Kirikuhõbe uusajast tänapäevani. Eesti kirikute sisustus III
5.0
2 hindajat

115. Kirikuhõbe uusajast tänapäevani. Eesti kirikute sisustus III
Kaalu Kirme

Raamatus käsitletakse Eesti kirikute hõbevara uusajast tänapäevani. 16. sajandil toimusid murrangulised sündmused nii usuelus kui ka kunstis: võeti vastu protestantism ja lihtsustati usutalitusi, mille tulemusena kadusid kirikutest mitmed varasemad kirikuriistad. Taandus seni valitsenud gooti stiil, mis asendus renessansi ja peatselt väga laialdaselt levinud barokiga. Uusajal muutus kohustuslikuks hõbeesemete märgistamine, mis võimaldab eristada üksikute meistrite laadi. 18. sajandi lõpust alates hakkas Eesti kullasepakunst kaotama oma originaalsust ning klassitsistlikke küünlajalgu võib pidada viimasteks märkimisväärseteks kirikuesemeteks. Raamat koosneb sissejuhatavast osast, sakraalhõbeda arenguloost läbi viie sajandi ja esemete valikkataloogist. Ladusalt kirjutatud ja rikkalikult illustreeritud teos on mõeldud nii kunstiteadlastele kui ka laiemale publikule. Kunstiteadlane Kaalu Kirme on Tallinna Ülikooli emeriitprofessor. Ta on põhiliselt uurinud Eesti ajaloolist metallikunsti ja rahvaloomingut. Sarja „Eesti kirikute sisustus“ annab välja Muinsuskaitseamet riikliku programmi „Pühakodade säilitamine ja areng“ raames. Raamatu kirjutamist on toetanud Eesti Kunstnike Liit. Samas sarjas on varem ilmunud 2008. a keskaegseid altaririistu käsitlev „Kirikute hõbevara“ (autor Anu Mänd) ja 2009. a keskaegseid ristimiskivisid käsitlev „Ristimise läte“ (autor Merike Kurisoo).


Lisas Marge-Elin Roose 19.04.2012
Pane hinne:
Soome lahe õed
5.0
2 hindajat

116. Soome lahe õed
Imbi Paju

„Soome lahe õed” on psühhoajalooline teos, mis annab hääle külma sõja ajal tekitatud vaikusele ja juhib tähelepanu ka sellele, kuidas minevikusündmuste mõju pärandub edasi järgmistele põlvkondadele. 1940. aasta suvi. Kevadel on Soome sõlminud Nõukogude Liiduga rahulepingu ja Talvesõda on seljataga. Eesti riik on pakkunud sõjas kannatanud soomlastele mitmesugust toetust ja abi. Eesti kodutütarde Rannamõisa puhkekodusse saabuvad sõjavapustustest toibuma Soome kodutütred ehk väikesed lotta’d. Keset nende puhkust Eesti okupeeritakse. Soome tüdrukutest Lailast ja Annikast saavad selle tunnistajad. Eestit ootab peagi küüditamine ja terror, mis tabab ka Eesti naiskodukaitsjaid. Naisteorganisatsiooni juhid jagavad Eesti ohvitseride saatust, peagi pärast okupatsiooni jõustumist nad hukatakse. Teisel pool lahte keelatakse pärast sõda ka Soome lotta’de organisatsioon Lotta Svärd, mille omaenda riik tembeldab Nõukogude Liidu nõudel fašistlikuks. Uks kahe maa vahel sulgub. See sügavalt inimlik teos räägib Soome ja Eesti saatusest, milles on rohkem sarnast kui erinevat, ning Euroopa naisteorganisatsioonide koostööst sõdade ärahoidmise nimel. Kahe väikese riigi tavaliste inimeste elu ja ajalugu kulgeb kõrvuti suurriikide võimupoliitika masendavate pööretega. Kirjanik ja režissöör Imbi Paju ei kasuta ajaloolaste keelt, vaid kirjutab kui ajakirjanik ja esseist. Soome välisminister Erkki Tuomioja, kelle teostega Imbi Paju oma teoses „Soome lahe õed. Vaadates teiste valu” polemiseerib ja kellega ta on kahe maa valusaid ajalooprobleeme lahanud avalikus väitluses, kui teos 2011. aastal soome keelde tõlgituna esmakordselt ilmus, on tõdenud, et Imbi Paju raamat on suurepärane kultuuriajalooline ja tänuväärse teemaga teos. ÜRO eriesindaja Elisabeth Rehn on öelnud, et Imbi Paju on olnud oma loominguga maailmas suurepärane Eesti kultuurisaadik. 2010. aastal anti Imbi Pajule Eesti välisministeeriumi kultuuripreemia.


Lisas Marge-Elin Roose 07.08.2012
Pane hinne:
Hitleri võõrleegionärid. Euroopa räpane saladus
4.8
5 hindajat

117. Hitleri võõrleegionärid. Euroopa räpane saladus
Christopher Hale

SS-i ja Waffen-SS-i ajaloost kõnelev raamat analüüsib Himmleri spetsiifilisi aktsioone, millega värvati SS-i ridadesse mittesakslasi. Kui sõja alguses Poolas oli pogrommidesse kaasatud vaid vähesel määral välismaalasi, peamiselt ukrainlasi ja etnilisi sakslasi, siis rahvuslike maakaitsevägede edukas genotsiiditegevus Balkanimaades õhutas SS-i toetama ultranatsionalistlikke fraktsioone ka Baltimaades ja Ukrainas. 1944. aasta suveks oli SS mittesakslaste massilise värbamise tõttu paisunud “militariseeritud riigiks riigis” ja Himmler mõtles juba Hitlerist kaugemale. Kuidas õnnestus Himmleril saavutada selline Waffen-SS, kus iga teine sõdur oli sündinud väljaspool Saksamaad ja nende hulgast võis leida eestlasi, lätlasi, leedulasi, ukrainlasi, aga ka Bosnia moslemeid, hindusid ja isegi mongolitest budiste? Raamatu ingliskeelne esmatrükk ilmus 2011. aasta lõpus.


Lisas Marge-Elin Roose 26.04.2012
Pane hinne:
Ma olin Nürnbergis
4.5
2 hindajat

118. Ma olin Nürnbergis
Richard W. Sonnenfeldt