendust, mida iganes. Seda selleks, et tervisesportlastele mõeldud rakenduste, kaardirakenduste jms puhul ei peaks sellise tühja-tähjaga peaprotsessorit kurnama, mis tähendab, et see saab tegeleda targemate asjadega või pole sellel vaja (taskus) üldse suurt midagi teha ja kõik vajalikud asjad ajab ära M7 oma oluliselt väiksema energiatarbega. See tähendab muidugi pikemat akukestust. M7 kasutusvõimalusi me alles hakkame nägema, lähema aasta jooksul ja siin jääb põhilootus rakendustearendajate peale.

KAAMERA
Apple on kaamerale oma telefonides alati olulist rõhku pannud ja ma pean seda siiani parimaks kaameratelefoniks (ma jätan lihtsalt märkimata praegu Nokia 40 megapikslise kaameraga telefoni, mis teeb tõesti paremat pilti, aga on telefonina minu jaoks ebameeldiv). iPhone 5S tagumine kaamera on endiselt 8 megapiksline, mida on küll ja küll. Hulga olulisem on selle pildi teravus, värvid, müravabadus jms. Seepärast ongi hea meel, et Apple pole mitte megapiksleid juurde pigistanud, vaid läinud teises ja õigemas suunas, suurendanud pisut pildisensorit. See tähendab muidugi, et sensor on tundlikum ja nii jõuab pildile rohkem valgust ka hämaramates oludes. On tõesti parem pilt kui iPhone 5 oma ja juba sellel oli minu meelest väga korralik pildikvaliteet. Mis puutub hämaras pildistamisesse, siis on iPhone 5S'il veel üks jokker tagataskus. Kahe erinevat värvi LED'iga välklamp. Kahe LEDiga välke on ennegi olnud, aga mitte nii, et üks teeb külma, teine sooja valgust ja telefon suudab vajaliku tasakaalu kuni 1000 värvi hulgast esile manada ja hämarat stseeni valgustada just sobivaimat värvi valgusega, et saada loomulikum pilt. Kindel esimene telefonide seas. Pildistada saab ka "burst modes", ehk 10 kaadrit sekundis ja seejärel parima pildi ise välja valida või lasta telefonil seda teha. Praakfotod saab kiire liigutusega kustutada, nii et pole muret, et varsti ongi kogu telefon pilte täis ja kõik ühesugused.. :)
Videosalvestust pakutakse nüüd ka aegluubis (slo-mo), ehk 720p kvaliteediga salvestades saab peale võtta 120 kaadrit sekundis. Ma pole sellele mingit asjalikku kasutust leidnud, aga niisama katsetan igasuguste kiirete ja isegi tavakiirusel toimuvate asjade puhul küll. Mu uus lemmik iPhone'i mäng.

AKU
Aku olevat mahukam kui iPhone 5 oma, minu meelest on kasutamisel võrreldavad tulemused. Umbes sama.

KOKKUVÕTE
Minu lemmiktelefon 2013 ja ilmselt ka 2014 esimene pool. See on kuldne telefon, olgu ta mistahes värvi.”

23.09.2013 22:33 - Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Halgur on seda arvustust muutnud: 23.09.2013 22:34
Hinnang arvustusele:
  +13   -0
Kommentaarid:
24.09.2013 21:37 Priit
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

24.09.2013 21:57 Nimetu
Sellised klipid on nüüd netis juba päris popiks saanud, aaaeegluuubiiiisss!
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Loe Apple iPhone 5S arvustusi (review)Otsi Google abil: apple iphone 5s (review)