Medea
5.9
8 hindajat

1. Medea
Gianluca Schiavoni

Gianluca Schiavoni ballett Libreto: Marco Gandini Maailmaesietendus Rahvusooper Estonias 13. märtsil 2014 Koreograaf-lavastaja: Gianluca Schiavoni (Itaalia) Dekoratsioonikunstnikud: Maria Rossi Franchi (Itaalia), Andrea Tocchio (Itaalia) Kostüümikunstnik: Simona Morresi (Itaalia) Koreograafi assistent: Laura Caccialanza (Itaalia) Gianluca Schiavoni on loonud Eesti Rahvusballeti tantsijatele balleti, mis jutustab kaasaegse loo tuntud Medea müüdist, millele on uue dramaturgilise suuna andnud Marco Gandini. Rabava ja sümboliterohke lavakujunduse on teinud Maria Rossi Franchi ja Andrea Tocchio ning kostüümikujunduse Simona Morresi. Gianluca Schiavoni: „Medea, sensuaalne ja võimukas Kolchise (tänapäeva Gruusia) printsess ning armukunstis osav nõid, hülgab oma maa ja perekonna armastuse pärast kauni ja tugeva Iasoni vastu. Meest huvitab lisaks Medea armastusele ka kuldvillaku ehk võimu sümboli omandamine. Kinkides mehele kuldvillaku, võidabki Medea Iasoni südame. Peagi sünnib neile kaks poega. Kui Medea saab aga teada, et Iason armastab Korintose kuninga tütart Glauket, otsustab ta kättemaksuks tappa nii Glauke kui ka oma pojad.“


Lisas cantabile 12.06.2013
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Lõpuks ometi on Estonias üks ballet, mille seade sobib tantsijatele ning see suudetakse esitada ilma piinliku pingutuseta. Väga nauditav tantsuetendus.”

07.02.2015 15:48 - Alice
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Modigliani - Neetud kunstnik
6.6
5 hindajat

2. Modigliani - Neetud kunstnik
Toomas Edur

„Neetud kunstnik“ on Toomas Eduri lavastajadebüüt Rahvusooper Estonia laval. Ballett jutustab värvika loo 20. sajandi ühe kuulsama boheemlasest kunstniku Amedeo Modigliani (1884–1920) tormilisest elust. Tema looming oli sillaks kubistide, eeskätt Pablo Picasso ja 1920ndate aastate art deco kunstnike põlvkonna vahel. Modiglianist räägitakse legende. Tema ekstsentriline natuur, praalimine ja emotsionaalsed kannapöörded, kirglikud armulood kirjanike Anna Ahmatova ja Beatrice Hastingsiga ning kunstnik Jeanne Hébuterne’iga, unistus pääseda Parnassosele ja rivaalitsemine Picassoga, tuberkuloosist tingitud terviseprobleemid, mida ta üritas varjata ohtra alkoholi ja narkootikumide tarbimisega – see kõik on pakkunud rohkelt kujundirikast materjali põneva lavateose sünniks. „Ma ei otsi mitte reaalset ja ebareaalset, vaid pigem alateadlikku, inimkonnas peituva instinkti müsteeriumi.“ Amedeo Modigliani Tauno Aints on lõpetanud 1998. aastal Viljandi Kultuurikolledži levimuusika erialal ja 2004. aastal Eesti Muusikaakadeemia kompositsiooni erialal (Lepo Sumera ja Helena Tulve klass). Ta on töötanud Eesti Rahvusmeeskoori ja Viljandi meeskooriga „Sakala“, EMTA lavakunstikooli kontsertmeistrina ning kooristuudio „Ellerhein“ teoreetiliste ainete õpetajana. Aastast 2002 töötab Aints Tallinna Muusikakeskkoolis muusikateoreetiliste ja -ajalooliste ainete õppejõuna. 2002–2007 oli Aints tegev popmuusikuna ansamblis Genialistid. Aintsi muusikat on esitanud ERSO, Tallinna Kammerorkester, Estonian Dream Big Band, Ansambel U:, jt.


Lisas Marge-Elin Roose 21.11.2012
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Etendust ei soovitaks ma vaatama minna väikeste lastega: esineb intiimseid stseene ja tantse, kohati on need ka veidi vulgaarsed.
Minu jaoks täiesti uue lähenemisega. Huvitav oli vaadata: ootamatud lahendused nii süžees kui ka lavatehnikas ja rekvisiitides. Ka muusika ei olnud klassikalisele balletile päris tavapärane.
Minul oli kananahk ihul etenduse ajal, aeg lendas imeruttu ning tähelepanu oli 100% hõivatud ja jutustusse kaasa kistud.
Soovitan seda vaatama minna, et saada üks vahva ja omamoodi teatrielamus. ”

21.01.2013 21:28 - Thein
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hinnang arvustusele:
  +1   -0
Uinuv kaunitar
4.5
2 hindajat

3. Uinuv kaunitar
Pär Isberg

Spetsiaalselt Vanemuise truppi silmas pidades on loodud “Uinuvale kaunitarile” täiesti uus libreto. Laval elustatakse päästmatult kadunud “eilne maailm”, mil kõrgklass elas pillavalt ilutsevat jõudeelu ning grammofon ja filmikaamera tekitasid samavõrra imetlust kui umbusku. /…/ Libretist ja koreograaf-lavastaja Pär Isberg (Rootsi Kuninglik Ballett) Dirigent Lauri Sirp Kunstnik Bo-Ruben Hedwall (Rootsi) Kostüümikunstnik Emma Gauffin (Rootsi) Valguskujundaja Tõnu Eimra Osatäitjad: Hayley Blackburn, Colin Thomas Maggs, Janika Suurmets, Julia Litvinenko, Ilja Mironov, Raminta Rudžionyte, Julia Kaškovskaja jt.


Lisas Marge-Elin Roose 21.11.2012
Pane hinne:
Gizzelle
7.9
8 hindajat

4. Gizzelle
Aleksander Pepeljajev

Tunnustatud vene lavastaja Aleksander Pepeljajev, kelle tööd EMTA lavakunstikooli üliõpilastega on muutunud juba oodatud traditsiooniks, tõi Hobuveskis välja lavastuse „Nüganeni kursuse“ ehk 25. lennu tudengitega. Alusmaterjaliks on valitud klassikaline ballett „Giselle“, mis omakorda põhineb Heinrich Heine poeemil. Lugu räägib maatüdrukust Giselle’ist, kelle vaim kaitseb pärast tüdruku enneaegset surma tema armsamat kurjade jõudude kättemaksu eest. Pepeljajevi kui jõulise avangardisti käe all on aga sellest klassikalisest loost sündinud provokatiivne ja noortepärane uusversioon.


Lisas van Dish 13.02.2012
Pane hinne:
Casanova
5.9
8 hindajat

5. Casanova
David Sonnenbluck

Ajast aega on Casanova saatus tekitanud inimkonnas ihalust ilu järele. See skandaalne veneetslane polnud mitte ainult seikleja, petis ja vabamõtleja, nagu teda tavaliselt kujutatakse, vaid ka poeet, memuaarikirjanik, filosoof ja muusik. Sellest lähtudes on David Sonnenbluck loonud nii stiili kui muusika poolest ajatu balleti – see on ühtlasi nii barokne kui kaasaegne.


Lisas Thein
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
25.12.2011
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Koreograafi oli huvitav. Mõni üksik tantsija paistis silma, teised olid emotsioonitud ning esimeses osas puudus ka sünkroon. Nii sensuaalsetes tantsudes oleks oodanud ka erilist pühendumust ja meeleolu. Kahjuks alles teise vaatuse lõpus võis märgata veidi emotisoone, aga see ei parandunud üldmuljet. Ka kostüümid olid väga nigelad, neid peaaegu polnudki-trikood ja retuusid. ”

25.12.2011 19:14 - Thein
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hinnang arvustusele:
  +2   -0
Rosalinde
8.2
5 hindajat

6. Rosalinde
Ronald Hynd

Ronald Hyndi ballett „Rosalinde“ on 1920. aastate muusikalide ning tummfilmide ajastu peegeldus Johann Straussi muusika saatel. Ballett viib vaataja glamuurse maskiballi ja pikantsete intriigide maailma. „Rosalinde“ on üheaegselt naljakas, ülev ja kaunilt romantiline ballett. Tunnustatud briti teatrikunstniku Peter Docherty kujundus elustab laval kuldsete kahekümnendate muretu elu ning John Lanchbery arranžeering annab edasi fantaasiarohke koreograafia olemuse. Lisaks kõlavad balletis kaks tuntud Johann Straussi lugu: valss „Ilusal sinisel Doonaul“ ning polka „Välk ja müristamine“.


Lisas Thein
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
25.12.2011
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Suurepärane lavakujundus, imeilusad kostüümid ja ülimalt äge koreograafia. Vanamees kekslemas nahkhiirekostüümis ja kõrvakestega mütsike peas. Kõik oli väga meeleolukas, tantsud olid põnevad ja huvitavate sammudega. Muusika oli väga hea. Kogu etendus oli väga super. Iga kell läheks uuesti vaatama, kustumatu mälestus. ”

25.12.2011 19:06 - Thein
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hinnang arvustusele:
  +3   -0